Seçim sonuçlarına dalıp “beka”yı unuttuk mu?

14 Nisan 2019 Pazar

Türkiye, seçim sonuçlarına kilitlenmiş vaziyette.

Herkesin merak ettiği soru aynı: İstanbul’u kim alacak?

Yatıyoruz kalkıyoruz, bu sorunun cevabını arıyoruz. Dışarıdan devasa bir kuşatmaya tabi tutulmuşken, enerjimizi iki haftadır mezkur konuya harcıyoruz.

Bu defteri bir an önce kapatmak elzem. Kuma gömdüğümüz kafamızı acilen dışarıya çıkarmalıyız. Daha fazla oyalanmadan, çok kritik bir süreçten geçtiğimizin farkına varmalıyız. 

Zaman boşa harcanmamalı. Kısır çekişmeler bir kenara bırakılmalı. Zira düşman uyumuyor. 

¥

Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya matuf operasyonları hep beraber izliyoruz. 

Adeta üstümüze üstümüze geliyorlar. 

Mesela sözde “Ermeni soykırımı” kartı... 

Nisan ayında olmamız hasebiyle bir defa daha masaya sürüldü bu kart. 

Malum, önce İtalya harekete geçti. 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak resmen tanınması talebiyle parlamentolarında bir önerge sundular. Önergenin oylamasında, “Hayır, Ermeni soykırımı yoktur” diyen tek bir kişi dahi çıkmadı. Sonra Fransa sazı eline aldı. İtalya’nın küstah kararının ardından, onlar da 1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan’ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilan ettiklerini açıkladı.

Bu kadarla kalsa iyi...

Başımızda bir de ABD belası var.

Elemanlar şimdilerde kafayı S-400’lere takmış durumda. Türkiye’ye sürekli “Rusya’dan hava savunma sistemi alırsanız ağır yaptırımlarla karşılaşırsınız. Bu yaptırımlar ekonominize ağır hasar vereceği gibi, havacılık ve savunma sanayinize de darbe vurur” tehdidini savurup, akılları sıra “Ayağınızı denk alın” uyarısı yapıyorlar.

¥

Kendi içimize kapandıkça, “beka tehdidi”nin artması kaçınılmaz.

PKK/PYD’lilerin küstahlığına bakın örneğin... Şimdiden ellerini ovuşturmaya başladılar bile... Açık açık “Afrin’i Türkiye’den geri alacağız” diyorlar.

Türkiye’nin doğrudan doğruya toprak bütünlüğünü ve milli güvenliğini ilgilendiren bu meselede de tam karşımızda duran aktör, yine sözde müttefikimiz ABD. “Büyük Kürdistan” hayali için bastırıyorlar da bastırıyorlar. 

Keza Kıbrıs sorunu... Tabii ki o da hayati önemde.

Biliyorsunuz, daha önce Fransızlara üs kurması için izin veren Rumlar, geçtiğimiz günlerde de İngiltere’nin F35B tipi savaş uçaklarını topraklarına yerleştirmesine müsaade etti. Yani, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çıkarılması için devam eden sondaj çalışmaları sebebiyle başlayan gerilim yeni bir boyut kazanacak gibi. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik hasmane tutumunu da gözardı etmemek gerekiyor. Bu iki ülkenin, medya organlarında hemen her gün Türkiye aleyhtarı haber ve yorumlara yer vermeleri boşuna olmasa gerek.

Gördüğünüz üzere, Türkiye dört koldan abluka altına alınmaya çalışılıyor. Seçim gündeminden bir türlü uzaklaşamayan ülkemize bazen direkt, bazen de endirekt yollardan gözdağı veriliyor. 

O halde ne yapmak gerekir?

Yapılacak olan belli: 

Şu seçim havasından bir an önce kurtulmak ve daha fazla içe kapanmamak lazım.

