Sımsıcak hayallerimiz ve umutlarımız vardı

26 Ağustos 2019 Pazartesi

Kültürel zemin kayıyor, “dindarlar” bile “ehl-i dünya”nın dilini konuşuyor!

Dindarlar tarafından “hizmet” mülâhazasıyla kurulan televizyonlar, gazeteler, radyolar günlük siyaset sarmalında tükeniyor. Özellikle televizyonlarımızı magazin programları, aileyi ifsat eden diziler götürüyor.

Bir siyaset var gündemde, bir de ticaret (sanayi, ekonomi, vs.), bir futbol (spor değil, dindarlar spor yapmayı sevmez)…

Giyim-kuşam, moda… 

Güzellik merkezleri, zayıflama kürleri, manikür-pedikür (dindar erkeklerin de bu işe fena dadandığını duydum), marka sohbetleri, araba modelleri…

Hayrola: Laik kesime mi özendik?

Baksanıza, “ehl-i dünya”nın dünyasını dolduran abuk sabukluklar bizim de dünyamızı doldurmuş durumda: Tefekküre, tezekküre, şefkate, medeniyete, nezakete, infaka, idrake dünyamızda yer kalmadı!

Kültür, medeniyet, sanat, estetik, kitap tartışan yok. Bırakınız tartışmayı, konuşan dahi yok. Dâvâmızı kemiriyoruz!

Vakıa hükümet Türkiye’yi kalkındırıyor, teknolojide büyük mesafeler aldık, asker kışlaya döndü; YÖK ideolojik yaklaşımlardan sıyrılıp yasal çerçevesine oturdu; YARSAV siyasetle değil hukukla meşgul (olabildiği kadar)…

Bunlar çok güzel, ama öte yandan insanımızda bir başıboşluk, bir başıbozukluk bir umursamazlık, bir derin yozlaşmadır gidiyor! Maddeten zenginleşirken, mânen fakirleşiyoruz.

Belki farkında değiliz, ama duruşumuz bozuldu, kıblemizin ekseni kaydı! “Ötekiler”e benzeme arzusu ruhumuzu alabora etti. 

Başkasının yürüyüşünü taklit etmeye çalışırken, ayaklarımız birbirine dolaşıyor: Yüzükoyun kapaklanmaya ramak var!

Oysa “bizimkiler” 17 yıldan beri iktidarda. Allah için teknik, ekonomik ve demokratik alanda birçok şeyi düzelttiler. Ne var ki, kültür ve medeniyete ilişkin projelerimiz hayata geçirilemedi bir türlü, hayallerimizdeki Türkiye kurulamadı. Kültür temellerimize dönemedik.

“Ehl-i dünya” televizyonlarla “reyting” yarışına giren “bizden” televizyonları geçtik, TRT’de bile kültür programı mumla aranıyor! “Ver mehteri!” çığlıklarıyla bu iş olmaz.

Hani “bizden” belediyeler sürekli kültür programlarıyla halkı bilinçlendireceklerdi ya, bazılarını istisna tutarsak, belediyelerin çoğunda uzun zamandan beri sazlı-sözlü programlar icra ediliyor. Bir kültür programına on eğlence programı düşüyor: Ramazanda bile çalgı-çengi gırla gidiyor! 

Hesap, hâlâ, “Bana ‘dinci’ demesinler” hesabı!..

Kıblemizi bu hesaba kurban ediyoruz. Hatırlayın ki, eskiden dindarlar farklıydı… Giyim kuşamlarından tutun, her türlü davranışlarına kadar “fark”ı “fark” ederdik…

Şimdi farksızız! Önce kıyafette farksızlaştık, sonra hâl ve harekette… Sakal “kirli”ye döndü, bıyıklar kırpıldı, saçlar jölelendi, tırnaklar manikürlendi…

“Onlar gibi görünme” hastalığı, sonunda bizi “onlar”a benzetti…

Mevlana Hazretleri bir kez daha haklı çıktı: İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanırsınız.

Artık bu süreçteyiz… “Fark”ımız siyasete münhasır kaldı: Dindar kesim genelde AK Parti’li, laik kesim CHP’li filan: Bu kadar.

Dindarlar tarafından vaktiyle “hizmet” mülâhazasıyla kurulan televizyonlar, gazeteler, radyolar bile siyaset farkından öte bir “fark” ortaya koyamıyorlar.

Her şey günlük siyaset sarmalında tükeniyor. 

