• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Zekeriya Say
Zekeriya Say
TÜM YAZILARI

CHP lideri “siyasi cinayet” mi dedi?

14 Ekim 2021


Zekeriya Say İletişim: [email protected]

Cennetmekân Sultan II. Abdülhamid’i tahttan indirip muhalifleri ortadan kaldırarak iktidara gelen İttihat ve Terakki Cemiyeti, siyasi cinayetleri ve darbeleri maalesef bir gelenek haline getirdi. 

Günümüzde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “siyasi cinayetler olabilir” diyerek aldığı duyumlarla kaos pompalarken…

Cumhuriyet Türkiye’sini şekillendirecek “İlk Meclis”in birçok üyesi, daha Ankara’ya gelemeden yollarda siyasi cinayetlere kurban gitmişti.

TBMM 1. Dönem Trabzon Milletvekili İzzet Bey ile Gümüşhane Milletvekili Ziya Bey, meclis açıldıktan yalnızca 13 gün sonra 6 Mayıs 1920’de,  Çarşamba’da öldürüldü.

Bolu Mebusu Abdulvahab Efendi ise 29 Mayıs 1920’de, 5 arkadaşı ile birlikte Çerkez Ethem tarafından asıldığı için ilk Meclis’i göremedi.  TBMM’nin açılışını göremeden öldürülen milletvekillerinden biri de Menteşe mebusu Mahmut Nedim Bey’di.

Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey ise Mustafa Kemal’e muhafızlık yapan Topal Osman tarafından hunharca katledilerek, Cumhuriyet Türkiye’sinde şiddete dayalı siyaset tarzının en bilinen mağdurlarından biri oldu.

Şapka kanunundan önce yazdığı “Frenk Mukallitliği ve Şapka” risalesi sebebiyle Ankara’da asılan İslam âlimlerinden İskilipli Atıf Hoca ile Menemen provokasyonu bahanesiyle idama mahkûm edilen İslam büyüklerinden Erbilli Esad Efendi yerine idam edilen oğlu Mehmed Ali Efendi, siyasi cinayete kurban gitmiş masum insanların arasında yer alıyor.

Tek parti diktatörlüğü döneminde Hamidiye Kruvazörü ile denizden bombalanan Rize…

Tunç Eli Harekâtıyla havadan bombalanan Kılıçdaroğlu’nun memleketi Dersim…

1943’te Van Özalp’te, Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle yargısız olarak kurşuna dizilen 33 kişiyi de siyasi cinayete kurban gidenlerden sayabiliriz. 

Şimdilerde “siyasi cinayet olabilir” diyerek kaos pompalayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2012 yılında katıldığı bir TV programında “Yazar Sabahattin Ali’yi CHP öldürdü” diyerek, siyasi cinayetler listesine bir kişinin daha adını yazdırmıştı.

Sahi!..

Kemal Bey, 1930’da Zilan Deresinde yaşanan olaylar hakkındaki fikrini de açıklasa keşke…

Şaşıracaksınız ama…

Türkiye siyasi cinayetler açısından en karanlık dönemini, sıktığı diş macununu yeniden tüpe sokmayı başaran İsmet İnönü’nün Fizik Profesörü mahdumu Erdal İnönü’nün iktidar ortağı olduğu 1993’te yaşadı.

O yıl, Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Adnan Kahveci, Bahtiyar Aydın, Cem Ersever gibi kritik isimler ya suikasta kurban gitti ya da şüpheli kazalar neticesi can verdi. Ülkenin zifiri karanlığa gömüldüğü o dönem de Madımak, Başbağlar gibi derin tezgâhlar yaşandı.  

Peki ya, iktidar olduğu dönemlerde barış mesajı vermek için sürekli “beyaz güvercin” uçuran Bülent Ecevit döneminde yaşananlara ne demeli?

Her ne kadar Ecevit, 1999 yılında “Başbakan” sıfatıyla yaptığı açıklamada, “20 yıl öncesinin siyasi cinayetleri bile bizim hükümetimiz tarafından ortaya çıkartılıyor” diyerek faili meçhul cinayetlerin kendi döneminde çözüldüğünü iddia etse de onun iktidarlarında sayısız masum siyasi cinayete kurban gitti.

Hayatını İslami ilimlere adayan Hızır Ali Muratoğlu Hoca ile Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın şehit edilmesi ve Ahmet Taner Kışlalı’nın ölümü, Ecevit döneminde işlenen faili meçhul siyasi cinayetlerden yalnızca birkaçıydı.