Mevcut süreçte bu husus çok ama çok önemli. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • UstaUsta2 ay önce
  İlahi Rasim çim , seçimler bitti ,ne beka si
 • Mesut SarpMesut Sarp2 ay önce
  Sevgili Hatice kızım Beka meselesinde Belediye Başkanı secimlerinin alakası mevzuunda Nasreddin Hocanın dedigi gibi sende haklısın. Ancaak bak bi okuyucu yorumunda ne yazmis dikkatli oku, senin yazdıklarının cevabı burda: ..En son sanırım evime yarım kilo kıyma aldım. ELHAMDÜRILLAH. Bunları sikayet etmek için yazmıyorum. Rabbim sahittir. Biliyorum bu ülkede cocuguna okul harçlığı veremeyen anne-babalar var. Aç yatan aileler var. Sonra Kuran'ı Kerim'de bir âyet aklıma geldi. Allah ( cc ) mealen; Bir toplumu helak etmek istedigimizde önce o toplumun yöneticilerini , ileri gelenlerini azdırırız. Buyuruyor. Rabbim bu günün Türkiye'sini (ve bahis ettigin müslüman ülkelerini) anlatıyor. Demirören 'ın ve Kalyon'ların servetinin helal olduğuna inanan bir Müslüman var mı? Benim gibi dedigim Sn Erdoğan'ın orada ne işi var. Düğünde Kuran'ı Kerim okunuyor, Bayanların saçları başları açık dinlediklerinden emin değilim. Acaba Sn. Erdoğan orada olmasa idi Kuran'ı Kerim okunurmuydu Allah ( cc ) korkusunun yerini Erdoğan korkusu almış. Sonra Allah ( cc ) nün âyeti tekrar aklıma geldi. Biz bir toplumu helak etmek istedigimizde önce o toplumun yöneticilerini, ileri gelenlerini azdırırız. O toplumda yaşayanlar yönetici ve ileri gelenleri uyarmazsa o toplumu yok ederiz. .. Yok Chp oy çalmış yok öbür parti ihanet etmiş. Bunları geçin ülkenin ve Müslümanın sorunu bunlar değil. Insanlar aç, insanlar çaresiz , insanlar işsiz. Efendimiz ( sav ) nin Sahih hadisine göre siz ve savunduklarınız onun Ümmeti degilsiniz. Bunu ben söylemiyorum. Efendimiz (sav) söylüyor. O asla yalan soylemez. Bunu Allah (cc) bildiriyor. "O kendinden konuşmaz "Allah (cc)dan korkuyorsaniz doğruları yazın söyleyin. Benim de sizinde Sn Erdoğan'ın da herşeyini yazan Sürücü melekler var. Böyle ümmet olmaz , Hele ummetinden lideri böyle hiç olunmaz...
 • efeefe2 ay önce
  Ermeni yunan türk kürt arap şii sünni diye önce ayır sonra kapıştır sonra barıştır herkes abi desin ingilize italyana fransıza abd ye rusyaya almanyaya
 • HaticeHatice2 ay önce
  Buraya yorum yazanlarin cogu beka sorununu tam anlayamamis veya anlamak istememis bu ulkenin daima beka sorunu olmustur hacli kafirleri hic bos durmamistir yok su dertteymis yok bu bilmem ne derdindeymis sizin burda yazdiginiz yorumlarin hic birinin tutar tarafi yok kafir 2,dunya savasindan sonra yahudiyi ortadoguya yerkestirdi ortadoguyu boldu araplarin basina islam diniyle alakasi olmayan asiret reisi aileleri kutsal topraklara yerlestirdi ortadoguyu israilin guvenligi icin petrol icin kan golune cevirdi surda iki adim ilerimizdeki ulkede kan golu olmus ulkemizi bolmek icin haritasini cizmis icimizdeki hainlerle isbirligi yapmis siz hala beka sorunu yok diyorsunuz oylemi yaziklar olsun sizlere sizler yakinda beka meselesini oyle bir yasatacaklar ki biz ne yaptik diyeceksiniz benden soylemesi
 • Mesut SarpMesut Sarp2 ay önce
