• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Basur kremi orucu bozar mı? Oruç neden bozulur?

Basur kanaması orucu bozuyor mu? Merhem ve krem sürmek orucu bozar mı? Basur kanamasından orucu bozuyor mu? Basur kanaması orucu bozar mı, büyük abdesti yaparken makattan kan gelmesi orucu bozar mı? Basur memesi orucu bozar mı? Makattan kan gelmesi abdesti bozar mı? Kan gelmesi orucu bozar mı? İdrardan kan gelmesi orucu bozar mı? soruları mübarek Ramazan ayının girmesiyle birlikte merak edilmeye başlandı. İşte orucu bozan şeyler ile orucu bozmayan şeyler haberinin detayları.

Yeniakit Publisher
2021-04-13 12:37:00 -
Basur kremi orucu bozar mı? Oruç neden bozulur?

Ramazan ayında insanların hidayet rehberi, yol gösterici ve doğruyla yanlışı birbirinden ayıran kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda indirileye başlandı.  Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayıdır. Bu dahi yüce Rabbimiz’in, on bir ayın sulanı olan Ramazan ayına ne kadar önem verdiğinin sadece bir göstergesidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de Ramazan ayının ne kadar hürmetli bir ay olduğunu şu sözlerle dile getirmiştir: “Kullar ramazan ayında ne kadar fazilet ve hayırların olduğunu bilselerdi, senenin tamamının ramazan olmasını temenni ederlerdi. Kim inanarak ve sevabını yüce Allah’tan umarak oruç tutarsa geçmiş günahları affedilir. Kim de inanarak ve sevabını yüce Allah’tan umarak Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları affedilir. Kim ramazanda orucunu tutar, haddini bilir, korunması gereken şeylerden korunursa, bu onun geçmiş günahlarına kefâret olur.”

Oruç nedir?

Oruç bir ibadettir, İslâm dininin temel farzlarındandır. Farz olduğunu, Kur’an ve Sünnet açıkça bildirmiştir. Bütün alimler orucun farz olduğunda ittifak etmişlerdir. Oruç, niyet ederek fecrin doğuşundan (imsak vaktinden) güneşin batışına kadar yemekten, içmekten ve cinsî münasebetten uzak durmaktır. Beden ile yapılan bir ibadettir. 

Oruç hangi durumlarda bozulur?

Orucu bozan şeyler neler? Oruç neden bozulur? Ağrı kesici, ateş düşürücü olarak veya diğer bazı amaçlarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde ferçten fitil kullanılmaktadır. Lavman, tıbbî operasyon öncesi veya kabızlıkta kalın bağırsakta bulunan dışkının, anüsten içeriye sıvı verilerek dışarı çıkarılmasıdır.

Sindirim sistemi, ağızla başlayıp anüsle sona eren, sindirim borusu ile sindirim bezlerinden oluşur. Sindirim borusu ise, ağızla başlar. Ağzın gerisinde yutak bulunur. Sonra yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs gelir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise, sadece su, glikoz ve bazı tuzlar emilmektedir. Kadının ferci ile sindirim sistemleri arasında ise bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bu itibarla kadınların fercinden kullanılan fitiller, orucu bozmaz. Makattan kullanılan fitiller ise, her ne kadar sindirim sistemine dâhil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı ve makattan fitil almak, yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz.

Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusudur; kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 263). Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23