• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI
30 Ağustos 2019

“Osmanlı Müslümanı” ve “Modern Müslüman” -3-

Eskiden kişisel ve toplumsal ilişkilere “menfaat” hükmetmiyordu. “Kardeşlik” en belirleyici unsurdu. Bu yüzden insanlar arasında kıyasıya bir rekabet oluşmaz, en azından rekabet, kırıcı ve incitici boyutlara ulaşmazdı.

“Tevazu” ve “doğallık” sıradan meziyetler sayılırdı. Hayata şefkat, hamiyet ve infak (yardım) hâkimdi.  

“Küstahlık” nedir bilinmez, büyüklerin sözü kesilmez, bilgiçlik taslanmaz, ar, namus ve hayâ gibi kutsallar es geçilmezdi.

Onları şimdiki zamanın “Modern Müslüman”ıyla karşılaştırın ve nelerimizin eksildiğine siz karar verin.

Malum:Şimdiki zamanın modası “Modern Müslüman” olmak… 

Ama acaba “modern Müslüman” ne demek? Bu çerçeve nasıl çiziliyor, içine neler giriyor?

Daha doğrusu, nasıl “modern Müslüman” olunuyor?

İskarpin, pantolon, gömlek, kravat, ceket giyip “şems-i siperli serpuş”ları (envaiçeşit şapka) kafaya geçirmek suretiyle bir İngiliz centilmeninden farksız görüntü vermek “modernlik” için yeterli midir, değil midir?

“Çağdaş kıyafet” ne menem şey?..

Müslüman erkekler günün modasına uygun giyinince “modern” olmuyor da, Müslüman kadınlar başlarını açınca nasıl “modern” oluyor?

Daha kestirme bir soru: İş kafa ve yürekte mi, yoksa kılık kıyafette mi?

Kılık kıyafette ise, erkek Müslümanın “modern” kıyafetini neden görmezden gelip “çağdışı” damgası vuruyorlar. Yok, “modernleşme” bir kafa ve yürek işi ise, yüreğin ve kafanın içini nasıl ölçüyorlar?..

Anlaşılan “modern Müslüman” diye tutturanlar, ya modernizmi bilmiyor ya da “Müslüman kimlik ve kişilik” konusuna hiç kafa yormamışlar…

Ayrıca da Kur’an’ı Kerim’i açıp bir kez olsun okumamışlar…

Kur’an salt “çağın kitabı” değil, çağları kucaklayıp çağlar ötesine ebedi mesajlar veren “İlahi Kitap”tır (her Müslüman böyle inanır)…

Çağlar ötesini kuşatan çağlar üstü bir kitaba inanan Müslümanın çağı kavrayamamak gibi bir lüksü olamaz. Bir Müslüman eğer çağı kavrayamamış, hayatı algılayamamışsa bu Müslümanlığından değil, ancak meraksızlığından ve cahilliğinden dolayı olabilir. 

Bu durumda bile “modern Müslüman” genellemesini kullanmak yanlıştır. Çünkü Müslümanın “modern” olmayanı istisna olmalıdır...

Tabii modernlikten hayatın ve evrensel değerlerin kavranması kastediliyorsa... Yok, eğer viski içip puro tüttürerekten “magazin” yaşamak “modernlik” sayılıyorsa, o başka: Tabii ki Müslüman dindarın o taraklarda bezi olamaz.

Aslında dindarımız, laikimizle hepimiz param parçayız…

Biraz Batılı, biraz Doğulu... 

Biraz Amerika, biraz Avrupa... 

Biraz Roma, biraz Mekke... 

Biraz Müslüman, biraz Hıristiyan (dini anlamda değil, sadece alışkanlıklarımız açısından)… 

Biraz muhafazakâr, biraz devrimci... 

Biraz mafya, biraz kanun.

Hemen her sahada bitmez tükenmez tereddütler, alternatif düşünceye karşı derin öfke, hemen her alanda taşkınlıklar, hemen her şey yaz-boz tahtası... 

Fikir ve fikri istikrar kırmızı mumla aranıyor!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Turk

Yavuz bey osmanli bir irk degil bir ailedir bir aileyi irk diye millete anlatmana gerek yok.osmanli ailesi oguz un kayi boyundan olup safkan turk dur yani arap degil.ayrica yazinin basligi osmanli imp.doneminde musluman lar olmaliydi
 • Yanıtla

Gökbatur

Senelerdir, Osmanlı Hanedanını, Saraydaki yaşantıyı sanki bütün Türk Halkı öyle yaşıyormuş gibi anlatıyorsun.. Bir nevi Lale devri.. Türkün doğru dürüst giyecek çarığı yoktu oysa, Türk, sadece Savaş meydanlarında ve vergi vermekte vardı.. Osmanlı Sarayını Türkün Tarihi diye anlatırsan çuvallarsın muhterem.. Cumhuriyet tarihini Rıza Nur ve Püsküllüden ögrenirsen olacağı bu.. olan senden etkilenen yavrularımıza oldu..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı