Nihat Zeybekci, önce kendi gözündeki merteğe baksın!

05 Mayıs 2019 Pazar

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin 31 Mart’a yönelik seçim tahlili gerçekten ilginçti.

Mezkur tahlil, kendi gözündeki merteğe bakmayıp elin gözündeki çöpü görmenin tipik bir örneğini oluşturuyor. “Muhasebe”nin ya da “özeleştiri”nin nasıl yapılmaması gerektiğine dair eşsiz bir ipucu sunuyor.

Neden böyle söylüyoruz?

Çünkü sayın Zeybekci, başından sonuna kadar problemli bir propaganda süreci izlemesine rağmen, suçu kendisinde aramayıp, seçimlerde alınan başarısız sonucu yapılan ittifaklara bağlıyor. Yani bir nevi “cambaza bak” taktiği uygulayarak topu taca atıyor. 

¥

Nihat Bey’in, “İttifakın ruhuna ve yapısına diyecek bir şeyim yok. Fakat İzmir’de ittifaklar olmasaydı biz belediye başkanlığını kazanmıştık” bahanesini üretmesi, tam anlamıyla bir “züğürt tesellisi”dir.

Neymiş, CHP’ye İzmir’de İYİ Parti ve HDP önemli bir destek vermiş. Oysa ittifak yapılmasaymış tüm partiler kendi oylarıyla sandığa gidecekmiş. Bu gerçekleşseymiş, yani bütün partiler münferiden seçimlere katılsaymış, şu an belediye başkanlığı koltuğunda kendisi oturuyor olacakmış.

Klasik “halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu” durumu.

AK Parti’ye İzmir’de MHP kaybettiriyor, ancak her ne hikmetse CHP İYİ Parti ve HDP sayesinde seçim kazanıyor.

Tek kelimeyle tuhaf!

¥

Üretilen birtakım bahaneler gerçeklere perde yapılmaya çalışılsa da aslında hakikate hiçbir bahane perde olamaz.

Burada da hakikat tek ve gün gibi ortada: AK Parti, İzmir seçimlerinde başarısız olmuştur. Bu başarısızlığın faturası da bizzat Nihat Zeybekci’ye aittir. 

Kendisinin mağlubiyet karşısında ürettiği mazeretler mi? 

Yetersizliğinin itirafından başka bir şey değildir. 

Zira iyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarması nadirattandır.

¥

Söylesenize, Zeybekci, kendi tabiriyle “mahallenin en güzel kızı” olan İzmir’in, “kız tarafı”na mavi boncuk dağıtılarak alınamayacağını bilmiyor muydu?

Hiç bilmez olur mu?

Bal gibi de biliyordu.

Ama bile bile “lades” dedi. Her gün AK Parti’ye küfreden solak medyanın neredeyse tamamını tek tek gezerek karşı mahalleye şirin görünmeye çalıştı.

Halbuki biz, bu sütunlarda defalarca uyarıda bulunduk.

İzmir’de muhafazakâr bir ismin büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturması ihtimalinin sıfır olmadığını, bu şehirde AK Parti’nin ipi pekâlâ göğüsleyebileceğini, fakat bunun için birtakım gayri samimi hareketlere son verilmesi gerektiğini anlattık.

Lakin ilgililer kulaklarının üzerine yatmayı seçti. “AK Parti’deki arkadaşlarımız bugün içkisini içebilen, namazını da kılabilen, günü geldiğinde orucunu tutabilen bir hoşgörü alanına sahiptir” sözlerinin hangi seçmen kitlesinin oyunu hedeflediği hususuna bir türlü açıklık getirilmedi.

Sonunda ne oldu?

Ne olacak, malum son...

“Biz, iktidara yerli içki üretimini destekleyerek geldik” söylemlerinin ardından yerli içki müdavimlerinin akın akın AK Parti’ye koşacağını sananlar, ayyaşlardan hiçbir destek göremedi.

“İzmir şarabını uluslararası marka yapmak için” yola çıkanlar, hem kendilerini hem de partilerini yarı yolda bıraktı. 

¥

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, bir yandan din, ezan, bayrak gibi mukaddes mefhumlar dillerden düşürülmezken, öbür yandan şarapçılara yaranma çabası AK Parti tabanı tarafından yadırganmıştır. Neticesinde de laik kesime göz kırpmak isteyenler, göz göre göre gerçek seçmenlerinin gözünden düşmüştür. 

Bizim tavsiyemiz, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olunmasına yol açanların şapkalarını önlerine koyup nerede hata yaptıklarını biraz olsun sorgulamaları.