Ecevit dönemiyle ilgili az bilinen bir gerçek ise onun iktidarlarında CHP’liler eliyle işlenen siyasi cinayet sayısının çok fazla olmasıydı...

Şaka değil…

“Ecevit’ten bu memlekete zarar gelecektir” diyen İsmet İnönü yanılmadı.

Ecevit’in genel başkanlığını yürüttüğü dönemde CHP’lilerin adı yüzlerce adam öldürme, yaralama, saldırı ve diğer yasadışı faaliyete karıştı.

Sadece 1975-1978 yılları arasında bizzat CHP’liler tarafından işlenen ve aralarında siyasi cinayetlerin de olduğu 92 vaka kayıtlara geçti.

Bu 4 yıllık zaman diliminde CHP’liler 30 kişiyi öldürürken, çok sayıda kişiyi de yaraladı.

Ecevit’in 1977 Erzincan seçim gezisi sırasında, parti otobüsünden halka ateş açan CHP’liler üç kişiyi yaraladı.

1976 yılında Taşova’da TÖB-DER bildirisi dağıtan CHP Gençlik Kolları mensupları, İmam Hatip Okulları’ndan çıkan öğretmenlere saldırarak linç girişiminde bulundu. 

27 Mayıs 1977’de Mardin’de AP’li Nurullah Necimoğlu ile dört akrabası, o dönem CHP milletvekili olan HDP’li Ahmet Türk’ün adamları tarafından hunharca öldürüldü. Meşum saldırıda 13 kişi de yaralandı. 

Dönemin CHP milletvekili Osman Ceran’ın oğlu, bir generalin eşini ve kızını dövdüğü gerekçesiyle 28 Şubat 1976’da tutuklandı. 

CHP Milletvekili Celal Paydaş, Diyanet İşleri Başkanı’na silah çekti.

CHP’lilerin 15 Ocak 1978’de Amasya’da, Demirel’in başında olduğu AP’lilere saldırmaları sonucunda çıkan olaylarda 5 kişi öldü. 

4 Ağustos 1978 tarihinde, Malatya’da CHP İl binasından halka ateş açıldı. 

4 Nisan 1975’de CHP Burdur İl Başkanı Ferhat Çiftçi’nin davasında amme şahidi olarak dinlenecek olan Ramazan Yeşilyayla, CHP’li Fahrettin Demirkol tarafından duruşmadan önce öldürüldü. 

Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün ama biz sadede gelelim:

90’lı yıllarda işlenen bir “siyasi cinayet” TV ekranlarında sadece birkaç dakika yer bulabilirken, bir muhafazakârın attığı tokat “laikliğin bekçiliği”ne soyunanlar tarafından günlerce ekranlarda döndürülüyordu. 

O gün muhafazakâr partilere yarıyor diye siyasi cinayetler karşısında üç maymunu oynayanlar…

Bugün sırf 2023 seçimlerine giden süreçte kaos çıkarmaya yarayacak diye Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyumları üzerinden karanlık senaryolar yazıyor.

İşin tuhaf yanı ise bu senaryoları kaleme alanların ellerinden hâlâ kan damlıyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sabah

maalesef doğru açıklamalar. devlet içindeki gizli yapı kont gerillayı, derin devleti chp kurup işletti. 100 yılda milyonlarca katliam yapıldı. 1926 da maraş eşraf ve kaanat önderlerinden 83 kişinin kurşuna dizildiğini. yusuf bey kitabında yazdı. 1950 ye kadar teşkilatı mahsusaya yaptırılan binlerce katliam ve isatklal mahkemeleri dozyası açılıp açıklanmalı. 1979 da ecevit emriyle başlatılan ve devletin silahlandırdığı dhkpc militanlarının saldırısıyla devlettte müdahale edmeyerek, binlerce masum insan katledildi. sivas olaylarını planlayıp madımakta kendi adamlarını kendi militanlarına yaktırdılar. uğur mumcuyu, bahriye üçok ve taksim katliamını, danıştay saldırısını, aksoy cinayetini, bunlar yaptırdığı ortaya çıktı. liderleri deniz gezmiş e hergün yüzlerce ülkücüyü bunlar katlettirdi. son yüz yıldaki tüm faili mechul ve cinayetlerin sorumlusu chp dir.
 • Yanıtla

Ayşe

Ağzına kalemine sağlık Az bile yazmışsınız heykel çöp çukur çamur cinayet tecavüz hepsi de birada
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23