  Haklısınız sn. Rasım bey bu defteri bir an önce kapatmak elzem. Kuma gömdüğümüz kafamızı acilen dışarıya çıkarmalıyız. Daha fazla oyalanmadan, bakın Kalyon İnşaat’ın İstanbul’daki işlerine: Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı. Hasköy’deki tünel işi de. Asya bölgesi içme suyu projesinde de varlar. Başakşehir Stadyumu’nun inşasında ve Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi ve Tavukçu Deresi ıslahı da Kalyon’a verildi. Taksim Meydanı Projesi’ ve Terkos-İkitelli İçme Suyu Hattı. Beykoz Dereseki’de yeşil alan talanıyla inşa edilecek 553 villa projesini yapacak şirkette Kalyon iştiraki var. Çağlayan Meydanı’ndaki otopark ihalesi dahi Kalyon’da. Fikirtepe’nin yol altyapı işleri ihalesi de onların. Yaptıkları ev inşaatları bir yana, İstanbul’da doğal olarak belediye ile çalıştıkları, 3. havalimanı gibi merkezi hükümetin dağıttığı onlarca ihalede Kalyonun. Kalyon için İstanbul milyon değil milyarlarca kazanç demektir. Bu küçük bir ülkeye yetecek kadar rant demek. Sabah-ATV bu paralarla alındı. Korkuyorlar ellerinde tuttukları bu ekonominin yönetiminde inisiyatifi kaybetmeyi. Basit maddi çıkarlar “Beka”, “terörle mücadele”, “istiklal savaşı” diye yüce söylemlerin ardına gizleniyor. Dikkatimizi cekmek istediginiz meselenin cevabı bu acıklamada yatmakta.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Erdem Erdem 2 ay önce
  Malesef kişisel beka sorunu ülke bekasinin önünde tutuluyor. Ne sayılmaz bitmez seçim miş Evet Akp ye oy verdim. Ama iki haftadir suren bu durum mide mizi bulandirdi. 17 YILLIK iktidar bi parti ne icin iktidar. Sorgulama yapması gereken biri varsa seçmen 17 yılın sonunda gelinen nokta bu mu
 • Kim DinlerKim Dinler2 ay önce
  Biz içimizde birliği dirliği sağlayamazsak , Ne bekasından bahsedeceğiz, içeride herkes birbirinin kuyusunu kazarken , dışarıya nasıl bir görüntü veriyoruz acaba , başta iktidar sonra muhalefet üslubunu düzeltmeli ,
 • HakHak2 ay önce
  Yıllardır cehape iktidarda olduğuna göre, devleti yönettiğini göre, dış politikayı belirlediğini göre bu beka meselesinin müsebbibi de cehape dir. Düzeltecek olan da yine bizleriz. Ne demişti cehape "başkanlık sistemi geldiğinde uçacağız" bir de 2023 de lider ülke olacaktık. Bırak lider olmayı beka meselesi olduğu ortaya çıktı. Soğana artık soğan bey diyoruz. Ah bu cehape yok mu?!!
 • Mertürk Mertürk 2 ay önce
  Ülkenin bekası ,ülke ve millet çıkarlarının ,müteahitlerin çıkarlarının üstünde tutulması ile olur. Buda,inşaat ekonomisinden,beton ekonomisinden çıkıp , sanayi ve üretim ekonomisine geçmek demektir.Üretim ekonomisine nasıl geçilir? Türkiye ,ithalatıtını yaptığı malların envanterini çıkarıp bu malları yurt içinde üreten firmaları ,üretimlerini ve kalitelerini artırmak için her türlü kredi ve teşviği vererek, üretimlerini arttırmaları sağlanmalıdır. Ülkemizde üretilmeyip ,üretimi yapılabilecek, aramal ve hammadde üretimi için ,gerekirse varlık fonu 49,9% ortaklık ile ,bu malların yurt içinde üretimi proaktif bir şekilde desteklenmelidir. Aynı şekilde ihracat firmalarıda teşvik edilmelidir.Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılmalıdır müteahitlere değil.Akıl ,mantık bunu gerektirir.Bu durum, ak partinin etrafını sarmış olan müteahhitleri üzecek?. Ama buna mecbur ve mahkumuzda. Ancak bu şekilde finansal açıdan dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Lakin müteahhit çıkarları, ülke ve millet çıkarları üzerine ağır basarsa halimiz nice olur. Bu durumda IMF bile bizi kurtaramaz. Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılacağına ,devlet bankaları,0,98% aylık faiz ile zararına konut kredisi vererek ,müteahhitler zengin ediliyor, YAZIK.