Ne dersiniz, çok şey mi istiyoruz acaba?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz 1 ay önce
  İzmir de RTE aday olsun akp gene kazanamaz. Sacmalamayin.
 • Bir vatanseverBir vatansever1 ay önce
  NZ ve gibilerine Ak partide hiçbir görev verilmemelidir. Zira kendisi Ak partiye entegre olamıyor. Ak parti çizgisinden sıkça sapıyor. Bir vatandaş olarak NZ ve gibilerine sözüm şudur :Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
 • Mehmet Lütfü URAL Mehmet Lütfü URAL 1 ay önce
  Vallahi haklısın. Hem de nasıl haklısın.
 • ÜRDÜNÜRDÜN1 ay önce
  Herşeyin hayırlısı
 • denizlilidenizlili1 ay önce
  bir denizlili ve zeybekçinin hemşehrisi olarak söylüyorum ki bu adamın içki şarap sözlerinden sonra öyle soğudum ki bir daha suratını görmek istemem.ak partinin çay ocağında çaycıık yapabilir ancak.daha üst bir görev verilmesin böyle insanlara
 • HamitHamit1 ay önce
  İstanbuldaki başarısızlıkta mesul kim ? Binali bey ben değilim dedi. Bu seçimde adaylar yarışmadı diye de ilave etti. Hepsi Reisi adres gösteriyor.Reis elinden geleni yaptı, sayısız miting yaptı. Zor günde herkes nankörlük yapıyor. Şimdi istanbul seçimleri yenilenirse AK Parti çaresiz kalacak. Binali bey olsa bir türlü olmasa bir türlü. Çıkar yol yok.
 • MahmutMahmut1 ay önce
  TEVHİD DÖNÜNE MENSUP OLANLAR İÇİN "KİTAPLARI DEĞİŞTİRİLDİĞİ İÇİN YOLDAN ÇIKTIKLARININ FARKINDA DEĞİLLER" DENİLİYORDU. Peki müslümanlar için ne deniliyor:"Kitapları değişmeyen tek millet oldukları için Allah'ın emir ve yasaklarını tam olarak öğrenebiliyorlar" deniliyor. Hadi G.müslimlerin kitapları değiştirildiği için onların yoldan çıkmışlıklarını normal karşılayalım. Peki kitapları değişmemesine rağmen her türlü Fitne ,Fesat ve fırıldaklıkları yapan sözüm ona Müslümanları nereye koyalım? Çok basit.Kitapları değiştirilen G.Müslim veya Küffar olarak tanımlananların bu gerekçeyle Allah tarafından affı umulur. Peki kitapları değişmemesine rağmen sapıtan sözüm ona Müslümanların Allah nezdindeki durumu nedir?Onu da Al-i İmran suresi 86-87-88 ayetleri mealen şöyle açıklar: "Kendilerine açık deliller gelmiş ve Peygamberlerin hakikatına şehadet ettikten sonra imanlarının arkasından nankörlük edip küfre sapanları Allah,hidayete erdirmez.Allah,Melekler ve tüm insanlar, onlara lanet ederler. Cezaları da,ebediyyen cehennemde kalırlar ve Allah onlara müsamaha göstermez" Tabi bu açıklamalar anlayan ve yoldan çıkmamış olanlar için.Yoldan çıkmış ileri gelenler ve onların biatçısı yandaş ve biatçılar için yapılacak hiç bir şey yoktur.
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Bu ulkenin ekonomisi uzun zamandir bu adama emanete edildi. Yazik.
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  İzmir ne zaman AK Partili oldu ki? Zaten secmen Ak Partiden uzaklaşıp alternatiflere yönelmekte. Tabii ki MHPde bundan nemalanmakta. Son iki dönem AK Parti yolsuzluklar ve ihale kıyakcılıklarıyla yıpranmakta, AK Parti üst düzey FETO baglantıları mercek altına alınıp temizlikler yeterince yapılmadı. Partide kimse bu meseleleri dile getirememekte. İzmir seçmeni okuyan ve kültür seviyesi yükseksecmendir. Bingöldeki argümanlarla İzmir secmenini kazanmak imkansızdır. Bütün sorunu alkollü içkilere ve Zeybekçiye yüklemek insafsızlığın ötesinde aptallıktır.
 • davanin cilesini cekmis bir cilekesdavanin cilesini cekmis bir cilekes1 ay önce
  Nihat zeybekcinin meslegi pazarlamacilik kendini iyi pazarladi AKP bakanliga kadar yukseldi fakat bu sefer baltayi tasa vurdu zaten denizlide belediye baskani secildigi 2004 yilinda 23 nisan torenlerinde haniminin basini acarak dava adami olmadigini nabza gore serbet veren biri oldugunu gostermisti izmirdede beni yaniltmadi bu ozellegi on plana cikti millete partilire tepeden bakmasi ile reisin tarif ettigi bir siyasetci olmadigida meydanda insallah bu meseleden ders alir bir daha vatandasa partililere tepeden bakmaz
 • Dadaş 25Dadaş 251 ay önce
