BBP lideri Destici'den 'Binali Yıldırım' açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Biz BBP olarak, 15 Temmuz gecesi, 16 Nisan referandumunda, 24 Haziran seçimlerinde, 31 Mart'ta nerede durmuşsak, bugün de bizim durduğumuz yer aynı" dedi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 01:25
BBP lideri Destici'den 'Binali Yıldırım' açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilen Destici, kabulün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olumlu ve uzun bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

"Suriye, Akdeniz, S-400 ve F-35 konularını değerlendirdik"

Görüşmede, İstanbul seçimleri, 31 Mart seçimleri, terörle mücadele, Suriye'deki ve Akdeniz havzasındaki gelişmeler ile S-400, F-35 meselesine kadar birçok konuyu değerlendirme fırsatı bulduklarını aktaran Destici, kendilerine böyle bir fırsatı vermesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.  

Destici, 31 Mart seçimlerinde partisinin birçok il ve ilçede Cumhur İttifakı'nın adayına destek verdiğini hatırlatarak, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin, "Bizim hassasiyetimiz devletimiz ve milletimizdir. Devletimizin ve milletimizin geleceğidir. YSK kararları tartışılabilir, buna saygı duyuyorum. Kimisi doğru kimisi yanlış bulabilir ama bizim cephemizden baktığımız zaman Yüksek Seçim Kurulu nihai karar veren bir kurumdur. Dolayısıyla bu kararı tartışmayı uzatmanın bir anlamı, ülkeye de millete de bunu yapanlara da bir faydası olmadığını düşünüyorum." diye konuştu.

Aksaray Demirci'de kazandıkları beldede mazbatanın adaylarından alındığını ve seçimlerin yenileneceğini anımsatan Destici, "Biz seçimlerin yenilenmesini zaten kendimiz de orada arzu etmiştik. Mazbatanın ikinci adaya verilmeyerek, seçimlerin yenilenmesini. YSK o yönde bir karar aldı. Gireceğiz, yarışacağız. Bu noktada küçük, büyük yer diye bir şey yok." ifadelerini kullandı.

"BBP'nin yeri siyasi bölücülerin tam karşısıdır"

İstanbul'un çok büyük bir metropol olduğuna dikkati çeken Destici, şöyle devam etti:

"YSK'nın verdiği karar açısından bakarsanız bunun büyüğü, küçüğü olmaz. Dolayısıyla burada da böyle bir karar verildi. Artık biz bu kararı tartışmak yerine hepimizin önümüzdeki seçime odaklanması lazım ve bu seçimi daha sağlıklı bir şekilde, birlik ve beraberlik içerisinde, bir ayrışmaya, kutuplaşmaya, kamplaşmaya gitmeden nasıl gerçekleştiririz, ülkemiz, milletimiz, devletimiz için bunu nasıl sağlarız, bunun uğraşı içinde olmalıyız. Bir de tabii vatandaşın oyunun tam olarak sandığa yansıması için ve sandıktan çıkması için neler yapmamız gerekiyor bunun uğraşı içerisinde olmamız lazım. Biz BBP olarak, 15 Temmuz gecesi, 16 Nisan referandumunda, 24 Haziran seçimlerinde, 31 Mart'ta nerede durmuşsak, bugün de bizim durduğumuz yer aynı."

BBP'nin ilkeleri olan bir siyasi parti olduğuna işaret eden Destici, "Bizim ilkelerimizi belirleyen fikriyatımızdır, misyonumuzdur, inancımızdır, kültürümüzdür. Dolayısıyla buna bağlı kalarak da biz duruşumuzu belirliyoruz. Bizim kırmızı çizgimiz neresidir? Siyasi bölücülerdir. BBP'nin yeri siyasi bölücülerin tam karşısıdır çünkü onlara fırsat vermemek, meydanı bırakmamak lazım, onların bir yerlere sızmasına asla müsaade etmemek, göz yummamak ya da aracı olmamak lazım." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin, İstanbul seçimlerine ilişkin yorumlanmasını eleştiren Destici, "Bunun böyle olmadığını biliyorum ama yine de doğru bulmuyorum çünkü avukatlarıyla görüşmesi demek, Kandil ile görüşmesi demek. HDP, YPG, PYD ile görüşmesi demek." değerlendirmesinde bulundu.

Geçmişte çözüm sürecinde yaşanan bazı şeylerin tekrar devreye sokulmaya çalışıldığını belirten Destici, bunun ülkeye, millete, seçimlere bir faydası olmadığını aksine zararı olduğunu dile getirdi.

Destici, gazetecilerin S-400'ler konusundaki bir sorusuna ise "Biz S-400'ler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumunu çok doğru buluyoruz. Bu tutumdan asla geri adım atılmamasını arzu ediyoruz." yanıtını verdi.

- "Asla geri adım atılmayacağını görüyorum"

Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde PKK'nın uzantısı PYD ve YPG varlığına karşı verilen mücadele ile Kıbrıs ve Akdeniz havzasındaki gelişmelere de değinen Destici, "Dış politikada şu andaki bu ana başlıktaki bu konularla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın ve onun hükümetinin ben tavrının doğru olduğunu ve bundan asla geri adım atılmayacağını görüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızda da zaten o kararlılık var." dedi.

Binali Yıldırım sorusu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Binali Yıldırım bizim adayımız" sözleri hatırlatılarak, "Bizim de adayımız Binali Yıldırım diyebiliyor musunuz?" şeklindeki soruya ise Destici, "Bizim duruşumuz belli ama ben parti camiamız, parti yönetimindeki arkadaşlarımızla buradan ayrıldıktan sonra divanımızla bir araya geleceğiz. Cuma günü İstanbul'da bütün teşkilatlarımızın katılımıyla bir iftar programımız olacak. Cumartesi günü de Merkez Karar Yönetim Kurulumuzu toplayacağız. İnşallah ondan sonra biz gerekli açıklamayı çok net bir şekilde paylaşacağız." yanıtını verdi. 

Destici, kurullarla görüşmeden bu konuda bir açıklama yapmayı doğru bulmadığını kaydetti. 

KAYNAK: AA

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 01:25

YORUM YAZ

 • fetösavarfetösavar6 gün önce
  beklenen şey buydu sol parti chpyi sağ parti bbp ak partiyi destekler çok normal
 • hakanhakan6 gün önce
  BBP nin ,Yazıcıoğlu davası açılmadığı için Ak partiye oy vermediği güçlü şekilde konuşuluyor.Eğer Ak parti, bu davayı açarsa tüm ülkücüler oy verecekmiş..Mantıklı geldi bana.Bilgisi olan varsa yazsın lütfen
 • Ebu Harun Ebu Harun 6 gün önce
  Allah Razı olsun.. Mustafa abi emin ol, şu an biz nasıl seviniyorsak Muhsin başkan da sevindiriyorsun.. Zalimlere inat.. Birlik zamanı.. Vesselam
 • DurmuşDurmuş6 gün önce
  Dura dura işler yolunda gidiyor!
 • ferzendeferzende6 gün önce
  irkçiler.bir birini desteklerler. ırkçilere yaşasın rezillik ve çehennem
 • Cuma Cuma 6 gün önce
  Önemli bir adam değilsin davasını milletvkiligine satan birisin
 • RECEPRECEP6 gün önce
  HELALSANABAŞKAN. ALLAH(CC) MUHSİNBAŞKANABURAMAZANHÜRMETİNERAHMETETSİN. MAYASISAĞLAMPARTİOLDUĞUNUBİRKEZDAHAISPATLADI.
 • şenay doğan şenay doğan 6 gün önce
  nihat hatipoğlu canlı yayında 13yaşındaki arthuru ailesinden izinsiz müslüman yapmış selam olsun aliye (ra) nihat hocanın ellerinden öpüyor üzülenleri de imana davet ediyorum allaha emanet olun
 • hepimiz binaliyizhepimiz binaliyiz6 gün önce
  Bir Ali' yi İstanbul' a seçeceğiz inşallah. Geri kalan 999' unu da diğer tüm münhal belediyelere yerleştireceğiz. İzmir' de yıllarca kocaoğlan' ın dinlemekten bıktık be!
 • Teyyo Teyyo 6 gün önce
  Testici BBP nin lideri olduğu sürece bu parti 0.1 seviyesinde gezer! Zaten onun da istediği (veya ondan istenen) bu!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019