• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI
05 Aralık 2019

Kılıçdaroğlu-Karamollaoğlu-Davutoğlu... Bu “oğul”ları kim bir araya getirdi?

Türkiye, Londra’da düzenlenen ve dün sona eren NATO Liderler Zirvesi’ne kilitlenmişti son birkaç gündür. Mezkur zirvede gerçekten çok önemli kararlar alındı, fakat bize göre esas önemli “zirve”, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleştirilendi. 

Evet evet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun aynı karede olduğu şu zirveden söz ediyoruz.

Sizce bu saydığımız isimleri buluşturan temel motivasyon nedir? 

Soyadlarındaki benzerlikten bahsetmiyoruz canım. 

Düşünce yapıları ve siyasi görüşleri itibariyle bir yakınlık var mıdır, yok mudur bu dört isim arasında?

Bizce kesinlikle yoktur. Hadi diğer iki zatı bir kenara bırakalım, Kılıçdaroğlu ile il başkanı Kaftancıoğlu bile -aynı partiden olmalarına rağmen- birbirlerine taban tabana zıt iki karakterdir. Bu yüzden, perde gerisinde bugüne kadar pek çok defa sürtüşme yaşamışlardır. Kaftancıoğlu, İstanbul’un delege gücünü elinde tutmak ve hedefe o güçle gitmek için yerel seçimlerde bizzat Kılıçdaroğlu’nun istediği isimlerin aday olmaması hususunda büyük mücadele vermiştir mesela. 

Bakın, Kılıçdaroğlu’nun evvelce Karamollaoğlu ve Davutoğlu için neler söylediğinden, SP Genel Başkanı’nın bahsettiğimiz diğer üç isimle ilgili fikirlerinden, “stratejik derinlik sahibi” eski başbakanın özellikle CHP lideriyle geçmişte girdiği polemiklerden falan dem vurmuyoruz dikkat ederseniz.

Onları da sıralamaya kalksak, inanın köşemiz yetmez.

Lafı fazla uzatmadan şu soruyu soralım:

Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Kaftancıoğlu normal şartlarda buluşması mümkün olmayan figürlerken, Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 5. Olağan Genel Kurulu’nda nasıl bir araya gelmişlerdir?

Şu an Türkiye’de siyasetin doğal mecraında seyrettiğini elbette kimse söyleyemez. Ancak bu kadar tuhaflık da doğrusu biraz “tuhaf” kaçıyor. 

Örneğin, Temel Karamollaoğlu’nun “Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmek çok mutlu edici bir şey” demesi...

CHP Genel Başkanı’nın dün yerden yere vurduğu Davutoğlu’na bugün kalkıp “Devlette deneyimi olanlarla illa ki buluşuruz” sözleriyle göz kırpması...

Yeni parti kurmaya hazırlanan Davutoğlu’nun konuşması sırasında sık sık Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’na övgüler düzmesi kafalarda büyük soru işaretleri oluşmasına yol açıyor. Hele ki, kamuya açık toplantının öncesinde Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu ve Davutoğlu’nun basına kapalı olarak görüşmesi bu soru işaretlerinin daha da artmasına sebep oluyor.

İYİ Parti’nin son zamanlarda CHP ile yaşadığı gerilim, yeni bir saflaşma doğuracak öyle gözüküyor ki.

Bunun adı “ittifak” mı olur, yoksa “dirsek teması” mı şimdiden bir şey söylemek oldukça güç. Ama kapalı kapılar ardında yine bir dolapların çevrildiği kesin.

Birileri bir defa daha siyasi mühendislik çalışmalarıyla Türkiye’yi dizayn etmeye çalışıyor besbelli.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Davutoğlu’nun siyasi ilkesizliklerini yakından biliyoruz. 

Burada asıl önemli olan, Karamollaoğlu’nun nasıl bir tavır takınacağı.

Bakalım Erbakan Hoca’ya her türlü alçaklığı yapan 28 Şubatçılara “Erbakan Ödülü” verecek kadar aslından kopan... 

15 Temmuz gecesi “Türkiye’nin salası okunuyor” diyen zıpçıktıları taltif ederek “Erbakan’ın davasının salasının okunması” anlamına gelebilecek girişimlere imza atan Karamollaoğlu bir kez olsun dik durmayı başarabilecek mi?

Temel Bey’in, Erbakan’ın “göz teması” bile kurmayacağı tiplerle “dirsek teması”na geçip geçmeyeceğinin takipçisi olacağız.

Şimdiden sözümüzü verelim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mardinli

Bunları bir araya getiren dış düşmanlardır zaten bunlarda iç hayinlerdir
 • Yanıtla

Misafir

Zillet ittifakına davutoglunuda eklemişler...olay budur.bu şer ittifakını oluşturanlar Türkiye'nin ve Erdoğanın önünü kesmek için her pisliği yapacaklardır.Allah bunlara inanan gafillere akıl fikir versin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23