  Sayin Zeybekçi doğru yerinde bir tesbit yapmıştır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu bir gerçektir. Türkiye genelinde MHP nin Akpartiye. Katkısı olmamış. Akpartili belediyeleri kendi bünyesine katmıştır.Halen doğru analiz yapamıyorsak. Daha çok kayıp ederiz. Selam dua ile.
 • ŞenerŞener1 ay önce
  Takiyye cehape'ye, fetö'ye yarayabilir. Zeybekçi partisini ve seçmenini karıştırdı. Bu siyaset tarzı devam etmez inşaallah. İzah edilebilir mi? Çok zor.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  ben bu adayların binali yıldırım da dahil fox ve benzerlerine çıkmasını yadırgıyorum. çok fazla yumuşak davranıyorlar gerek yok. onlar ne yayınlar yapıyorlar aleyhlerin de bunlarda teşekkür ederiz gibisinden fox a çıkıyor. karşıya şirin görünme çabasından bıkmıyorlar.
 • yorumcuyorumcu1 ay önce
  Kardesim siyaset yapiyorsun kendi dusunceni yada yasam bicimini baskasina dikte ettirmiyorsun adi ustunde siyaset Siyaset tarafina adam kazanmaktan gecer Adam dogru soylemis ittifaklar olmasa kazanirdi.Bu secimde kendi ittifakimiz dahil ittifaklar olmasa yani her parti kendi adayiyla girse Akparti tarihin en buyuk secim zaferini kazanirdi.Sayin Bahceli'nin ortaya attigi ittifak olmasaydi PKk ,ip24 haziranda meclise giremezdi.31 martta CHP hicbir ilde kazanamaz sadece birkac malum buyuksehir ilcerini alirdi.Siyaset boyle birsey biraz matematik ve ustun zeka planlamasi yoksa vatan millet sakarya edebiyati degil.
 • Boz okBoz ok1 ay önce
  Bence izmir asla alınmaz. Aday onemli degilama birilerine yaranma cabasini ben de siddetle kınıyorum.
 • Sado Sado 1 ay önce
  Aynen dedigin gibi hocam, chp ne kadar biz İslamı çok seviyoruz diyorsa ve ne kadar inandırıcı oluyorsa ak parti politikası da o kadar inandırıcı oluyor. Yalnız ak parti şu hatayı yapıyor hakikaten islamda uzaklaşıyor.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Zavallı kelimesinin anlattığı mananın, TAM CUK oturduğu adam , işte bu Nihat. Şarapçı, hemide marka ha? Al sana marka. Eroinmanlardan oy alacağında da onlara ne diyecektin? Ya zina edenlere ne VAAD edecektin,o mantıkla ? Tam bir rezaletti. Bu adama biz ekonomimizi teslim etmiştik. Reise de TEESSÜF ediyorum, bu adama bu makamları verdiği için. Ak parti, MÜSLÜMAN kimliği vurgulayan bir parti olduğu sürece ASLA oy kaybetmez. Ne zaman ki bu vasfını kaybeder, oy kaybeder.
 • Ilhan taşdelenIlhan taşdelen1 ay önce
  Sayın rasim bey sizinle ayni fikirdeyim ak parti olarak karşı tarafa yaranmak yerineKendi tabanımıza dönük çalışma yapsaydık daha isabetli olurdu secimlerde aday olanBaşkanlar hep ezik oluyorlar öz güven sorunu yaşıyorlar bu da sandıklara olumsuz yansıyor
 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  Gelecek seçimde tekraren aday yapılmalı. Ve izmir şarabı şanına layiiiiik bir şekilde dünya markasına dönüştürülmeli.Bu zata da zaten ahirette böyle gitme şerefi !!!!! yakışır.Hala utanmadan,sıkılmadan müslüman mahallesinde salyangoz satmaya bahane arıyor.....
 • InsafInsaf1 ay önce
  Daha önce İzmir adayıolan Binali bey de İzmir i alamadı...Bence Nihat bey haklı...
 • KazimKazim1 ay önce
  Yaz abi yaz bolbol yaz ,onu yaz bunu yaz yaz abi yaz saol abi saol iiki yaziyon abi aydinlaniyoz abi saol abi ,,bolbol yaz yaz abibyaz
 • meleknurmeleknur1 ay önce
  AK PARTİNİNKAYBETTİĞİ YERLERİN BAZILARINDA HEM İSTENMEYEN ADAY HEMDE İL YÖNETİNDEKİ GÖREVLERİN BAZILARI. YİNEDE MİLLET REİS İÇİN SEVMESEK TE EVET DEDİK
 • NaasipNaasip1 ay önce
  Sayın zeybekçiye haksızlık etmeyin yahu, adamın bir kadeh kaldırmadığı kaldı kordon da! Elinden geleni yaptı, naasip değilmiş!
 • S kurtS kurt1 ay önce
  Ben dinden anlamam diyen adam birde iznir şarabı içtiyse o hala şarhoş ramazan geldi kendine gel milleten özür dile elinde izmir şarabıyla dolaşma sana ahirette bunun hesabını sorarlar seçimi kaybediyorsan bile onurunla kaybet
 • Vatansever Vatansever 1 ay önce
  Yahu, Bu patavatsız değil miydi? Hocaya haber verin de on dakika beklesin bizi namaza durmak için. Acep Hatırlayan var mı ? Ben her daim bu herifi ne zaman adı zikredilse o lafıyla hatırlıyorum!

Günün Özeti