Türkiye, yeni sistemle prangalarını söküp atacak

12 Temmuz 2018 Perşembe

Pazartesi gününden itibaren “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne adım atmış bulunuyoruz.

Mezkur gelişmenin, milletin iradesinin bir tecellisi olduğunu söyleyebiliriz...

Millet istedi ve devlet dizayn edilerek yeni sisteme geçildi.

Bu, siyaset tarihimizde yeni bir sayfanın aralandığı anlamına geliyor.

Pazartesi günkü yemin töreni ve ilan edilen kabine, hiç şüphesiz Cumhuriyet tarihimizdeki en önemli başlangıçlardan biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye için 9 Temmuz 2018 tarihi, en az 14 Mayıs 1950 kadar kritiktir. 14 Mayıs 1950’de, DP tek parti diktasını sona erdirmiştir; 9 Temmuz 2018’de de “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin yürürlüğe girmesiyle, vesayet odaklarının hükümranlığına nokta konulmuştur.

Türkiye, on yıllardır tartıştığı siyasal modelin dönüşümünü başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Başkanlık taraftarı Turgut Özal, Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayali Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçirilmiştir.

¥

Türkiye, tarihinde ilk defa böyle bir model uygulayacak. 

Aslında değişen rejim değil, sistem...

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçilmesiyle birlikte, enerjimizi emen vesayet odaklarının işini kolaylaştıran yapı ortadan kaldırıldı, halkın seçerek iktidar yaptıklarının muktedir olmalarının önü açıldı. Kurulduğu günden bu yana girdiği bütün seçimleri kazanıp iktidar olan AK Parti, 9 Temmuz 2018 itibariyle, ilk defa hem iktidar hem de muktedir olma imkanını elde etti. 

¥

Türkiye, 100 yıllık prangalarını artık söküp atmıştır. Bundan sonra, bir avuç azgın azınlığın değil, milletin dediği olacaktır. Hayata geçirdiğimiz yönetim modeliyle beraber inşallah yeniden tarih yazılacaktır. İstiklal mücadelesinin meşalesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bir defa daha ateşlenecektir.

¥

Atlattığımız onca badireden sonra, artık yeni bir sayfa açtık. Ancak asıl mücadelenin şimdi başladığını herhalde söylemeye gerek yok.

Bu zorlu süreçte herkese büyük görevler düşüyor.

Adım attığımız sistemle birlikte, köklü reformları da hayata geçirmek zorundayız.

Büyük bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmeliyiz.

Halledilmesi gereken bir yığın konu var...

Terörle mücadele başta olmak üzere ekonomi, eğitim ve kültür politikalarının gözden geçirilmesi bunlardan en öncelikli olanları. 

Oluşturulan kurumların bize dinamik bir devlet işleyişi vaat etmesi, kabinedeki isimlerin de Türkiye’nin yeni yol haritasına uygun ve yapısal sorunlarını kökten çözmeye dönük belirlenmiş olması, bizi kronik sorunlarımızın çözümü konusunda umutlandırıyor. 

Zaten açıklanan kabine, geçiş dönemine çok çok uygun.

“Başkan” Erdoğan, yeniyle eski arasında adeta bir köprü kurmuş. 

Bazı kritik bakanlıkların tecrübeli isimlere emanet edilmesi, bunun yanında profesyonel dünyadan gelen yeni yüzlere de şans tanınması bunu gösteriyor. 

Kısacası, Erdoğan’ın ezberleri bozarak açıkladığı bakanlara çok önemli görevler düşüyor. Bu sistemde onların ve kurumlarının sorumlulukları, eski döneme göre çok çok farklı olacak. 

¥

Dileriz bu dönem Türkiye ve İslam ümmeti için hayırlara vesile olur. Yolumuz açık olsun, Allah utandırmasın...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Çakalın RüyasıÇakalın Rüyası8 ay önce
  Ruşen diyor ki yeni durum için: 'Siyasete elveda!' Onların siyasetten anladığı: "Seçimden sonra kurulamayan hükümet, seçilemeyen cumhurbaşkanı, meclisten geçmeyen güvenoyalaması, vekil pazarlamaları, ıkına sıkına kurulsa da 5 ay sonra dağılan koalisyon, 5 sentsiz hazine, sahipsiz ülke, sahipsiz belediyeler.." Bu Ruhsuz ama Şen gibi adamlara da gazeteci diyorlar bu arada bazıları!
 • TanTan8 ay önce
  Yüzyildir tek bir partiyle mi yoksa tek baskanla mi yönetildi hayirli olsun bakalim bu sistem türkiyeye ne getirecekgörecegiz insallah gelen gideni aratmazYüce Allahtan dilerim ki dis ticaret aci kapanir issizlik eflasyonazalir para tarim hayvancililk dis borclar problemi cözülür yatirimlar yapacak dis dostlar bularak yatirim cekilirbunlar gerceklestigi zaman sayin Baskanin adi altin harflerle tarihe yazilir TC durdukca yasar
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Değişen bir şey olmayacak, Ayasofya ibadete açılacak mı? idam cezası gelecek mi?
 • ahmet kemalahmet kemal8 ay önce
  son iki yılda istenilen her kararname zaten çıkarılıyordu. ekonomide geldiğimiz nokta ortada..
 • AliAli8 ay önce
  He ilk dolar prangasını attı

Günün Özeti