• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI
10 Eylül 2019

Modern uyuşturucular!

Teknolojinin çocuklarımıza son armağanı “ölüm”!..

Bazı bilgisayar oyunlarının ölümle sonuçlandığını, bu oyunlara kendilerini kaptıran çocukların intihar ettiğini, yaşayarak öğrendik…

Her ölüm sonrası dönüp, “Ne oluyoruz?” diye sorduk, ama gündem değişken günlük siyaset o kadar yoğun ki, fazla ilgi göstermedik. Ne var ki, “ölüm oyunu” devam ediyor. 

Çocuk, önce “bağımlı” hale geliyor. “Bağımlı” hale gelen çocuk, oyunu artık yönetmiyor, oyun tarafından yönetiliyor ve aldığı telkinlerin etkisiyle hayatını sonlandırıyor.

Sadece bunun üstünde değil, toplumları uyuşturan bütün oyunların üstünde durmak lâzım…

“Uyuşturucu” denince bazı sentetik ve bitkisel uyuşturucuları hatırlamanın devri çoktan geçti: Uzun süredir farklı uyuşturucular devrede: Üstelik bunlardan bazılarının etkisi bireysel değil, toplumsal…

Birtakım oyunlar ve yarışmalarla toplumlar uyuşturulup kullanılıyor!

“İdeoloji” hâlâ bunların başını çekiyor. Ardından “futbol”, “moda”, “magazin”, “yarışma”, “müzik”, “dizi”, “şans oyunları” ve “kumar” gibi, kendi normal ekseninden çıkıp zihni kontrol tuzağına dönüşen olgular geliyor.

Aslına bakarsanız, bunlar kapitalist mantıkla sömürge kültürünün inşa ettiği oyunlardır: Kendini fazla kaptıranlarda “uyuşturucu” etkisi yapar…

Soru: İngiltere Kanada’da, Mississippi Nehri’nin kuzeyinde, Antil Adaları’nda, Bengal’de, Filipinler’de, Avustralya’da, Yeni Zelanda’da, Falkland Adaları’nda, Güney Amerika’nın doğusunda ve Hindistan’da hâkimiyetini nasıl sürdürdü?

Cevap: Sömürge çocuklarını takımlara bölüp top peşinde koşturdu. Bir yandan da okullarda “logaritme cetvelleri” ezberletti. Gençler top peşinde koşmaktan ve logaritme cetvelleri ezberlemekten vakit bulup sömürüldüklerini fark edemediler. 

Mahatma Gandi isimli ufak-tefek biri çıkıp, “Biz acımasızca sömürülüyoruz” diyene kadar, kimse işin ciddiyetini kavrayamadı. 

Ya Hollanda sömürgeciliği?..

Osmanlı atalarımızın “Felemenk” dediği ve ekmek verdiği (II. Selim dönemi) küçücük Avrupa ülkesi Hollanda, Güney Afrika’yı, Kap’i, Cava’yı, Sumatra’yı, Endonezya’yı, Borneo’yu, Yeni Gine’yi, Angola’yı, Namibya’yı, Senegal’i yüzyıllarca hâkimiyeti altında nasıl tutabildi?

Düşünün ki, sömürdüğü toprakların yüzölçümü Hollanda’dan 40 kat büyüktü. Bu kadar geniş, üstelik denizaşırı toprakları ve yoğun nüfusu askeri tedbirlerle itaat altında tutacak yeterlilikte bir orduya bile sahip değildi. 

Sömürge insanlarını uyuşturucu maddeye alıştırdı. Zaman zaman da yerli kabileleri bir birleriyle çatıştırdı. Onlar bir birleriyle savaşırken ya da esrar çekip uyuklarken iliklerini emdi. Hâlâ da kendilerine gelebilmiş değiller.

Futbol özellikle az gelişmiş ülkelerde “uyuşturucu” etkisi yapmaya devam ediyor. Fakat ondan daha sessiz, ama daha etkili yöntemler de var…

Moda (bir elinde cımbız bir elinde ayna/ Umurunda mı dünya!)…

Televizyon dizileri (faydasız, gereksiz hayallerle toplumu oyalama)…

Akıllı telefon (tüm zamanlarımızın katili)…

Magazin (bakalım kim kiminle ne? Toplumsal değerlere aykırı yaşayanların topluma örnek olarak dayatılması)…

Survivor gibi yarışmalar (bir hayır kurumuna beş paralık mesaj çekip katkı yapmazken, yarışmacılara mesaj yağdıran bilinçsiz kalabalıkları “şuur eğitimi”ne almak yeterli olur mu? Peki, toplumsal merakın yanlış yönetilmesinden hasıl olan uyuşturucu etkisini nasıl gidereceğiz?)…

Şans oyunları ve kumar.

Kısaca diyeceğim şu ki, çağımızda hiçbir “oyun” masum değildir: Bazıları süründürür, bazıları ise öldürür!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

N.Öztürk

Sayın Yazar, farklı mahallelerden bakmakla birlikte, şahsi görüşlerimle en çok örtüşen yazınızı okumuş oldum. Yine de bazı gerçekleri bilerek gizliyorsunuz. Dünya'da en büyük güç : Para. Para söz konusu olunca ( eh onun söz konusu olmadığı yer de yok gibi...) akan sular duruyor, hatta tersine akıyor. Uyanıklar veya bilinçli olanlar, kitleleri uyutarak para kazanıyor, olay bu galiba. Yalnız İngilizlerin Güney ve G.Doğu Asya'yı futbolla ele geçirdiği teziniz yanlış, o bölgede bugün bile futbol önemsiz, fakat bir şekilde böldükleri doğru. Futbol dahil, saydığınız uyuşturucu araçlarda hem fikiriz. Ama komşu sayfanızdaki spor yazarı arkadaş farklı düşünüyor . Son not; 30-40 yıl evvelinde dindar kesimin gazetelerinde "futbol sayfası " yoktu. Zamanelik, herkesi silindir gibi dümdüz ediyor.
 • Yanıtla

Mustafa

Modern uyuşturucu, dine imana küfreden ve savaş acanın müşrik ve kâfir olarak ölenin ve hırsız dolandırıcıların cenaze NAMAZINI kılmak ve kıldırmak tır. Bunların cenazesini kılan kıldıran müşriktir hırsızdır, dolandırıcı dır. NAMAZINI KILDIRDIĞINIZDA insanları uyuşturuyorsunuz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23