• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amaçları Kıbrıs’ta kaos çıkarmak

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın skandal açıklamalarına tepkiler dinmiyor. Akıncı taraftarlarının kargaşa çıkarmaya çalıştıkları belirten Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emete Gözügüzelli, “‘Anavatan, bayrak, vatan’ diyenlere, ‘faşist’ diye linç girişimleri başlatıldı! Adadaki hedef, gerilim ve iç kavgadır. İnsanları susturmak için küfür, iftira, tehdit ve baskı yapıyorlar” dedi.

2020-02-13 11:34:00 - 2020-02-13 11:35:31
Amaçları Kıbrıs’ta kaos çıkarmak

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Geçtiğimiz gün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Güney Kıbrıs ile anlaşma sağlanamadığı takdirde Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye tarafından yutulacağı” yönündeki skandal açıklamaya tepkiler devam ederken, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emete Gözügüzelli, Akıncı taraftarlarının adada gerilim ve kargaşa çıkarmaya çalıştıklarını iddia etti.

Akıncı bukalemun siyaseti yapıyor

Türkiye’nin Kıbrıs ile bir husumeti varmış gibi çalışan kitleler olduğunu belirten Gözügüzelli, şunları dile getirdi: “Bu kitle bölgede Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması üzerinden kötü bir algı oluşturarak taşkınlık ve kaos ortamı oluşturulmaya çalışıyor. Akıncı, Türkiye’nin garantörlüğünü, Türk askerlerinin adadaki varlığını istemediğini açıkça dile getiriyor. Ancak, Kıbrıs Türkünün anavatana bağlılığı hiçbir zaman değişmemiştir. Bu yapılanlar kasıtlıdır. Akıncı yabancı istihbarat teşkilatlarının, toplumu etkilemek amacıyla çalışan uzmanlar tarafından yetiştirilen bir kişidir. Bugün Akıncı her girdiği ortama ayak uydurabilecek kapasitede bir insandır. Bukalemun siyaseti yapıyor.

Amacı asimile olmuş bir ulus

Türkiye’nin en başından beri Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın haklarını savunan kararlı bir duruşu olduğunu vurgulayan Emete Gözügüzelli, şöyle devam etti: “Kıbrıs Türkünün kendi içinde Türkiye karşıtı olduğunu göstermeye engel adımlar atıldığı için Akıncı rahatsızlık duyuyor. Bundan sonraki operasyonlarında Türkiye’ye karşı farklı adımlar atabilirler. Akıncı ve taraftarlarının tek amacı kökenimizi, Türk bayrağını, Türk kimliğini unutturmaya çalışmaktır. Asimile olmuş, Kıbrıs kimliğini unutmuş bir ulus oluşturmak istiyorlar. Anavatan ve yavru vatan olarak uyanık olunması lazım.

Kıbrıs’ta FETÖ gibi yapılanma var

Kıbrıs’ta yaşanan seçim sürecinde tekrar aday olan Akıncı’nın Kıbrıs Türkleri tarafından desteklenmeyeceğini ifade eden Dr. Gözügüzelli, şunları söyledi: “Akıncı son saldırıdan sonra kendi ipini çekmiştir. Adada ciddi bir rahatsızlık var. Şu anda KKTC’de bulunan birçok STK’nın ve kurumların içerisinde tıpkı Türkiye’de yapılanmış olan FETÖ terör örgütü gibi bir yapılanma mevcut. Devamlı Türkiye’ye karşı skandal çıkışlar yapan Akıncı’ya kimse inanmıyor. Eğer Akıncı’nın dediği gibi Türkiye’nin adaya bir müdahalesi olsaydı, şu anda o koltukta oturamazdı. Onun için bütün inanırlığını yitirmiştir. Kıbrıs Türkleri kendisine gerekli dersi verecektir.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

turgut

Peki bu adamlar bu kadar güçlü müymüş? bunların hakkından gelecek kimse yok mu? bu kadar mı meydanı boş bulmuşlar.
 • Yanıtla

mehmet temel

önce müslüman gibi giyinsin bu bayan. bu ne hal. hiç yakışıyor mu?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı