• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Zekeriya Say
Zekeriya Say
TÜM YAZILARI

“Tosun yürekliler” ülkesinde hakaret sanat olmuş!

20 Ocak 2022
A


Zekeriya Say İletişim: [email protected]

“Hela kapısında kahramanlık taslayan yazılar var ya; şimdi insanların çoğu tosun yürek. Doğrudan doğruya İslâm’a hakaret edildiğini görüyor musunuz? Ama şeriata hakaret ediyor. Şeriatın anlamına hakaret ediyor. Nedir şeriat? Şeriat kelle koparmak mıdır? Şeriat bundan mı ibarettir, ancak o bunu biliyor; İslâm’a hakaret etmek için yapıyor. Namertlerin arttığı bir toplum olduk. Kabadayısı bile namert bu toplumun. Şu an mert adam sayısı en nadir ülke Türkiye’dir. Mert adam yok! Tam inandığı gibi konuşan, inandığı gibi hissettiğini söyleyen, söylediği gibi hisseden yok.”

Merhum Ömer Lütfi Mete, yaklaşık 20 yıl önce, gazetemizden Ahmet Can ile yaptığı röportajda sarf etmişti bu sözleri.

O günden bugüne çok şey değişti ülkemizde..

Dünün “tosun yüreklileri” artık dolaylı olarak değil doğrudan küfrediyor İslam’a ve Müslümanlara…

Yaşadıkları fikri kabızlığın acısını, yeni eserler üretememenin sancısını, mütedeyyin insanların kutsallarına saldırarak dindirmeye çalışıyorlar.

Yıllarca sanatı kendi tekellerine aldıkları halde sanat namına tek satır üretemeyenler…

“Ünlü Ressam” dedikleri halde, resim hakkında tek laf edemeyenler..

Her fırsatta Nazım Hikmet’in, “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamak” sözlerini tekrar ettikleri halde her seferinde mukaddesatımıza dil uzatıyorlar.

Kıyafetleriyle gündem olamayan modacılar, yarı çıplak kızların fink attığı defilelerde “Salavat-ı Şerif” okutuyor.

Tiyatrocu denen ahlak yoksunları, canlı yayınlarda millete küfredip, evli kadınların iffetine dil uzatıyorlar.

Oyunculuğu beş para etmeyen artist bozuntuları, 20 yılda adeta her biri birer sanat şaheseri olan eserlerle ülkeyi yeniden ihya eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bildiri yayınlamaya küstahlığında bulunuyor.

Bir şiir, bir şarkı sözü yazmaktan aciz şarkıcılar, “Yeni Türkiye”nin kahramanlık destanını yazanlara çamur atmaya kalkışıyor.

Hasılı..

Dünün “tosun yüreklileri” bugün kağıttan kaplanlara dönüşmüş durumda.

*

Halil Sezai adlı şarkıcı, kalp rahatsızlığı olan 67 yaşındaki bir adamı darp ederken, korkudan şehadet getirmeye başlayan şahsa bu kez “ezan mı okuyorsun sen” diyerek daha şiddetli dayak atarak hem karşısındakine hem de dinimize öfkesini kusuyor.

Orhan Aydın gibi fosilleşmiş zihniyetin son temsilcileri, sırf Giresun’un Dereli ilçesinde yoğun yağışlar sebebiyle yaşanan sel afeti sonrası bölgeyi ziyaret ettiği için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a kinini kusuyor.

Okuduğu Mesnevi’yi bile anlamaktan aciz olan CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gözdesi Athena Gökhan bile kalkıp Erbaş’a, “Mesela Neden? Jeoloji doktorası mı var?” şeklindeki sözlerle dil uzatabiliyor.

Piyanist Fazıl Say, hiç çekinmeden, “Irmaklardan şaraplar akacak diyorsun, cenneti alâ meyhane midir? Her mümine iki huri vereceğim diyorsun cenneti alâ kerhane midir?” şeklindeki çukur sözleriyle İslam  dinine hakaret edebiliyor.

Kılıçdaroğlu ile sözde “adalet” adı altında yan yana yürüyen Genco Erkal, “Hiç sevmem bu bayramı. Kanlı bayram, ilkel bayram, insanlığın karanlık dönemini kutsayan örümcek kafanın bayramı... Benden uzak dursun” diyerek ayetlerle sabit olan Kurban Bayramı’na rahatlıkla hakaret edebiliyor.

Hakeza!

Leman Sam isimli şarkıcı da sosyal paylaşım hesabından Müslümanların kurban ibadeti hakkında iğrenç paylaşımlar yapabiliyor. Oyuncu mu şarkıcı mı olduğu belli olmayan kızı Şevval Sam ise, kendisi bir haltmış gibi başörtüsü için “O benim için tekstil malzemesi” tabirini kullanıyor.

Halk arasında “papaz okulu” diye bilinen Robert Koleji mezunu olan Gülriz Sururi adlı oyuncu; Kur’an-ı Kerim’i yok sayarak, “Benim için dünyaya inmiş son kitap Nutuk’tur” dediğinde, övgüye layık görülebiliyor. 

Halkının yüzde 90’ının Müslüman olduğu iddia edilen Türkiye’de bir meleğin porno film setindeki kadını canlandıracağı ‘Yala ama yutma’ tiyatrosu sahnelenebiliyor.

Baş “yol gösteren” Müjdat Gezen’in Sanat Merkezi üyeleri, üzerinde Kur’an’dan ayetler olduğu görülen paravanın önüne rakı masası kurup dansöz oynatarak, “Bunu gâvur Yunan bile yapmamıştı” dedirtebiliyor.

Eskişehir Merkez Tepebaşı ilçe Belediyesi’nin Resim Galerisi’nde bir sanatçı tarafından açılan “Ucube-Ebucu” adlı, İslam’a hakarete varan sergide, “Camilerin, minarelerinin arasına ‘ucube’ diye bir kelime yazılabiliyor.

“Kanuni’yi haremden çıkarmayan ‘Muhteşem Rezaletin’ yapımcısı Meral Okay, ‘Beni gömmeyin, yakın’ vasiyetinde bulunduğunda seküler yobazlar tarafından alkışlanırken…

Vefatını, ‘O kadın öldü’ başlığıyla yorumsuz şekilde duyuran gazetemiz malum güruh tarafından lince tabi tutuluyor.. 

Daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i öven bir film çeken Mahsun Kırmızıgül, “Vezir Parmağı” ismini verdiği filmiyle İslami değerlerle ve Müslümanlarla aleni bir şekilde dalga geçebiliyor.

*

Son olarak, ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ isimli şarkısında ilk peygamber Hz. Adem Aleyhisselam ile insanlığın annesi Hz. Havva validemize “cahil” deme hadsizliğinde bulunan Sezen Aksu’ya, kendi mahallesi “Sezen Aksu’yu hırpalatmayız” sözüyle sahip çıkarken…

Aralarında geçmişte başörtülü kardeşlerimize “fahişe” deme küstahlığında bulunan Fatih Altaylı’nın da bulunduğu azgın azınlık, Aksu’yu eleştiren mütedeyyin kesimi hedef alarak, 

“Alayınızın toplamı bir Sezen Aksu etmez” diyerek, bu kez de duyarlı vatandaşlara “Hass...tir”  çekebiliyor.. Ali Babacan gibi sözde mütedeyyin siyasetçiler de bu koroda saf tutarak, “ne var bunda canım” kabilinden laflar edebiliyor.

*

Merhum Hasan Karakaya ağabey bir yazısında, 

“Bu ülkede “sanatçı” olmak için, illâ maneviyata  küfretmek, dindar insanlarla alay etmek mi gerekiyor?” demişti.

Acı gerçeği kendisi göremedi ama maalesef, “hakaret”, tosun yüreklilerden geçilmeyen ülkemizde sanata dönüşüyor…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman Sırrı Dinçer

Kalemine yüreğine sağlık Zekeriya bey Kardeşim.

AHMET YAHYA

Seni seviyoruz.Yazıları iple çekiyoruz.Rabbim kem gözlerden korusun ve kalemine güç kuvvet versin
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23