Kazanan AK Parti ve Cumhur İttifakı ama...

04 Nisan 2019 Perşembe

Malum, geride bıraktığımız seçim, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde gerçekleştirdiğimiz ilk yerel seçim oldu. 

Bu yeni sistemin getirdiği siyasi yapılanma, yerel ittifaklarla bölge dengelerini de bir hayli etkilemişe benziyor.

Aslında seçimlerin detaylı analizini gerektiren birçok önemli husus var, fakat biz bu yazımızda ortaya çıkan resmi AK Parti özelinde ve ayrıntılarda boğulmadan değerlendirmeye çalışacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinin kazananı elbette ki AK Parti ve Cumhur İttifakı olmuştur. AK Parti, son yerel seçimlerde aldığı yüzde 43’lük oy oranını korumuş, Cumhur İttifakı da yüzde 51’le, geçtiğimiz yıl yapılan 24 Haziran genel seçimlerindeki oy oranına çok yakın bir sonuç elde etmiştir. İllerin ve büyük şehirlerin üçte ikisinin Cumhur İttifakı tarafından alınması da işin cabası...

Ancak bir de İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya gibi önemli şehirlerdeki sonuçlar var. İşte onlar, doğrusunu söylemek gerekirse, yukarıda zikrettiğimiz genel başarı tablosunu gölgelemiştir. 

Propaganda döneminde ısrarla şarap, içki, meyhane üzerinden söylem geliştirerek karşı mahalleye şirin görünmeye çalışan ve partisi tarafından da herhangi bir uyarı almayan Nihat Zeybekci’nin İzmir’de elde ettiği oy da ortada. AK Parti’nin son yerel seçimlerde İzmir’de tek başına aldığı oy yüzde 36 olmasına rağmen, 31 Mart’ta MHP ile birlikte sadece ve sadece yüzde 38 alınabilmiştir. Çok açık ki, bir yandan din, ezan, bayrak gibi kavramlar dile getirilirken, öbür yandan şarapçılara yaranma çabası AK Parti tabanı tarafından hoş karşılanmamıştır.

¥

Evet, belki İstanbul ve Ankara’da henüz kesinleşen bir netice olmadığı söylenebilir, bazı sandıklarda AK Parti aleyhine usulsüzlükler yapıldığı da dillendirilebilir, ama bazı gerçekler kesinlikle ve kesinlikle görmezden gelinemez. En başta enflasyon, yüksek faiz ve artan işsizlik gibi ekonomik konularda oluşturulan algının bu fotoğrafın ortaya çıkmasında fazlasıyla etkili olduğu herhalde inkar edilemez. 

¥

Karşı karşıya kalınan tablo, önümüzdeki süreçte iktidarı hiç şüphesiz bir hayli zorlayacaktır. Muhalefet kanadının, önemli şehirlerin kendileri tarafından alınmasını gerekçe göstererek “meşruiyet tartışması” başlatması bile ihtimal dahilindedir. Tüm bunlara karşın, bazı AK Partililerin, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” noktasından “Ama ilçeleri de biz aldık” noktasına gelmesi akıl alır gibi değildir. Halbuki onların, başlarını avuçlarının arasına alıp iyice düşünmeleri gerekmektedir. Zira İstanbul başta olmak üzere bazı önemli şehirlerin niçin kaybedildiği ve sandıktan çıkan sonuç dikkatli okunmazsa, daha büyük sıkıntılarla karşılaşılması pekâlâ mümkündür.

Şunu da belirtmek lazım gelir ki, AK Parti’nin mevcut sıkıntıları öyle “metal yorgunluğu” ile falan izah edilebilecek sıkıntılar değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasında da ifade ettiği gibi köklü bir değişim artık şart olmuştur.

Bu koşullarda atılacak olan adımlar bellidir: En başta, makam-mevki budalası, halka tepeden bakan kişiler AK Parti’den bir an önce ayıklanmalıdır. 

“Gidene ağam, gelene paşam” zihniyetindeki her devrin adamları öncelikle ve özellikle kapının önüne konulmalıdır.

