“Kendi iklimimizde yetişmiş bir fideydi!..”

07 Kasım 2018 Çarşamba

Erzurum Kongresi günlerinde Mustafa Kemal Atatürk bile onun ailesinin evine misafir olmuştu.

Tevafuk eseri, babasını da TBMM’nin açıldığı gün olan "23 Nisan’da (1983) kaybetti.

Biricik annesi Hatice Cahide Hanımefendi ise, umre ibadetini yerine getirmek için gittiği Medine'de ruhunu teslim ederek, Cennetül Baki Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Anlayacağınız, “Milli”liği ve “Müslüman”lığı tartışma götürmez bir ailenin ferdiydi, O.

*

Babası Sıddık Bey varlıklı biriydi. Derken, bir gün bir yakınına kefil oldu. Akrabası borcunu ödemeyince de, faiz biriktikçe birikti. Bu yüzden çok sıkıntıya girdiler. Zamanla o sıkıntılı günleri atlatıp işlerini rayına koysalar da, o zor günlerden sonra ailede bir “faiz fobisi” oluştu.

İşte bu “faiz korkusu” çok zaman sonra onun hayatını şekillendirecekti.

*

1981'de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede işletme yüksek lisansını tamamladı.

Ardından, akademik çalışmalar için gittiği İngiltere'de “katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim” aldı. Yani, “faiz dışı” bir sistem üzerinde çalıştı. Bu çalışma onu, o çok korktuğu “faiz” yerine, “faizsiz bir sistemi Türkiye’ye getirmekte” pay sahibi yaptı.

*

1980'lerin başında Türkiye’nin “Serbest Piyasa Ekonomisi”ne geçmesiyle,

“baba dostu” olan 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dan aldığı bir davetle “katılım bankacılığının hukuki altyapısının hazırlanmasında” görev yapmak üzere ülkesine döndü ve Albaraka Türk'ün kuruluş sürecinde yer aldı.

Böylece, Türkiye’nin ‘Körfez Sermayesi’yle buluşmasını sağlayan kişilerden biri oldu. Yalnız Ak Parti iktidarında değil, Refahyol ve DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde de, Körfez’in yatırımcılarını Ankara’yla buluşturan birkaç isimden biriydi.

1984-85’ten beri Körfez ülkelerinde dolaşarak, 6-7 milyar dolarlık kaynağın Türkiye’ye gelmesine vesile oldu.

Abisiyle birlikte yönettiği aile şirketi Eksim Grup çatısı altında, enerji, gıda, inşaat-gayrimenkul, madencilik ve tahıl ürünü satışı faaliyetleriyle 6 bini aşkın çalışana iş imkânı sağladı.

*

Telekom’un özelleştirilmesi sürecinde, kapatılan Radikal gazetesinin “Genel Yayın Yönetmeni” olan ve şimdilerde anlam veremediğim bir şekilde TRT’de ücretli program konuğu yapılan İsmet Berkan’ın, 11 Eylül 2008 tarihinde yazdığı ve gazeteye manşet olan "Becerikli Abdullah Bey" başlıklı saçma sapan yazısından sonra bir anda “solak”ların hedefi haline geldi.

İsmet Berkan’ın yazısını emir telakki edip, onun hakkında meclise önerge veren isim, tahmin ettiğiniz gibi dönemin CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'ndan başkası değildi.

*

Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesnetsiz iftiralarından 5 yıl sonra, bu kez;

FETÖ’cü P.İ.Ç’lerin organize ettiği “17-25 Aralık Yargı Darbesi”nin hedefi oldu.

Firari Cumhuriyet savcısı Muammer Akkaş’ın talebiyle, mal varlığına tedbir kararı konuldu. Bu da yetmezmiş gibi bir de gözaltına alınması istedi.

*

Derken dün, uzun süredir mücadele ettiği amansız hastalığına yenilip aramızdan ayrıldı.

Merhum iş adamı Abdullah Tivnikli, tıpkı “Abdullah” ismi gibi; Allah’a ait olan, kendisini Allah’a adayan biriydi.

“Tam bir vakıf insanı”ydı.

Çok sayıda, okul, yurt, aşevinin yapımında katkısı vardı. Dün, cenaze namazının kılındığı Marmara İlahiyat Camii”ni de kendisi yaptırmıştı. Ayrıca, Çamlıca Camii’nin yapımına katkıda bulunan iş insanları arasında Abdullah Tivnikli de vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, Tivnikli’den bahsederken;

“Gelecekte kendisinden sonra hakikaten bu hayırlarını devam ettirecek bir nesil bırakmanın gayreti içinde oldu" dedi.

Abdullah Tivnikli, Erdoğan’ın bahsettiği söz konusu nesli “fidelere” benzetirdi;

“kendi iklimimizde yetiştireceğimiz fideler, bizlere refah, güven ve istikrar getirecektir'' diyerek, faizsiz finansı şekillendirecek inançlı ekonomistlerin önemine dikkat çekerdi.

*

Merhum Tivnikli’nin başarılarla dolu ömrü, tıpkı 2009 yılında kaybettiğimiz;

Türkiye’deki “faizsiz bankacılığın dâhisi” olan merhum Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz’in ömrü gibi kısa oldu.

Takdir böyle imiş.

Allah her ikisinin de mekânını cennet, kabirlerini ise pür-nur eylesin.

