• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

Tarihle kavga olmaz!

16 Kasım 2019


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

Kendi tarihiyle kavga eden tek milletiz!..

Bu yüzden uzak-yakın tüm tarihimizin övgü-sövgü zemininden çıkarılması, ifrat ile tefritlerden arındırılması, mübalâğa ve kavga ortamından da kurtarılıp tabiî zeminine oturtulması gerekir.

Çünkü “ortak geçmişimiz, aynı zamanda ortak geleceğimizdir.”

Cumhuriyet Tarihi’ni Osmanlı Tarihi ile kavga ettirmenin ortak geçmişimize haksızlık olduğunu, ortak geleceğimizin bu kavgadan çok şey kaybettiğini düşünüyorum.

Aslında böyle bir kavganın bilimsel boyutu yoktur. Zira milletler tarihi süreç içinde gelişir. Devletler isim ve rejim değiştirseler de bu sürecin parçalarıdır. Bu anlamda Osmanlı Devleti, Selçuklu Devleti’nin devamı, Cumhuriyet Türkiyesi ise her ikisinin devamıdır. Onların arka plânında da Hunlar, Göktürkler, v.s. vardır. Aslolan millettir. Selçuklu’yu, Osmanlı’yı ve Türkiye’yi kuran aynı millet olduğuna göre, bu devletlerin ortak tarihini kavgalarımıza âlet etmek, aynı milleti kendi kendisiyle kavga ettirmek demektir. 

Biz—ister Osmanlıcı, ister Cumhuriyetçi olalım—eğer birine karşı duyduğumuz eğilimi diğeriyle kavga sebebi sayıyorsak, bilelim ki kendi kendimizle kavga ediyoruz. Zira Selçuklu-Osmanlı ve Cumhuriyet devletlerinin tarihi—tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle—bizim bir parçamızdır.

Diyeceksiniz ki, cumhuriyetçi geçinen kimi çevreler, devlet imkânlarını da arkalarına alarak yıllardan beri Osmanlı Tarihi’ne ve o tarihin parçası olan padişahlara, sadrazamlara, vezirlere, şeyhülislamlara saldırıyor, Osmanlı Devleti’nin, mantığını Kur’an’dan alan bazı kurumlarını karalıyorlar, eğitim sistemini de kinlerine âlet ederek nesillerin şuurunu keşmekeşe çeviriyorlar; böyle bir cinnet karşısında susmak “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” hükmünce merdut olmaz mı?

Elbette: Yalnız ben susmaktan değil, uzak-yakın bütün tarihe, aynı süreci paylaşma şuuru içinde yaklaşmanın gerekliliğinden söz ediyorum. Bu benimsenebilseydi, Osmanlı’ya ve kurumlarına saldırma ihtiyacı duyulmazdı. Ayrıca bu saldırılar ve ifratlardır ki, tarihi ibret vesikası olmaktan çıkarıp siyasî kavga malzemesine çevirdi. Tarih eksenli siyasî kavgalar bilgi ve belge ihtiyacını ortadan kaldırdı. İş kördövüşüne döndü. 

Tarihi “kördövüşü” olmaktan çıkarıp kendi çerçevesine oturtmak gerekir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cabbar Cokkibar

Degerli Bahadiroglu,"Cumhuriyet Selcuklu-Osmanli Devletinin devamidir" varsayimi tumuyle dogru olmayabilir,hatta tumuyle yanlis olabilir.Cunku devletin nitelikleri (yonetim erkinin olusma ve isleyis sekli,etnisite vs) ile tarihsel ve varolussal nedenleri bakimindan irdelendiginde bu iki devletin birbirinin ziddi hatta dusmani iki devlet oldugu kolaylikla gorulebilir.Cumhuriyet nitelik acisindan azinliklarin eline gecmis ve onlarin politik organizasyonu olan cumhuriyetcilik benimsenmistir,fonksiyonel olarak da(medeniyet olarak da) Turk Islam medeniyeti terkedilmis Yunan-bati pagan medeniyeti ve kulturu (Osmanli devletinin azinliklarinin medeniyeti) besimsenmistir ki bu iki medeniyet zaten fi tarihinden bu yana birbiriyle savas halindeler.Ve en son kapismayi ikincisi ezici bir ustunlukle kazanmistir.Osmanli devlet ve medeniyet iddasi tumuyle yok olmamak icin hala debelenmektedir ve kendini toplama girisimlerinde bulunmaktadir ancak ati alan uskudari gecmistir ve temelde materialist ve satanist olan Yunan bati uygarligini yenebilme olasiligi iyice zayiflamistir.Bunun cok da bir onemi yok cunku artik butun medeniyetleri ve insani kavramlari ve de yasam tarzlarini yok edecek olan karanlik ve acimasiz bir dijital kolelik ve despotizm devri insanligin kapisina gelmis ve dayanmistir ve bu dijital firtina insanlara daha onceki medeniyetleri ve yasam bicimlerini mumla aratacaktir.
 • Yanıtla

M ali

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözü çok doğru. Böyle olunca ben tarihimin iyi ve kötü yönlerini bilmeliyim ,söylemeliyim. Geleceğimin daha güvenli olması için bu gerekli. Şimdi diyorum ki makam mevki için 19 kardeşini boğduran öldüren,çocuklarını bebelerini katleden sayısız kadınlarla özellikle yabacı kadınlarla evlenerek koca imparatorluğu sıfırlayan padışahları ben nasıl sahipleneyim..!?Bunları şu veya bu şekilde sahiplenmek geleceğime kötülüktür,ihanettir..!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23