• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Süleyman Önsay
Süleyman Önsay
TÜM YAZILARI
23 Ağustos 2019

Varoluş hikmetimiz, sadece Allah’a kul olmaktır!

Yüce kitabımız Kur’an’da; “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Zariyat, 56) buyurulmuştur.

“Yaratılış sebebini arayan insan, sorunun cevabını burada bulacaktır. Varoluş hikmeti, Allah’a tapmasıdır insanoğlunun. Bütün öbür oluşumlar, bunun hazırlığından ibaret.” (Sezai Karakoç, Gündönümü, s.17-19)

Allah yolunun divanelerinden N. Fazıl merhum bu olguyu çok veciz bir şekilde şiirleştirmiştir. Yalnız, öncelikle O’nu  “Allah yolunun divanelerinden” diye vasfetmemizin gerekçesini hatırlatalım. O,  “Sakarya Türküsü” şiirinde kendisini böyle tanımlıyor:

“Sakarya; sâf çocuğu, mâsum Anadolu’nun,

Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun!”

Evet, öyle diyor, Allah’ı tanıyıp O’na kul olmanın dışındaki tüm oluşumlar, hatta bunlar çağa damga vuran değerli eserler bile olmuş olsalar bunların tümü için,

Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış. 

Marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış...” diyor.

“Evet, insan yer, içer, uyur, gezer, yapar, yıkar. Fakat bunların hiç biri, insanın spesifik [özel] yanını meydana getirmez. Çünkü: hayvanlar da yer, içer, gezer, yuva yapar, fırsat buldukça da yıkıcılıklarını da göstermekten kaçmazlar. Bitkiler de beslenir. Arzda birtakım değişimler yaparlar. Fakat, ibadet etmek, yani kendi yaratıcısına tam bir şuur ve teslimiyetle yönelip O’nun önünde eğilmek, insana mahsus.” (Sezai Karakoç, Gündönümü, s.17-19)

Feridüddin Attar (rh.a.) Tezkiret’ül-Evliya adlı eserinde söyle bir kıssayı hatırlatır:

Hasan Basri (rh. a.) dostlarıyla Dicle kenarında iken Rabiat’ül-Adaviyye’ nin o tarafa doğru yaklaştığını görünce seccadesini suyun üzerine yayar ve iki rekat namaz kılar. Daha önceleri Rabia ile evlenmek istemiş fakat bu teklifi, “Ben bir nefisle baş edemezken nasıl iki nefisle uğraşabilirim ki” gerekçesiyle red olunmuştu.Bunun üzerine Rabia da seccadesini havaya serip üzerinde o da iki rekat namaz kılar ve şöyle seslenir:

“Ey Hasan! Senin yaptığını suda balıklar benim yaptığımı da havada sinekler yapar. Sana ve bana düşen ne balıkların ne de sineklerin yaptığını değil, kula yakışanı yapmak yani istikamet sahibi olmaktır.”

Bunun nasıl gerçekleşeceğinin bir cevabı olarak diriliş neslinin er ve erenlerinden Sezai Karakoç beyin şu veciz ifadelerini hatırlıyoruz:

“İnsan, iradesini kullanacak, aklını kullanacak, bin bir aldanış ve aldatış engelini aşacak, ondan sonra, Allah’a tapma yüceliğine erebilecektir.

İnsan, insana tapma, kahramanları, ya da güçlü kişileri putlaştırma, eşyayı, tabiatı veya tabiat ve tarihin sembol haline gelmiş kuvvet ve kudretlerini tanrılaştırma sapkınlıklarını kırdıktan sonra, O’na, Tanrı’ya gerçek yönelişin, yani hakiki tapışın perdesi aralanacaktır.

Beden ve ruh kavgasında, ruhundan yana çıkarak, beden ve madde zincirlerini parçalayarak, içgüdülerin esiri değil hakimi olarak, insan, Allah Yolu’nu tutabilecektir.

Ruhumuzla, vücudumuzla, malvarlığımızla yaptığımız tapınmalar, eşyanın ve tabiatın, maddenin ve büyünün tutsağı olmaya hazır zamanımızı, hakikatın yurdu, konuğu ve dostu kılacaktır.

Evet, namaz, oruç, hac, zekat ve Tanrı yolunda savaş, bize örtük hakikatın perdesini açacak, ‘gayb hazineleri’nin kapısını aralayacak, bu dünyada bizi Allah’ın bir misafiri, ağırladığı dostu yapacaktır.

Tanrı dostu olan Hz. İbrahim, Tanrı’nın sevgilisi olan Son Peygamber, bize bu yolu, insanlığa bu ışıklı yolu gösterdi. Bütün Peygamberler, veliler, gönülleri saf ve davranışları temiz bütün mü’minler bu Doğru ve Ulu Yol’dan yürüdüler.