 • EmrkliEmrkli2 ay önce
  Evet haklısınız biz rant kavgası yaparken Kıbrıs Rum kesimine İngiltere F135 121 adet savaş uçağı konuşlandırmakta donanması orda üssünde askerleri Fransa -Yunan-İsrail-abd savaş gemileri Akdeniz’de Irak’ta pyd Barzani abd Suriye’de pyd terör örgütü Fransız güçleri 20 abd üssü hazır Ege’de Yunan abd hazır bizim birbirimizi yememizi bekliyorlar alt tarafı bir belediye başkanlığı için kaldıki bu kadar güç birbirimizi yemedende yer bizide öbür türlü işi daha kolay hallederler Rus’a güvenmekte doğru değil oda hesabını yapmıştır
 • Mertürk Mertürk 2 ay önce
  Ülkemizin beka sorunu ,ekonomik sabotajlara açık hale gelmemiz nedeniyledir . Son 16 yıl ,ak parti hükümeti döneminde kısmen ,ekonomik refah dönemi yaşandı. Fakat bu ekonomik refah ,bizim üreterek kazandığımız bir ekonomik refah değilidir. Tüketerek, devletin fabrikalarını ,varlıklarını satarak , kamu-özeldışardanborçlanarak ,dışardan gelen sıcak para ile yaşadığımız bir refahtı.VeArtık deniz bitti. Şimdi ise,dışardan aldığımız borçların ödenme vakti geldi ve içerideki sıcak paranın çıkmaya başlaması riski ile karşı karşıyayız. Sıcak paranın çıkmaması ve dışardan daha fazla sıcak para getirmekiçin yüksek faiz vermeye devam ediyoruz. Buda içerdeki sıcak paranın dahada artmasına ve ülkeden çıkarken verecekleri tahribatı artıracaktır. Bunun olmaması içinde küresel para fonları ile iyi geçinmen gerekir. Bu durumda nasıl bağımsız ve milli bir politika izleyebilirsin. Sıcak para ve yüksek dış borç ile bağımsız bir politika izleyemezsin. Son 16 yıl elimizdeki kaynakları emlak konut inşaat işleri ile betona gömmeyip, döviz geliri getirici sanayi üretim ve ihracat ile fabrika yatırımlarına yatırsaydık, finansal açıdan bu kadar dışa bağımlı hale gelmezdik. Çünkü sanayi ve fabrika;para üretir ,gelir getirir ,tasarruf üretir,refah üretir ,zenginlik üretir. Sanayi-üretim , dışarıya mal ihraç ederek döviz geliri getirir, aynı zamanda içeriye mal satarak , ithalatı azaltarak ,dövizin dışarı çıkmasını önler,ülkenin dövize ihtiyacını azaltır. Döviz ihtiyacın yüksek ise yüksek faiz vermek zorunda kalırsın ve ekonomin dış sabotajlara açık hale gelir. Yerli silah sanayinde kazandığımız başarıyı ,sanayinin diğer alanlarında gösteremedik. Altay tankı ve fırtına obüsleri için 1500 beygir gücünde yerli bir motor üretemiyoruz. Eğer sanayi ağırlıklı büyüme olsaydı,bu motorları rahatlıkla üretecek sanayi altyapımız olurdu. Son 16 yılda sanayinin ekonomideki ağırlığı ,28% lerden ,16% lara düştü. Eldekini avuçtakini satarak,dışardan sürekli borçlanarak ,ölü yatırım dediğimiz ,emlak konut inşaat işleri üzerinden dönen rant ekonomisi ile bir süre refah yaşarsınız AMA VE LAKİN geleceğinizi ipotek altına alırsınız. Gelecek on yıllarınızı kaybedersiniz. Allah ,kur an da bir çok ayette , hiç akletmez misinizdiyor. Müslümanlar için Aklettmek ,aklını kullanmak ,farzı ayındır. A planları FETÖ ihaneti ile başaramadıklarını ,B planı, ağır bir ekonomik kriz çıkararak ,insanları aç ve işsiz bırakarak ,iç karışıklık çıkararak yapmaya çalışacaklardır, ve yanlış ekonomi politikalarımız nedeni ile,tarihte hiç olmadıkları kadar bunu yapabilme kabiliyetlerine sahipler. İşsiz ve aç insanları hiçbir güç bir arada tutamaz. Ülkemizin beka sorunu ,ekonomik sabotajlara açık hale gelmemiz nedeniyledir.Allah yöneticilerimizin ferasetini artırsın
