• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başörtüsüne yasak getirmekten vazgeçtiler! Alman çark etti

14 yaş altı öğrencilere başörtüsünü yasaklama kararı alan Almanlar, geri adım attı. Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaleti, başörtüsü yasağını uygulamaktan vazgeçti. Eyalet Müşteşarı Güler, “Eğitim Bakanlığı ile birlikte yeni bir program geliştiriyoruz” dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-10 13:22:00 - 2019-12-10 13:22:56
Başörtüsüne yasak getirmekten vazgeçtiler! Alman çark etti

Avusturya gibi 14 yaş altı öğrencilere başörtüsü yasağı getirme kararı alan Almanlar, geri adım attı...

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde, anaokulu ve ilkokullarda getirilmesi planlanan başörtüsü yasağından vazgeçildi. NRW Eyalet hükümeti, bir buçuk yıl önce kamuoyuyla paylaştığı ve 14 altı yaş grubu kız çocuklarına başörtüsü yasağı getirmeyi planladığı bu düzenlemeden vazgeçiyor. Kuzey Ren Vestfalya Uyum ve Entegrasyondan sorumlu Müsteşar (CDU) Serap Güler, WAZ gazetesine yaptığı açıklamada kıyafet yasağından vazgeçildiğini belirterek, “Bunun yerine anaokulları ve ilköğretim okullarında eğitim ve ebeveynliği sistematik olarak geliştirmek için Eğitim Bakanlığı ile birlikte yeni bir program geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ötekileştiren bir uygulamaydı

Serap Güler, “Yaklaşık bir buçuk yıl önce anaokulları ve ilköğretim okulları gibi devlet kurumlarında 14 yaşın altındaki çocuklar için başörtüsü takılması yasağı getirilmesi planlanmıştı, ancak düşünülen yasak üzerinde ayrıntılı yasal incelemeden sonra, bu plandan şimdi vazgeçildi” dedi.

Gazetede, Serap Güler’den, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından başörtüsü yasağının din özgürlüğüne ve ebeveyn haklarına müdahale olarak görülüp görülemeyeceğini hukuksal olarak tartışıldığını, yine buna bağlı olarak Eyalet Hükümeti tarafından hazırlattırılan bir uzman raporunun da bu konuda hükümetin endişelerini artırdığı görüşlerine yer verildi.

Almanya İslam Konseyi Genel Sekreteri ve İslam Toplumu Milli Görüş Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş ise, “Bakanlık başörtüsü takan kişileri ve onların ebeveynlerini ötekileştiren bu tartışmayı bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce tekrar alevlendirdi. Tekrar diyorum çünkü bu konu birçok kez konuşuldu, tartışıldı ve kapandı. Bakanlığın, Avusturya’daki sağ muhafazakar ve aşırı sağ eğilimlerinden mülhem bir yasağı örnek alarak böyle bir tartışmayı Almanya’da da başlatmış olması ayrı bir talihsizlik. Biz anayasal haklara bağlı kalındığı takdirde böyle genellemeci bir yasağın mümkün olamayacağını daha önce de söylemiştik. Konuyla ilgili çok sayıda muteber bilirkişi raporu var” diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

öğrenciler söz hakkı için baş parmaklarını kaldırmaları kadim bir gelenek mi,yoksa şahadet parmağı allerjileri nedeniyle değişiklik mi yaptılar.özgür batı ya..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23