• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

İkinci dalga mı?..

20 Haziran 2020


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

Gerçekten de merak içindeyim: Her şeyin içine soktuğumuz şu burnumuzu maskenin içine neden sokmuyoruz?

Yoksa “çene maskesi” modası çıktı da benim mi haberim yok?

Maskeyi ya çeneye bağlıyoruz, ya burun altına indiriyoruz.

Bazılarına nazınız geçiyor, ikaz ediyorsunuz: “Dostum, maske…”

“Var ya işte…”

“Evet var, ama çeneye (burun altına) bağlamışsınız.”

Mazeret malum: “Valla maske ile nefes alamıyorum.”

Kabrin nefes yeri mi var acaba? “Ya ölüyor yahut öldürüyorsun!”

Bunu da söyleseniz, yine bir şey ifade etmeyecek. “Kader” deyip yürüyecek. “Kontrollü sosyal hayat” gibi “kaderi” de yanlış anlamışız bu çok belli. 

Maskeyi çeneye ya da burun altına bağlama “moda”sının dayanağı, cezadan kurtulmak!

Hani var ya üç bin küsur lira ceza, işte bu cezaya karşı tedbir alınıyor. Koronavirüs’ün cezası ölüm, ama ona tedbir yok: Tedbiri devlet alsın!

Almadı mı? Hatta bizim düşünmediğimiz sağlığımızı düşünüp bizi aylarca eve kapatmadı mı?..

Muhalefetin çıldırdığı şehir hastanelerini devreye sokmadı mı?..

Kırk beş gün içinde üç bin yatak kapasiteli ve tam donanımlı iki hastane inşa etmedi mi?..

Vicdanımın sesi olarak söyleyeyim ki, Türkiye’nin başında Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı, Türkiye Brezilya’dan beter olurdu.

Büyük Marmara depreminde olduğu gibi, “Saldım çayıra Mevlâ kayıra” modunda yollarda yahut yönetim zaafından dolayı mezbelelik haline gelmiş hastane koridorlarında ölürdük!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönettiği dönemdeki SSK hastanelerinin halini unutmayın!

Yani, şu salgın döneminde (pandemi benim kültürümün kelimesi değil) Türkiye’nin perişan olmamasını Sayın Tayyip Erdoğan’ın kaptanlığına borçluyuz!

Ekonominin diğer bazı devletlerin ekonomisi gibi yerlerde sürünmemesi, salgına rağmen 4.5 büyüme sağlanması, pek çok ülkeye de yardım gönderilmesi, aynı anda terörle kesintisiz mücadele edilmesi yine onun liderliği sayesindedir.

Binaenaleyh aklı başında hiç kimse, salgın konusunda devlet üzerine düşeni yapmadı diyemez: Tabii öğretilmiş çaresizlik içinde peşin hükümlerini gerçek zanneden ebedi muhalif bir azınlık dışında!..

Devlet, görevini fazlasıyla yaptı. Ne hastayı, ne ölüyü sahipsiz bırakmadı. Hatta uzman ekipler kurup testi pozitif çıkanların temas ettiği kişileri buldu, tedaviye aldı…

Garibanları maaşa bağladı… Bazı ekonomik kayıpları göze alarak, bizim sağlığımız için sokağa çıkma yasağı uyguladı.

Salgını belli bir noktaya kadar düşürdükten sonra da milletine döndü ve dedi ki: “Bundan sonrası görev sizin! Kural 1: Maske takılacak; 2: Sosyal mesafe korunacak; 3: Beden ve çevre temizliğine (hijyen kelimesi de bizim kültürün değil) dikkat edilecek!”

Dikkat ediyor muyuz? Hayır! Kurallara uyuyor muyuz? Hayır! Yakın teması kestik mi? Hayır! 

O zaman bekle: Sıra sana da gelebilir!

Madem böyle yapacaktık, neden kendimizi aylarca hapsettik? 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hüda parlı

MÜSAADENİZLE (MÜSAADE ETMESENİZ DE YAZACAĞIM)BENDENİZ HÜKÜMETİMİZİN KORONADA İYİ BİR SINAV VERMEDİĞİNİ BELİRTLEK ZORİHDAYIM.45 GÜN DÜKKANIMI KAPATIP EVDE KENDİMİ İZOLE ETTİM.KURALLAKA UYMAYANLAR VE HÜKÜMETİN ZAMANSIZ TEDBİRLERİ KALDIRMASIYLA VAKALAR YİNE ARTTI.MARDİN GENELİNDE İLÇE VE KÖYLER DAHİL BÜYÜKŞEHİRLERİN GİRİŞ ÇIKIŞLARININ AÇILMASINDAN ÖNCE SADECE BİR KAÇ YÜZ VAKA VARDI.ŞİMDİ İSE 1500 E ULAŞTI.O ŞEHİRDEKİLER KURALLARA UYMAYIP KUL HAKKINA GİRDİLER VE HÜKÜMET DE SUÇ ORTAĞI OLARAK BUNLARI ÇIKIŞLARI AÇARAK BİZİM TARAFIMIZA SALDI.HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.SİZİN GİBİ BİR İSLAM MÜNEVVERİNE HER İCRAATA ŞAKŞAKÇILIK YAPMAK YAKIŞMAZ.SİZ BÖYLE YAPMAKLA HÜKÜMETE VE HALKINIZA FAYDA VERMİYORSUNUZ.ONLARIN SUÇ ORTAKLIĞINI YAPIYORSUNUZ VE HATALARININ DEVAMINI SAĞLIYORSUNUZ.AVM VE BERBERLER NEDEN BU KADAR ERKEN AÇILDI.AÇLIKTAN MI ÖLECEKLERDİ.DİEERLERİNİ SAYMIYORUM.
 • Yanıtla

Hayrettin Hatunoğlu

Takılmayan maske değil devlet. Kimse devleti takmıyor çünkü ciddi ve kararlı bir devletimiz yok. Vatandaşının nazı ile oynayan şımartan, tepesine çıkaran bir devlet. Çocuklarını terbiye edemeyen yetersiz baba gibi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23