Belçika Ordusu kriz yöneticisi arıyor

Belçika ordusu ve bütçe yetersizliği ve ‘emeklilik krizi’ ile baş edebilecek kriz yöneticisi aradığını duyurdu.

12 Eylül 2019 Perşembe 00:00
Belçika Ordusu kriz yöneticisi arıyor

Belçika ordusu ve bütçe yetersizliği ve ‘emeklilik krizi’ ile baş edebilecek kriz yöneticisi aradığını duyurdu.


Belçika ordusu kriz yöneticisi aradığına ilişkin bir duyuru yayınladı. Sivil de olabileceği duyurulan yöneticinin orduda görev yapan personelin yüzde 40’ının emekli olacağı ve bütçe yetersizliği altında orduyu savaş düzeninde tutacak profilde olmasının beklendiği kaydedildi. Belçika basınında ise bu profile uygun olarak General Marc Thys’ın ismi öne çıktı. Thys ise bu konu hakkında yorum yapmaktan ise kaçındı. Ordudan duyurulan bu ilana Askeriye Birlik Sendikası’ndan da (ACMP-GFCM) dadestek geldi. Sendikadan duyuru ile ilgili olarak"Tam olarak destekliyoruz. Nihayet, kamuoyu daSavunmaya verilen öneme ilişkin çözümlere ulaşmanın tam zamanı olduğunu kabul etti” açıklaması geldi.


Savunma Bakanlığı’na göre ordunun hayatta kalması için 2,4 milyar euro’ya ihtiyaç var. Şu anda ülkeyi azınlık hükümeti yönettiği için, bütçe yetersizliği orduyu finans açısından zor durumda bırakıyor. Bütçe kısıtlamasının yanı sıra ilerleyen dönemde orduda görev yapan personelin yüzde 40’nın da emekli olması yeni yöneticinin çözmesi gereken en önemli problemler olarak öne çıkıyor. Bu durumda seçilecek olan kişinin 2025 yılına kadar 12 bin işe alım yapılması gerekiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 00:00

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Eylul 2019