 • Hakkı akınHakkı akın2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanı ne derse onu hayatın merkezine vazgeçilmez ve ölüm kalım meselesi olarak bakıp bunu da topluma tek gerçeklik olarak empoze ederek tüm vebale ortak oluyorsunuz.
 • ŞaşkınŞaşkın2 ay önce
  Kusura bakmayın ama size günaydın demek gerekiyor. Daha dün yazdıklarınıza bir bakın. İlk günden bu yana AK Partinin beka meselesinin İstanbul'un rantı olduğu gibi bir algı yarattınız insanlarda. Öyle bir noktaya getirdiniz ki, iktidarın sorumluluğu ve denetimindeki bir seçimi organize bir suç zinciri olarak tanımladınız. İktidara yaranalım derken iktidarı organize bir suç örgütü olarak gösterdiniz neredeyse. Yeni mi aklınıza geldi İstanbul'un dışında da bir dünya olduğu. Bana kalırsa, en başta bir aydır hayali hırsız kovalayan yazı işleri müdürünüze gerçek dünyaya dönmesi için yardımcı olun.
 • İrfan yıldırımİrfan yıldırım2 ay önce
  Evet bekayı unutmuş olacak ki Cumhur ittifakımız,savunma sanayi fuarımız idef’i tüyapta düzenliyorlar.Hani hakkında tuskona yardım ve yataklıktan soruşturma açılan fetöcü chp finansörü tüyapta...
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Dış kuşatmalar, ermeni ayak oyunlar, suud kalleşliği bize SÖKMEZ. Tabi biz içimizde YASALARIMIZI tavizsiz, KESİN olarak uygularsak. Kuruma, kişiye, makama göre eğip bükmeden uygulayan bir ülke olursak. Hdp millet vekilinin dediği bir cümleyi vatandaş söyleyince kodese, vekile maaş ödemeye devam. Chp li tanrıkulu pkk yı koruyucu sözler eder, tık yok. Fetö temizliği GARİBANA, iktidar dahil partilerdeki fettuşiler bırak kodesi, maaş almaya devam eder. Cemaatlerimiz, TATBİKATLI ahlak eğitimi veren özgür kurumlar olmak yerine, fitre zekat, sadaka adak TAHSİLİ ile meşkuller. Allah aşkına, tarihimizde varmı böyle dergahlar? İlim irfan, güzel ahlak yuvaları, bir ekmek bir hırka, şimdi rezidanslar. Özel hastahaneler, özel okullar, özel üniversiteler, tv kanalları, NERDEN buldun diyen yok. Devlet sormaya kalksa kafası kirada müridler oy vermiyor, hükümet de kendi BEKASINI düşünüyor, tabi. Yani demem o ki, biz dış düşmandan, onun kuklası muhalefetten önce, KENDİMİZE bakalım. Çare yasal, ve KESİN uygulama. Uygulanmayan yasa karalanmış kağıtlardan ibarettir.
 • AdemAdem2 ay önce
  yahu bekaa dediğiniz bu muydu arkadaş, sarayımız dimdik ayakta görevde, İstanbul a hizmet edecek ekibin seçimi nin bu yazdıklarınla ne alakası var, İstanbul belediye başkanı mı savaşacak PKK yla?
 • Nurullah Nurullah 2 ay önce
  Rasim Bey kaleminize sağlık. Gerçekten değinilmesi gereken konular bunlar. ABD dost değil. AB ve BM güçlüden yana. ABD ve israil'in yaptıkları zulmleri cezasız bırakıyorlar. Keşke kendi bombardıman uçağı, savaş gemisi, hava savunma sistemleri üreten bir ülke olsaydık. En azından daha emin olurduk. Bugünkü yazınız çok önemli.

Günün Özeti