Öyle bir dünya kurduk ki kendimize, Mehmed Âkif’ler, Peyami Safa’lar, Necip Fazıl’lar, Ahmed Kabaklı’lar bu dönemde yaşasalardı, yazacak gazete, konuşacak radyo, çıkacak televizyon bulamazlardı (nitekim aynı yolun yolcusu olan kültür adamlarımız bulamıyor)…

Çoktan beri “biz”de de geçer akçe siyaset ve magazin oldu. “Ebediyet” yazanlar, “edebiyat” konuşanlar, “kitap-kültür” konularına girenler üvey evlât muamelesi görüyor! 

“Halk böyle istiyor”muş: Nereden biliyorsunuz, anket mi yaptınız?

Sakın kendi arzularınızı “halkın arzusu” diye halka dayatıyor olmayasınız!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer20 gün önce
  Yetkililer..Kültür..Eğitim..konularına..giremiyor..bir..düzenlemeye..de..elleri..gitmiyor..çünkü..CIZ..hemen..yakın..tarih..ve..Eğitimde..1926..yılına..ait..Tevhid-i..tedrisat..kanunu..çıkar..ORTALIK..GERİLİR..Malum..DEVRİM..KANUNU..sayılıyor..Yani..patinaj..yapıp..duruyoruz..Allah(cc9..sonumuzu..hayırlı..etsin..Kepazelik..diz..boyu.
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz20 gün önce
  "Kirli sakal"ve "jöleli saçları" tenkit ediyorsunuz da Mustafa Armağan'la;fularınızla,uzun faullü saçlarınız ve mendilleriniz ile tv.ekranında ortalığı yakıyorsunuz. Herkes kendine yakışanı yapmıyor ki !..
 • Korkusuz Korkusuz 20 gün önce
  Degerli yorumcu kardeslerim.Bugun dudtugumuz burhanin sebebebi Turk milletini mazisinden kokunden inancindan koparanlarin eseridir.Okulda din egitimi yok ailede maalesef yok.Konustugum bazi prf.kisilerde bile yokCocuga soruyorum kimin kulusun diye paranin kuluyum diyor.Devlet milli egitim bu konuda ciddi calismalar yapmali on yol sonra gelecek nesiller ancak suurlu yetisir.Aksi takdirde bati bati diye diye batiyorsunuz haberiniz yok.50 yildir batidayiz uyanin beyler yarin cok gec olabilir.
 • ayşe gülayşe gül20 gün önce
  eylül geliyor ve beni afakanlar sarıyor. bizim medya dediğimiz alanlar da mügeler, esralar vb. aynı şekilde kaldıkları yerden devam edecek. maalesef. millet de bunu arkası yarın gibi oturup çekirdek çitleyerek izliyor.yapımcıları ve sunucuları zengin eden programlar bunlar. millete verdikleri hiç bir şey yok. çağlayı tercih ederim onlara mesela. çok eleştiridiğimiz eski trt zamanların da cumartesi günleri eğitim, kültür, belgesel olurdu ve onları izleyerek büyüdüm bugünkü zevklerimi o günlere borçluyum. ama bizim çocuklar?doğru dürüst bilgi yarışmaları da yok. zaten artık liseler de liseler arası bilgi münazara yarışmaları da yok. yok hiç bir şey yok.
 • şenay doğanşenay doğan20 gün önce
  bundan yıllar önce biri bana Müslüman güçlü olur demişti nasıl yani dedim zengin olurmuş herşeyin en iyisine sahip olurmuş dünyalığı kastediyor hocaların alimlerin kılık kıyafetlerinin düzgün olması gerektiği anlatılırdı toplumda saygınlığı olsun diye peygamberimin hayatına bakıyorum kulluğu saltanata tercih etmiş dağlar altın olmuş kendilerini teklif etmişler şunu alayım da davam için kullanayım muhabbeti yok yüzünü kapatıp benden uzak durun buyuruyor size anlatılan kısmından tanıdığınız kadar soruyorum ondan daha güçlü bir kul tanıyormusunuz Cebrail as dahil o miraca çıkarken Cebrail durdu bundan ötede yanarım ben buyurdu size anlatılmayan kısmında anlatılandan çok daha güçlü ama yanında dünyalıktan birşey yok her işini özü ile yüreği ile hallediyor allaha emanet olun
