Kılıçdaroğlu’nun AB çıkışı ne kadar samimi?

18 Temmuz 2019 Perşembe

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklı adımlarından rahatsızlık duyan Avrupa Birliği, hukuk tanımazlığına yeni bir boyut kazandırdı.

KKTC karasularında sondaj hakkımızı kullanmamızı bahane ederek, ülkemize yönelik bir dizi karar aldılar kendilerince. 

Her şeyden önce, mali yardımlarda kesintiyi ve Havacılık Anlaşması müzakerelerinin askıya alınmasını öngören mezkur kararların lafta kalacağını belirtelim. 

Ülkemizi ekonomik açıdan çok ciddi anlamda etkileyecek kararlar değil bunlar. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da vurguladı zaten. Avrupa Birliği’nin aldığı kararlara “yaptırım” demenin işi çok ciddiye almak anlamına geleceğini belirtti ve “Bunlar saçma sapan dayanışma anlayışıyla, Rum kesimi ve Yunanistan’ın baskısıyla alınmış kıytırıktan kararlar. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor” ifadelerini kullandı. 

Bu konuda bizi asıl şaşırtan çıkış ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi desek yanlış olmaz. Evet, Kılıçdaroğlu, partisinin önceki günkü grup toplantısında yaptığı konuşmada AB’nin yaptırımlarını kabul etmediklerini söyleyerek “Çifte standart uygulamaktan vazgeçmediği sürece, AB’nin bu topraklarda değeri yoktur” dedi hiç beklenmedik bir şekilde.

Türkiye’nin çıkarlarını ilgilendiren konularda “milli tavır” almamakla eleştirdiğimiz CHP Genel Başkanı’nın böyle bir çıkış yapması elbette ki sevindirici.

Arkamızdan bunca iş çeviren AB’ye tam üyelik hedefine ulaşmakta kararlı olduklarını her fırsatta vurgulayarak, Türk halkının sanki bir izzet-i nefsi yokmuş gibi davranan, bu uğurda bakanlık dahi kuran AK Parti iktidarı döneminde CHP liderinin bu sözleri tabii ki heyecan verici. 

Ancak “İnandırıcı mı” diye soracak olursanız, işte ondan çok da emin değiliz.  

Emin değiliz, zira Kılıçdaroğlu’nun tutarlılık konusundaki sabıkası oldukça kabarık. 

Başka mevzuları kurcalamaya gerek yok. Sadece geçmişte yaptığı Avrupa Birliği yanlısı açıklamalar bile hazretin tutarsızlığını ortaya koymaya yetiyor.

¥

“Çifte standart uygulamaktan vazgeçmediği sürece, AB’nin bu topraklarda değeri yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye çifte standart uygulamaya yeni başladığını zannetmiyordur herhalde. 

Söylesenize, adamlar yıllardan beri bize karşı ikiyüzlü bir tutum sergilemiyorlar mı?

Bu gerçeği en iyi bilenlerden biri de Kemal Kılıçdaroğlu değil mi? 

¥

AB’nin tıpkı bugün olduğu gibi, dün de bu topraklarda değeri yoktu, fakat Kılıçdaroğlu şimdiye dek o “değersiz” Avrupa Birliği’ne methiyeler düzmekten hiç çekinmedi. 

Hatırlarsanız, bu hususta Avrupa gazetelerine makaleler bile yazdı kendisi. 

O makalelerde “Hepimizin görevi, Avrupa ile Türkiye arasında yıllardan beri uzun çabalar sonucunda geliştirilmiş olan ilişkileri koparmamak, aksine Türkiye’nin Avrupa ile olan bağlarının daha da güçlendirilmesine katkı sağlamak olmalıdır” dedi örneğin.

Bir başka sefer, CHP’nin Türkiye’nin Avrupa değerlerine olan taahhütlerini güçlü şekilde savunmaya devam edeceğini, Avrupa Birliği ile ilişkilerin koparılmasını engelleyecek adımların atılmasını güvence altına almanın kendilerine Atatürk’ten kalan bir miras olduğunu belirtti mesela.

(Atatürk’ün ölümünden çok çok sonra kurulan bir birliğe üye olma hedefi kendilerine nasıl miras bırakılmış, orasını anlayan varsa beri gelsin.)

¥

Daha fazla uzatmak yersiz. 

Kemal Kılıçdaroğlu (ne kadar gizlemek istese de) tam olarak işte budur. O, Türkiye’nin AB üyelik perspektifinden uzaklaşmaması gerektiğine tüm benliğiyle iman etmiş bir siyasetçidir. Zaten geçtiğimiz seneki 24 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde, seçimi kazanmaları halinde Avrupa Birliği’nin dayattığı tüm fasılları kabul edeceklerini belirtmesi de bu imanının bir tezahürüdür.

