• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Zekeriya Say
Zekeriya Say
TÜM YAZILARI
11 Mayıs 2019

177 gün sonra taziye ziyareti, tabii yersen!

Ailesi, Erzurum Kongresi günlerinde önemli vazifeler üstlenmişti. Öyle ki, Mustafa Kemal’i dahi evlerinde misafir etmişlerdi.

Babası, TBMM’nin açıldığı gün olan "23 Nisan’da (1983) ebediyete irtihal etti.

Muhterem validesi Hatice Cahide Hanımefendi ise, “umre” ziyareti için gittiği Medine'de ruhunu teslim ederek, Cennetül Baki Mezarlığı'na defnedildi.

Özetle:

“Milli”liği ve “Müslüman”lığı tartışma götürmez bir ailenin ferdiydi.

*

Babası Sıddık Bey bir akrabasına kefil olana kadar varlıklı biriydi.

Akrabası borcunu ödemeyince, faiz biriktikçe birikti.

Bu borç yüzünden çok sıkıntı çektiler.

Sıkıntılı günler atlatılıp işler rayına girse de, ailede bir “faiz fobisi” oluşmuştu.

İşte bu “faiz korkusu” ileride Sıddık Bey’in oğlunun hayatını şekillendirecekti.

*

1981'de, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede işletme yüksek lisansını tamamladı.

Akabinde, “akademik çalışmalar” için gittiği İngiltere'de “katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim” aldı. “Faiz dışı” sistemler üzerinde çalıştı. Bu çalışmalar onu ileride,

“Faizsiz Bankacılığı” Türkiye’ye getirmede pay sahibi yapacaktı.

*

1980'lerin başında, Türkiye’nin “Serbest Piyasa Ekonomisi”ne geçmesiyle,

“baba dostu” olan 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dan bir davet aldı ve “katılım bankacılığının hukuki altyapısını hazırlamak” üzere ülkesine döndü.

Sonrasında, Albaraka Türk'ün kuruluş sürecinde yer aldı.

Böylece, Türkiye’nin “Körfez Sermayesi”yle buluşmasını sağlayan kişilerden biri oldu. Yalnız Ak Parti iktidarında değil, REFAHYOL ve DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde de, Körfez’in yatırımcılarını Ankara’yla buluşturan birkaç isimden biri oldu.

1984-85’te, Körfez ülkelerinde dolaşarak, 6-7 milyar dolarlık kaynağın Türkiye’ye gelmesine vesile oldu.

Abisiyle birlikte yönettiği aile şirketi “Eksim Grup” çatısı altında; enerji, gıda, inşaat-gayrimenkul, madencilik ve tahıl ürünü satışı faaliyetleriyle 6 bini aşkın kişiye iş imkânı sağladı.

*

2013 yılına gelindiğinde ise;

FETÖ’cü P.İ.Ç’lerin organize ettiği “17-25 Aralık Yargı Darbesi”nin hedefi oldu.

Firari savcı Muammer Akkaş’ın talebiyle, mal varlığına tedbir kararı konuldu. Bu da yetmezmiş gibi, “kanser tedavisi” gördüğü halde gözaltına alınmak istendi.

*

Derken, uzun süre mücadele ettiği amansız hastalığına yenilerek 6 Kasım 2018’de aramızdan ayrıldı.

Allah rahmet eylesin!..

*

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi;

İsmi Abdullah, yani “Allah’a ait” demek olan merhum iş adamı Abdullah Tivnikli’den bahsediyorum..

 “Tam bir vakıf insanı” olan…

Çok sayıda, okul, yurt, aşevinin yapımında katkısı olan…

Cenaze namazının kılındığı Marmara İlahiyat Camii”nden tutun da…

Temel Karamollaoğlu’nun;

“Hangi akıllının başına Çamlıca Tepesi'ne 60 bin kişilik cami yapmak gelir ya? Bir kere doldursunlar ellerini öperim'” dediği “Çamlıca Camii”nin yapımında da pay sahibi olan Abdullah Tivnikli’den.

 

***

Merhum Abdullah Tivnikli’nin ismi şu sıralar yeniden gündemde..