 • KorkususuzKorkususuz21 gün önce
  Maalesef yeni izinden donduk.HollandayaTurkiyrde refah yukseldikce insanlik bitiyor.kimse kimseye selam vermiyor.Trafik kurallari sifir sehir icleri olum yolu.50 km yaziyor 100 km gidiyorlar.yaya yol veren yok.en kucuk tarmisma cinayete kadar gidiyor.Istisnalar haric gurbetci diye 1 lirali simit 2 lira aliyor birde almanci degilmi diyorlar.Beledidiyelerin kurbam kesim yeri mikrop mezarligi belki afrika gibi.Adam gibi 50 mezbaha yeri gosterip tesvik etseler sadece kurbanda yillik karini kazanirlar.Kimse aldirmiyor.veteriner yok toz duman sicakta kes her seyi yeden al git.pes Kimse kusura bakmasin .ciddi olsunlar
 • BilalBilal21 gün önce
  7/24 parlattiginiz osmanli mirasi bu işte. Osmanli yikilmadi aynen devam ediyor ve hatta yeni lux teknolojiye de alişarak daha vahşi hale geldi. İşte 18 yildir tek başina devlet olan akp osmanlinin devami degil mi? Her firsatta padisahlardan bahseden akpnin osmanli ile ilgisi yoksa kimin var? MKemal de imparatorluk genereli degul miydi? Nereye yikildi osmanli? Zihniyetde devam ediyor kanunlarin cogu da. Siz aslinda kendi kendinizi elestiriyorsunuzda haberiniz yok.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN21 gün önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK..OTURAKLI ,İÇİ DOLU BİR UYARI YAZISI OLMUŞ..BIRAKALIM LAİKLERİ,ŞİMDİ SAĞ KESİMDE AĞZI LAF YAPANLAR BİLE ,AYNI DOĞRULARI İFADE ETMEKTEN ACİZ KALDILAR..TOPLUMA YÖN VERECEK,İSTİKAMET BELİRLEMESİNE YARDIMCI OLACAK OLANLAR(HEM DİNİ HEM DE SİYASİ VE DİĞER ALANLARDA) BAŞKA BAŞKA ,BİRBİRİNİN MUHALİFİ FİKİRLER POMPALIYORLAR..DOĞRULARIN BİZİM CENAHTA BU KADAR KARARTILMASI,ÇOĞU YANLIŞIN BUNLARIN YERİNE İKAME EDİLME ÇABASI BENİ ÇOK KORKUTUYOR..BUNDAN 20-30 YIL ÖNCE BİLE BİZDOĞRULARDA FİKİRLERİMİZİ BİRLEŞTİRİR VE SOHBETLERİMİZİ BU SICAK ORTAMDA YAPABİLİRDİK..BU GÜN BUNU YAPACAK DOSTLARI CAMİİ CEMEATİNDE BİLE BULAMAZ OLDUK..DEVAMLI ESKİLERİ UNUTUP,UNUTTURUP YENİ ACAİP FİKİRLER ÜRETMENİN PEŞİNDEYİZ..BUNU DİN ADINA , SİYASET ADINA VE DİĞER BÜTÜN ALANLARDA YAPMAKTANYORULMAYAN BİR ENERJİNİN ESİRİ GİBİYİZ..İSTİKAMETİMİZ ŞAŞTI VE BÖYLE GİDERSE ,BUNDAN ÇOK YILLAR ÖNCE ,YOKLUK VE IZDIRAB İÇERİSİNDE BİLE DİLLENDİRMEKTEN KAÇINMADIĞIMIZ ,GÖNÜLLERİMİZİN ENERJİSİ OLAN YÜCE İDEALLERDEN VE HEDEFİMİZDEN TAMAMEN KOPACAĞIZ VE TABİİ SONRASINDAN ALLAH(CC) KORUSUN.. NİYE BÖYLE OLUYOR DERSENİZ,"BİZİ HİÇ BOŞ BIRAKMAYAN ŞEYTAN CİDDİ BİR SİLAH KULLANDI VE BAŞARILI DA OLUYOR"..MAKAM,PARA VE DİĞER DÜNYEVİ ZEVKLER YÜREĞİMİZE ÖYLE BİR YERLEŞTİ Kİ ,YAKINDA ŞEYTANIMIZ BİLE BİZLERİ TERK ETMEK ZORUNDA KALACAK..
 • Omer Omer21 gün önce
  Neyzen tevfik kadar bile adam olamadınız.once sız kanaat önderleri adam gibi dik duramıyorsunuz.hayalllerimizi bitirdiniz.
 • Ali ErAli Er21 gün önce
  Duruşu kişiyi gösterirlafina bakilmaz.

Günün Özeti