Abdullah Tivnikli’ye geçmişte “becerikli(!)” diye iftira atanlara da, en azından TRT ekranlarında “Enine Boyuna”  yer verilmesin.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • vatansevervatansever7 ay önce
  Bir gün herkes Atatürkcü olacak diye yazmis bir degerli kardesimiz....bence bir gün herkes daha iyi insan olacak ..ve bütün atalarimiza gereken saygiyi degeri gösterecegizdeseydi cok makbule gecerdieminim benim gibi düsünen bir cok kisi var.....mesela 1079aAlpaslanla baslasak ve onun gibi bir cok degerli büyügümüzü ansak hatirlasak.......
 • MOHAÇMOHAÇ7 ay önce
  Abdulcabbar Örenci ben Atatürk' ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti' nin vatandaşı ve büyük Türk Milletinin bir ferdi bir Türküm.Fettullahçı terör örgütüne 17-25 Aralık lağımından önce de Fettullahçı terör örgütü diyen Atatürk Türkiyesinin vatandaşıyım.Kripto Fetöcü diye bir şey yoktur beyefendi.Bu terimi uyduranlar Bizatihi Fettullahçılardır.Kripto bu terimde gizli manasında kullanılıyor değil mi? Ne gizlisi , ne saklısı kardeşim? Fettullahçılar , örgütleri , ilişkileri , faaliyetleri , kumpasları , Türk ordusuna kurdukları kumpaslar ve ortakları , yandaşlarıgün gibi ortadadır.Bu olaylar geçtiğimiz 10 yıl içinde gözlerimizin önünde oldu.Milattan önce değil.Siz boş verin şimdi kripto Fetöcü komikliklerine de bu okuduğunuz yazarların bir çoğunun sadece altı yedi yıl gerisine gidip bakın.Büyük Türk Milletinin kahraman ordusuna kumpas kurulup , paşaları , komutanları , hatta Genel Kurmay başkanı terörist diye hapse atılırken bu yazar abilerin o günlerde bu kumpaslara verdikleri desteklere , övgülere bir bakın.Ben yazara Çamur atmıyorum ki.Aynı Piçler Ergenekon , balyoz kumpaslarıyla Türk ordusunu derdest ederken nerdeydiniz Fettullahçı hokkabaz? diyorum..Bak şimdi bir şey daha söylüyorum.Tıpkı Fettullahçı terör örgütünde olduğu gibi bu tarikatların , dini cemaatlerin istisnasız tamamı potansiyel terör örgütüdür.Buldukları ilk fırsatta yeni bir 15 Temmuz hıyanetini yapacaklardır.Hiç bir şüphem yoktur.Nedeni şudur;1- Dinimize aykırıdır.2-Türkiye Cumhuriyeti anayasasına aykırıdır.3-Nihai hedefleri Fettullahçılarınki ile aynıdır.Nedir o hedef? Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmak.Onun için ilk hedefleri Türk Silahlı kuvvetleri olmuştur.Bu leş kargaları Atatürk'ün muhterem validesi Zübeyde Hanıma keranede çalışıyordu diyecek kadar çukurlaşan pisliklerle aynı kafada olan adamlardır.Kripto mriptoyu boşveriniz beyefendi.Cumhurbaşkanı bile öz eleştirisini yapıp aldatıldım demiş ve bu Allahsızlarla mücadelesini en amansız bir şekilde yürütürken yalnızdır.Etrafında binlerce sizin deyiminizle kripto bence ise ap açık Fettullahçı piçler cirit atmaktadır.Bu nedenle sinsi , iki yüzlü , Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı , Türk Milleti bile diyemeyen bu tayfaya çamur atmaya lüzum dahi yoktur.Her şey ortadadır.Çamura çamur atmanın ne manası olabilir? Bu ve bu kafaları iyi tanımak lazımdır.Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür.Onun kurucusuna en olmadık hakaretlerin yapıldığı , iftiraların atıldığı , kökü dışarda yerli ve gayrı milli bu Fettullahçı ve bilimum din hokkabazlarına pabuç bırakmamak lazım değil mi üstadım?
 • abdulcabbar örenciabdulcabbar örenci7 ay önce
  Noldu MOHAÇ, zoruna gitmiş sanki biraz.. Kripto fetöcü olduğun çok belli oluyor en iyisi yazara çamur atmaktan vazgec..
 • MOHAÇMOHAÇ7 ay önce
  FETÖ’cü P.İ.Ç’lerin organize ettiği “17-25 Aralık Yargı Darbesi”nin hedefi oldu.Aynı Piçler Ergenekon , balyoz kumpaslarıyla Türk ordusunu derdest ederken nerdeydiniz Fettullahçı hokkabaz? Canım benim ya! Bulmuş kendisine bir köşe , bir zamanlar toz kondurmadıkları hoca efendilerine sallayıp duruyorlar.Fetöcü Piçler ha?!!! Evet Fettullahçı Piçler!!!!
 • engineerengineer7 ay önce
  Milletimize faizi; faizsiz bankacılık ya da fazisiz finan kurumları adı altında yutturanlar nasıl hesap verecekler, faiz faizidie, paradan para kazanmak faizdir, haramdır, alınteri yok, say yok oturduğu yerden faizsiz kazanç adı altında faizi yiyenler, helalmidir harammıdır tartışırken hesap gününde bunu çok iyi anlayacaklar ve de sebep olduklarının hesabı ile beraber hesap verecekler, faizsiz bankacılık tıpkı, alkolsü tuborg gibi, ne yazıkki alkolsüz tuborg ve efes beytullahın yanında bin dawood markette bile satılıyor, varın siz anlayın Müslümanların izzeti neden ayaklar altındadır,

Günün Özeti