Yumruk!

26 Nisan 2019 Cuma

Altı üstü spontane bir yumruk işte: Biz her gün ne yumruklar yiyoruz!..

Terör: Kontra yumruk!..

Pahalılık: Sağ kroşe!..

Enflasyon: Sol kroşe!..

Adaletsizlik: Aparkat!..

Ve daha envai çeşidi her gün vatandaşı nakavt ederken, biz CHP Genel Başkanı’nın çenesine inen bir “sol kroşe”yi konuşuyoruz!

Amma da büyük yaygara koptu! O kadar ki, “Seçimde PKK uzantısı HDP ile ittifak kuran CHP’nin, seçim sonrasında kendini ‘mağdur’ ve dahi ‘mağfur’ (affedilmiş) gösterecek bir olaya ihtiyacı vardı, bu olay imdadına yetişti” diyesi geliyor, insanın: Yumruğu atan “Dayı”ya (şehidin dayısı) ve onu alkışlayan köylülere “terörist” bile dediler…

Tamam, her türlü şiddete karşıyız! Ama CHP yöneticileri “gerçek terörist” görmek istiyorlarsa, kol kola yürüdükleri insanlara baksınlar! Bir yumrukla temizlenemeyecek kadar kendilerini kirlettiler!

Kirlettiler, çünkü HDP ile “ittifak” kurdular. İyi Parti ile Saadet Partisi de bu günaha ortak oldu: PKK tarafından şehit edilen gencecik çocuklarımız toprağa düşerken, PKK’nin “siyasi erki” ile omuz omuza geldiler.

“HDP ile ittifak kurmadık, sandıkta işbirliğine gittik” gibisinden izahlar kimseyi tatmin etmez. Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği sandık, “çeyiz sandığı” değil, oy sandığıdır: Seçim ittifakları zaten sandıkta kurulur.

CHP yöneticileri, “İstanbul’u ve Ankara’yı kazanırsanız, HDP’lilerin oyları sayesinde kazanacaksınız ve bunu unutmayacaksınız” şeklinde, HDP yönetiminden gelen “bedel” hatırlatmasına bile sessiz kaldılar. 

Bu, “Bizim sayemizde kazanacağınız şehirleri bizimle birlikte yöneteceksiniz” demektir! Bir şehri HDP ile birlikte yönetmek demek ise dağ kadrolarını şehir yönetimine katmak, özellikle büyük şehirleri “terörize” etmek mânâsına gelir.

“Bu gerçeği millet neden fark etmedi?” derseniz, etti, ama fark edenler azınlıkta kaldı. Zira Türkiye’de büyük bir genç seçmen kitlesi var. Bunların çoğu 1980 darbe sürecinde dünyaya gelmiş, CHP’nin geçmişini bilmeyen, yoğun Atatürk propagandası ile büyüyen gençler…

Hiç kimsenin üstünde durmak istemediği handikap işte budur: Atatürk bu kadar yoğun biçimde vurgulanıp, “her yaptığı doğrudur” kanaati oluşturulduktan sonra, “Atatürk’ün partisi” olarak lânse edilen bir partiyi yargılamak kolay değildir!

Atatürk konusuna “eleştirisiz yaklaşım”da bulunurken, “partisi” hakkında ağır eleştirilerde bulunmak, eleştiriler ne kadar yerinde olursa olsun, karşılık bulmuyor.

Atatürk’ü her anmada en olumlu, en övgü dolu cümlelerle anlatan, âdeta “insanüstü” varlık muamelesi yapan, hiçbir konuda “hata” ve “kusur” ihtimalini aklına bile getirmeyen koroya katılan AK Parti’nin CHP’ye yönelik ağır tenkitleri bu yüzden etkili olmuyor. 

“Atatürk’ü kafalara ve yüreklere çakmak” (12 Eylül 1980 darbesinin lideri General Kenan Evren’in sözüdür) için yıllardır devlet çapında o kadar büyük bir çaba gösterildi ki, nihayet “İçinden Atatürk geçen her şey kusursuzdur” anlayışı gençlere hâkim oldu: Bunun meyvelerini de CHP topluyor. 

PKK uzantılarıyla işbirliği dâhil, tüm “hata” ve “kusur”ları, “Atatürk’ün partisini yöneten Atatürk mirasçılarının bir bildiği vardır” anlayışıyla karşılanıyor. 