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, 4 Mayıs’ta yazdığı yazıda;

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2 Mayıs akşamı saat 18.30 uçağıyla Sabiha Gökçen Havaalanı'na indikten bir saat 15 dakika sonra, yani saat 19.45'te

İstanbul Kalamış Marina’da Tivnikli ailesine ait “Yannina” adlı yatta bir saatlik bir sır görüşme gerçekleştirdiğini iddia etti.

Övür;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu apar topar bir şekilde bir saatliğine İstanbul'a getirten “sır görüşme”nin, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında gerçekleştiğini ve ”siyasi mühendislik” amaçlı bir görüşme olduğunu iddia etti.

Övür ayrıca, merhum Abdullah Tivnikli’nin “işlerin başındaki oğlu”nun;

“Abdullah Gül'e yakın” biri olduğu için görüşmenin aileye ait yatta gerçekleştiğini iddia etti.

*

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ofisi, yaptığı açıklama ile “yalan, kötü niyetli ve saygısızca” ifadeleriyle söz konusu görüşme iddialarını yalandı..

*

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yata bindiği sırada görüntülenmesinin üzerine bazı haber siteleri üzerinden yeni bir açıklama daha yapıldı.

Bu kez;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Tivnikli ailesine taziyelerini sunmak için ziyaret gerçekleştirdiği iddia ediliyordu.

Abdullah Tivnikli’nin 6 Kasım 2018 tarihinde vefat ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun tam 177 gün sonra, hem de bir yatta, Tivnikli ailesine taziye ziyaretinde bulunması, şahsen bana hiç inandırıcı gelmedi.

**

Hele, Kemal Kılıçdaroğlu’nun sırf Tivnikli’nin ailesine başsağlığı dilemek için özel olarak Ankara’dan İstanbul’a gelmesi, ziyaretin ardından yeniden Ankara’ya dönmesi akıl alır şey değildi.

Zira!..

Merhum Abdullah Tivnikli ile Kemal Kılıçdaroğlu iki eski hasımdı.

Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkan Vekili olarak görev yaptığı yıllarda, merhum Abdullah Tivnikli’ye yapılmadık zulüm, atılmadık iftira bırakmamıştı.

Mesela!..

Abdullah Tivnikli, Telekom’un özelleştirilmesi nedeniyle kapatılan Radikal gazetesinin hedefi olmuştu.

Dönemin Radikal gazetesi GYY’si İsmet Berkan, 11 Eylül 2008 tarihinde yazdığı ve gazeteye manşet yaptırdığı; "Becerikli Abdullah Bey" başlıklı yazısında “soyadı”nı belirtmeden merhum Tivnikli’ye ağır ithamlarda bulunmuştu.

İsmet Berkan’ın “Becerikli Abdullah” demekle yetindiği ve “soyadı”nı açıklamaktan imtina ettiği o manşetle ilgili ertesi gün açıklamalarda bulunan dönemin CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin;

“Abdullah isimli kişiyi tanıyor musunuz?” sorusuna;

“Abdullah Tivnikli. Bir başka Abdullah’la ilgisi var Sayın Tivnikli’nin. (…) Dışişleri Bakanı olan bir başka Abdullah’la…” şeklinde cevap vererek, adeta Radikal gazetesinin yayınladığı haberin arkasındaki isim gibi beyanat vermişti.

*

Öncesinde, yani 16 Ocak 2006’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun;

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması için “Abdullah Tivnikli ile ilgili soru önergesi verdiğini de göz önünde bulundurduğumuzda;

Kılıçdaroğlu’nun, Tivnikli ailesine taziye ziyaretinde bulunması…

PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile ittifak yaptığı halde, Ankara Çubuk’taki şehidin cenaze merasimine katılması kadar saçma bir durumdu.

*

 Ez cümle:

Merhum Abdullah Tivnikli ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında böyle sorunlu bir geçmiş varken;   

CHP’lilerin, Tivnikli ailesinin yatında gerçekleşen “sır toplantı”yı kamufle etmek için “taziye ziyareti” bahanesine sığınması hiç inandırıcı olmadı.

Şimdilik;

Gerçek ortaya çıkana kadar inanmış numarası yapsak da, konunun takipçisi olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın…

 

 

***

Not:

Bu yazı, 07 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan; “Kendi iklimimizde yetişmiş bir fideydi!..” başlıklı yazımdan bazı alıntılar barındırmaktadır..!”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23