Ezcümle, dün Türkiye’yi karalamak için Avrupa ülkelerine “şikayet” turlarına çıkacak kadar gayri milli politikalar takip eden birinin bugün kalkıp AB karşıtıymış gibi bir tavır takınması bize hiç mi hiç sahici gelmemektedir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hercaihercai1 ay önce
  Kafaya bak isimli yorumcu, Muhafazakar sana hain demiyor, HDP li, yani PKK li hainlerin oylariyla teror orgutune donustunuz diyor Kilcikdaroglu icin.
 • Eren Eren 1 ay önce
  O kadarkorkak bir muhalefetimiz varki... Allah düşmanlarımıza versin.Bunlar bu ülkeyi yönetmeyi bırak milli bir meselede bile kendi milli duruşlarını gösteremiyorlar.Akdeniz’deki mesele kaç aydık devam ediyor.Kemal’den , meral sen hiç ses seda yok. Hükümet bu kadar mücadele ettikten sonra çıkıp destek açıklaması yapıyorlar.Çok yazık.
 • Kafaya bakKafaya bak1 ay önce
  Yahu bu gazetenin yorumcuları kadrolu işçi gibi kardesim.Muhafazakar vatandaş takma ismiyle her sayfada varlar.Ne içiyorlar bilmiyorum ama hiçte saglıklı birşey içtiklerini sanmıyorum.Ben devletime 33 yil hizmet etmiş ve namusumla ve şerefimle hizmet etmiş biriyim.Sırf Chp ye oy veriyorum diye bana hain diyor ve agza alınmayacak hakaretlerde bulunuyor.O ki benim yaptığım hizmetin zekatını veremez.Kılıçdaroglu ise temiz namuslu ve haram bilmeyen biridir benim gözümde.Ancak siyasetten anladığını sanmıyorum.Pis siyaseti yapamıyor.Hitabet sanatını icra edemiyor.Demirel gibi sadace konusarak 30 yil iktidarda kalabilecek bir vasfı yok.Ama dürüstlüğüne laf eden dürüst degildir.Mesela iktidarda Mevlüt Cavuşoglu dürüsttür..Bunu örnek vermemin sebebi.Dürüste dürüst diyeceksin.Zihniyetine uymuyor diye İFTİRA atmayacaksın.
 • Karamanlı Karamanlı 1 ay önce
  “Doğrusu ben Osman Öcalan'ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum.“ işte Kılıçdaroğlu bu kadar samimi....
 • o.bo.b1 ay önce
  NEDİYELİM BİZ AKILLANDIK AMA İÇİMİZDEKİ DÖNMELER AKILLANMADI SİZ KİŞİLERE YADA TOPLUMA NEYİN NE OLDUĞUNU ANLATMAZSANIZ YADA YÜZÜNE SEN BUSUN DEMEZSENİZ BU ÇAMURDA ÇOK DEBELENİRSİNİZ. SİZDE ÇOMURA BULANIRSINIZ. NİTEKİM ŞİMDİKİ DURUM BUyALANDAROĞLUNUN İÇİNE TAYYİP KAÇMIŞ HERHALDE ONUN GİBİ OLACAĞIM DİYE GEÇİCİ OLARAK HAFIZA FORMATLADI HERHALDE
 • MuhafazakarMuhafazakar1 ay önce
  Hainlerin samimiyeti ne ise onlarında görüşü o kadar samimi.Hainlerin oylarını alan CHP!!!Hain çok şey ifade eder nankör(allaha ve kula nankör) terörist yediği kaba eden v.s.
 • doğrucudoğrucu1 ay önce
  yalandaroğlunun 1 günlük seyirciye karşı dayılanması idi akşam ab dan gelen telofonda cızzııkkkk cııızzzzıııııkkkk nefesi kesilmiştir bu gün yarınki abseviciliğini seyredin
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Kılıçdaroğlu bir kukladır, ona ne söyleniyorsa o da onu söylüyor, esas kuklacının kim olduğudur!
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Müslümanım diyen Kuran ahlakıyla ahlaklı olmayı sonra imanlı olmayı okuyup öğrense çok şey değişecek aldanmamayı da öğrenecek. "Aldatan bizden değildir"hadisi Şerif den ben şunu anlıyorum Türkiyede sanayiciden işciye kadar Rasulullah sav den olanlar çooooook az.
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  Siz önce haçlıların tüm istemezüklerine karşı, ne olur bizi alın diye yalvaran kişilere ve hükümetlere laf edin, müslümanlıkta ZAN çok ağır bir günah.
 • taraftar kazantaraftar kazan1 ay önce
  kendi beyni kimligi kisiligi mi var ki, soylediginin samimiyeti sorgulansin? okutmuslar, o da papagan gibi tekrar ediyor iste. Maksat, icerde milli gorunup secmen/taraftar/sempati kazanmak.

Günün Özeti