• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

Reis, artık şu Millî Eğitime bir el atın!

09 Ekim 2020
A


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

Siyaset dünyasına bakın: Devletimizden nefret eden siyasetçilerimiz var!..

Köşe yazılarına, televizyon programlarına bakın: Kendi devletinin karşısında kim varsa, onların safında duran yazarlarımız, gazetecilerimiz, “okumuş” insanlarımız var!

Sosyal medyadaki paylaşımlara bakın: Kendi halkına ve halkının değerlerine düşman gençlerimiz var!

Çoğu da üniversite mezunu: Bu eğitim sisteminin çocukları…

İşte bu yüzden, okullar kısmen de olsa açılırken, kafamda yakıcı bir soru dolaşıyor: “Eğitim sistemimizin hali ne olacak?”

Zira eğitim büyük bir sorun ve maalesef yıllardır çözülemedi: Dünya değişti, dünya ile birlikte her şey değişti, ama biz hâlâ tek parti dünyasından kalma, katı ideolojik bir sistemi sürükleyip duruyoruz.

Çocuklarımızı “demokrat”, “insan hak ve hürriyetine saygılı”, “özgür vicdanlı” bireyler olarak yetişeceğine ideolojik teslimiyet içinde yetişiyor. Dolayısıyla ne kadar çok okurlarsa o kadar “tek partici”, “darbeci” ve farklı fikirlere karşı “düşman” yetişiyor.

Bu sorunun artık üzerine gidilmesi ve çözülmesi lâzım.

Allah için AK Parti iktidarı büyük işler başardı. Teknolojiyi hem çok iyi kullanıyor, hem de ileri teknoloji üretiyor. Öte yandan Ayasofya ve Kariye camilerini tekrar ibadete açmak gibi, “olmaz” zannedilen pek çok sosyal icraatla milletin gönlüne girmeyi başarıyor.

Fakat Sayın Cumhurbaşkanı’nın da zaman zaman dikkat çektiği iki konu sürüncemede:  Bunlardan birincisi eğitim, ikincisi kültür.

Mesele mühim: Zira teknoloji kullanımında ve yatırımlarda geri kalmak çok çok fakirleşmek demektir, ama eğitim ve kültür konuları milletin geleceğini belirler: Bunlar “Milli beka” sorunudur ve bu sorunların çözümünde AK Parti iktidarı maalesef bekleneni veremedi.

Ders kitaplarındaki (özellikle de tarih ve edebiyat) hatalar sebebiyle bizim nesil “paramparça” bir çocukluk geçirdi!

Yeni nesillerin aynı dramı yaşamamaları ders kitaplarının doğru düzgün yazılmasına bağlı, ne var ki bu konuda ciddi bir çaba yok.

Müfredat değişikliği, daha ziyade “kolaylaştırma” amaçlı yapılıyor. Elli seneden beri atılan adımlar, hep “kolaylaştırma”ya yöneliktir. Hâlbuki beyin zorlandıkça gelişir. Kolaylaştıra kolaylaştıra beyni devre dışına çıkardık! Tabii liseleri de eski ilkokul seviyesine indirdik!

Oysa eğitimin “insan yetiştirmek” gibi ulvi bir amacı olmalı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın böyle bir amacı olduğundan eminim: Fakat amaca ulaşmak için gerekli “kökten” çalışmalar göremiyorum.

Sistemin tepeden tırnağa değişmesi lâzım, bu iş “pansuman” tedbirlerle olmaz.

Altından girip üstünden çıkılmalı!..

Ufak-tefek değişikler, yıllar içinde büyüyen eğitim ve kültür problemlerimizi daha içinden çıkılamaz hale getirir.

Sınıflara “akıllı karatahta” koymak, çocuklara “akıllı tablet” dağıtmak, “akıllı sınıflar”da okutmak güzel de “bize has müfredat” gelmedikçe, okullarımızın duvarlarını, döşemelerini, tavanlarını, kapılarını, pencerelerini dahi “akıllı” yapsanız bir işe yaramayacak. Öncelikle kitapları akıllandırmak lâzım!

Sayın Cumhurbaşkanımız kesinlikle bu işe el atmalı. Başkaca umudumuz kalmadı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sayın yazar

Olur olur her şeyi bir adama yükleyin ve bekleyin

Mustafa EROĞLU

İnşallah bu makul, olumlu, yıkıcı olmayan samimi istekler bir gün gerçekleşir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23