Arz, bizi yakan ateşten bir kor haline gelse, bütün insanlar şeytanın hocası kesilseler ve dünya yüzünde tek bir Müslüman kalsa, yer, gök, taş, toprak, toz ve duman bile inkârın, reddin en baştan çıkarıcı, göz boyayıcı, akıl çelici, ruhu cezp edici mikrofonu, hoparlörü, sahnesi ve ekranı haline gelse, yine o Müslüman, bütün bunlara omuz silkecek, dönüp bakmayacak, gülüp geçecek bir iman ve ruh sağlamlığında olmak borcunda ve gücündedir.

Hiçbir diriliş erinin[İslam insanının] unutmayacağı ilk ilke, ilk varoluş ilkesi, ilk kurtuluş belgesi budur.” (Sezai Karakoç, Gündönümü, s.17-19)

Müminlerin namazlarının her rekatında okudukları “İyyake na’büdü=Sadece sana kulluk yaparız” ayet-i celilesi; işte bu ilkeye uymak andını vermektir. Müfessirlerin geneline göre de şöyle demektir:

“ ‘Kâinatta ben Allah’tan başkasına hürriyetimi veremem ve ancak O’na ve O’nun emrine boyun eğerim, itaat etmeyi sever, isyandan nefret ederim, iyiliğe koşar, kötülükten sakınırım, iyiliğin başını da hakta bilirim. 

Allah’ın emrine uymayan, Allah Teâlâ hesabına yapılmayan hiçbir şeye ölürüm de baş eğmem. Çünkü ben yoktum O beni var etti ve terbiye edip bana hürriyet verdi. Bu can, bu vicdan ve bu hürriyet bende O’nun bir emanetidir. Bunu yapan isterse sonsuz defalar daha yapabilir. 

Bundan dolayı O’nun yolunda her şeyi feda ederim. Dilediği zaman alacağı canımı da feda ederim. İstediği zaman yıkıp, istediği zaman yapabileceği dünyaları da feda ederim. 

Bu uğurda acılara katlanır, iyilik ve haksızlıklara göğüs gererim. Katlanamaz, geremezsem ölürüm. O’nun emri; zaten öleceğim. Ölürsem de böyle bir imanla, böyle bir dostlukla ölürüm. 

Başlangıcım toprak, sonum toprak olur. Allah’tan gelir Allah’a giderim. İşte ben Allah’ın böyle bir kuluyum. Kendime kalırsam bir hiçim, O’na bağlanmakla her şeyim...’ diyebilmek ve buna içten bağlı olmak ne kadar büyüktür.

Ve insan için bundan daha büyük bir kuvvet, bir yücelik nasıl düşünülebilir.” (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’ân Dili, Azim, c.I, s. 108) 

Kestiğimiz kurbanlarla umulur ki bu şuura ulaşmışızdır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Fâtiha Sûresi 5 (Allah'ım!) Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım DİLERİZ. Yanlız (ALLAH CC) NEDEN Türbelere kabirlere niçin gideriz
 • Yanıtla

ORHAN İNAN

ALLAH(CC) RAZI OLSUN ÇOK KIYMETLİ BİLGİLER VERMİŞSİNİZ.ÖZELLİKLE HASAN-I BASRİ (RH.A)İLE RABİA-A TÜL ADEVİYYE(RH.A) ARASINDA GEÇEN DİYALOĞ ÇOK HOŞUMA GİTTİ.ALLAH(CC) ONLARDAN VE BÜTÜN ALLAH DOSTLARINDAN VE ONLARI ANLATAN VE DİNLEYENLERDEN RAZI OLSUN..AYET İ KERİMELERİN ANLAMADAN ,YANLIŞ MANALAR YÜKLEYEREK,YA DA EVLİYALARIN ZATEN ALLAH(CC) YOLUNDA MURADLARINA ULAŞMA GAYRETİNDE VE İNSANLARINA TEK OLAN ALLAH(CC)'A YANİ VAHDETE ÇAĞIRDIKLARINI BİLMEDEN,ELEŞTİRMEYE KALKAN KARDEŞLERİMİN DE BİRAZ GÖNÜLLERİNİ VE KALPLERİNİ DE DİNLERİ İLE BULUŞTURMALARINI,SADECE KURU AKIL İLE DİNİ ANLAMA VE KAVRAMADA SIKINTIYA DÜŞECEKLERİNİ BELİRTMEK İSTERİM..ALLAH(CC) 'I,RESÜLLERİNİ VE SON NEBİ(SAV)'Yİ VE O'NA TABİİ OLANLARI VE BU YOLDA AŞK İLE DOLANLARI GÜNDEMİMİZDEN DÜŞÜRMEYELİM..İNSAN BİR MUCİZE VE HAYATIMIZIN HER ZERRESİNDE BU MUCİZELER HER DAİM VAR İKEN ,YALIN AKIL İLE RED YOLUNU SEÇMEYELİM..MÜSLÜMANLARI SEVELİM VE KARDEŞ OLDUĞUMUZU HİSSETTİRELİM..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23