Atatürk’e “salt onaycı” yaklaşımın böyle yansımaları var.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mehmet gençer.kırıkkale.mehmet gençer.kırıkkale.21 gün önce
  Muhterem hocam kaleminize sağlık.tüm görüşleriize hüvesi hüvesine katılıyorum.selam ve dua ile......
 • miraymiray22 gün önce
  Ay bıraksınlar bu yumruk kavgasınıda tüm siyasetçiler islerine baksın,daha doğru düzgün mecliste çalışmalara başlanmamış tüm vadedilen şeyler beklemede,millet vekilleri aldıkları paraları hak etsinler önce,kendileri rahat huzurlu yaşayıpta bu millete sıkıntı çektirmesinler yeter artık yahu...Edep yahu...
 • bekirbekir23 gün önce
  Adam simdi'de dayisi oldu daha dun amcasiydi adami aklayacaklar ya Baskalari yapinca kotu bizden biri yapinca iyi su muslumanliga bak adaletinizi seveyim o okudugum sunguroglu serisine yazik be muslumanlari gorunce adaletinden oturu yahudi kulahi yerine turk sarigi gormek istenirdi eskiden
 • Kerim ÖztekinKerim Öztekin23 gün önce
  Yalana yalana göz yumana... ALLAH bildiği gibi yapsın... Umarım günün birinde başınıza böyle bir linç girişimi gel.. Mesin gelmesin gel....
 • CavcavCavcav23 gün önce
  ATATURKE LAF EDIYORSUNDA UNUTTUGUN BIRSEY VAR.ONUN SAYESINDE PARAYI KAZANIYORSUN.MEMLWKETIN RIZEYE BIKE ONUN ZAMANINDAN SONRAKI TEK PARTI DONEMINDE DIKULEN CAY FIDELERI CAY FABRIKALARI VE AVILAN OKULLAR SAYESINDE BIRSEYE BENZEDI RIZE
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz23 gün önce
  AK Partili görünen rezidans imamlarını, tiktak fiyatlıları, uyanık Karadenizlilerive niceleri emellerine ulaşınca AK Partiyi yüzüstü bırakıp Meclis'e tüyenleri neden yazmazsınız neden ?.. Zülfü yare dokunu ki inanalım.
 • selmanselman23 gün önce
  Linç kültürü bu toprakların tarihinde önemli bir parçadır. Yerli ve milli bir tarihçi olarak tabiidir ki siz de Kılıçdaroğlu'nun parçalanmasını, belki yağının şifadır diye kapışılmasını hoş bir enstantane olarak görebilirdiniz.
 • ahmet koçakahmet koçak23 gün önce
  bu güruh hep böyledir,yaptıkları hainlikleri,edepsizlikleri,böyle çığırtkanlıkla örtmeye çalışırlar.yahu birde şehid yakınlarının penceresinden bakın.adamın gencecik yiğeni bir zındıklar ve yahudi destekli teröristler tarafından şehid ediliyor,parti lideri olarak o şehid edenlere açıkca destek verenlerle seçime giriyor onlara kol kanat geriyorsun.sonrada yumruğu yiyince çocuk gibi mağduriyete bürünüyorsun.o raya gidince başına bunu geleceğini bilmiyorsan sen siyaseti bırak.o adamcağızı eleştirenlerin en sevdiği varlıklardan birine,bırakın insan olmasınımesela kedisine,köpeğine (bu hayvanlara zarar verilsin demiyorum)bir zarar gelsin kıyamet kopar.yahu bu gencecik insanların bir kıymeti yokmu,sadece belli insanlar bu şehide sahip çıkıyor,lakin sol görüşlü kuruluşlar başta olmak üzere diğerlerindende açık açık destek yok.yazıklar olsun.
 • Nerde yanlış Nerde yanlış 23 gün önce
  Bizim gibi düşünmeyen bize karşı olanların yaptığını anlıyorum. Ama bizim soylemlerimize sahip bizim görüşümüz de olduğunu söyleyen bizden oy alan ama neticede bizi uzenler .inanarak yanlışi biz mi yaptik. yanlışbiz de mi onlar da mı
 • ATATURKUN ORDUSUATATURKUN ORDUSU23 gün önce
  Suriye irak filistin yemen afganistan somali libyayi falan gordukce ataturkun kiymetinu birkez daha anliyoruz.110 sene once bunlaro gormus buyuk lider ataturk bizi bu karanliktan cekti aldi kurtardi.cehalet kaos kavga yobazlik icsavas fakirlik hepsi bu ulkelerde.
 • Ne sol kroşesi? Ne sol kroşesi? 23 gün önce
  Enflasyon yok ki ne sol kroşesi, damat bakan açıkladı herşey iyi göstergeler hep iyiye gidiyormuş, en kötüsü çoktan atlatılmış artık hergün daha iyi olacakmış. Erdoğan demişti bu ülkede kriz mriz yok, algı operasyonu yapıyorlar. Ucuz Eti'n kilosu 39'dan 49'a çıktı ama bu zam mı canım, fiyat ayarlaması. Üstelik Erdoğan talimatı üç gün önce verdi sebze fiyatları hemen düşürülsün dedi, düşecek. Enflasyon yok ki, kriz mi var! ? Ne sol kroşesi? Geçiniz efendim. Ülkede işsizlik varmış, kriz varmış gibi bir hava yaratmayınız. Bu yazınız kılıçdaroğluna vuruyor gibi yapıp yazının başlangıcındaki enflasyon hayat pahalılığı söylemi algı operasyonudur. Dost acı söyler mantığıyla aklınızca hükümete ve erdoğana eleştiri gönderiyorsunuz. Bu millet onu yemez. Burası Türkiye burada iş çok. Enflasyon yok kriz yok.
 • erolerol23 gün önce
  48 tane yeni ceza evi yapılıyor haberinizvarmı?
 • cesurcesur23 gün önce
  HAYIRLI cumalar.şehit ve gazi yakinlarinin vakif ve dernekleri bu adama ödül vermeli. milyonlarin duygularina tercuman oldu
 • abdulmetinabdulmetin23 gün önce
  yüreğine sağlık üstadım, doğru tespitleriniz olmuş, boş bir nesil yetişiyor bu eğitim müfredatından.. bu böyle devam ederse düzeleceği de yok gibi gözüküyor..
 • misafirmisafir23 gün önce
  Erhan efendi 5816 dan haberin varmı? Ondan sonra biz Cumhuriyetiz, biz demokratız ...
 • erhanerhan23 gün önce
  "meyvelerini CHP topluyor " diyorsunuz.Bunun sebebi,birazdasizlersiniz. Sizler ,eğer,Atatürkçülüğü eleştirmek yerine, buna vereceğiniz enerjiyi, uğraşıyıAtatürkçülükle hiç alakası olmayanları,deşifre etmeye,Atatürkçülüğe aykırı tutumlarını gözler önüne sermeye çalışsanız ,çalışılsakimse Atatürkçü geçinerek "meyve toplayamaz"Geçmişte "devrim " hayali kuranlar, bu sona erince şimdi kalkmış güya Atatürkçü olmuşlar...!

Günün Özeti