Dava şuuruyla zerre alakası olmayan menfaatçi, goygoycu ve dalkavuk zevatla “Buraya kadar” denilerek vedalaşılmalıdır.

Başka?    

Devlet kurumlarındaki eş-dost kayırmacılığına acilen ‘dur’ denilerek emanetlerin ehline teslim edilmesi, yapıcı eleştirilere kulak verilip, istişare müessesesinin tekrar devreye sokulması da büyük önem arz etmektedir.

Bunlar tabii ki işin “etik” kısmı. Bir de ekonomi, eğitim ve tarım politikalarıyla alakalı birtakım rahatsızlıklar bulunuyor. Bu alanlarda da köklü reformlar yapılması zaruret haline gelmiştir. 

Önümüzdeki 4.5 yılı seçimsiz geçirecek olmamız elbette bu açıdan bir fırsattır. Zikrettiğimiz reformlar (yerel seçimlerden gerekli dersler çıkartılarak) bir an önce gerçekleştirilirse, kazanan Türkiye olur.

Dediğimiz gibi, önemli olan özeleştiri yapabilmek ve halis niyet...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet Mehmet 2 ay önce
  Sofuoğlu,abd ve israil ile ilişkiler en fazla milli görüşçüler zamanında oldu.Solcularun abd ve israil sevdasını gördün mü.
 • De getDe get2 ay önce
  Egitim şart.
 • HaRuNHaRuN2 ay önce
  Yazınız gerçekten güzel olmuş. Eğer bunlar yapılırsa yani aslında akp kuruluş felsefesine acilen dönmeli laik kesime göz kırpmayı bırakması lazım oy istemek başka onların söylemlerini kullanmak başka. Tabiki özeleştiri yapmalıyız bide öyle yazarlar oluştuki eleştiriye hiç tahammülleri yok hemen ya hain ya fetocu ilan ediyorlar. Eger akp fabrika ayarlarına dönerse oy oranı çok yükselir. Koskoca ankarada gönlünü alacak üçyuz beşyuzbin kişi yokmuydu.
 • Aziz MetinAziz Metin2 ay önce
  Ricale pay çıkarılıyor da reise neden pay çıkarılmıyor? Hazinenin başına damat, ekonomi kurallarına tamamen zıt politikalar, içişlerine haddini aşan birini, Kürdistan diyenleri K.Irak'a gidin ve cemaatlere çarşaf çarşaf destek ilanları verdirtmek gibi saçmalıklar tuz biber oldu. Ben bile Ak Parti sevdalısı biri karşı tarafa oy vermeye mucbur hissettim kendimi.
 • AlimAlim2 ay önce
  Her yönetici başarısızlıkta hatayı kendinde aramaz memurları suçlar.
 • MantikliMantikli2 ay önce
  Boyle mantikli yazilar fayda saglar diger yazarlar gibi bos beles iftiralarla goygoyculukla bir yere varilamaz bu gazetede bu donemde gordugum en olumlu yazi olmus
 • Galip Galip 2 ay önce
  Ak partiyi aklamayı bırakıp gerçeklerebakmak lazım.
 • Gören GözGören Göz2 ay önce
  Eski seçimlerde Reis seçim otobüslerin de gül atıyordu kim veya kimler bunu çay paketlerine dönüştürdü asıl kripto fetocular onlar. Çocuklara oyuncak dağıltılsın ama lütfen büyüklere sadece ve sadece gül ve çiçek atılsın.
 • FeritFerit2 ay önce
  Bir oy fazla alınca zafer oluyor, bir oy eksik alınca mağlubiyet. Bir oy fazla alan kutlama yapıyor, bir oy eksik alan yas tutuyor. Tam bir garabet. Böyle bir garabet Almanya'da var mı, alamancı kardeşler yazsa da öğrensek.
 • DayıDayı2 ay önce
  Bütün sağı toplamak gerek artik adam gibi iş yapın solculardanda olsa yanınıza cekin . komple bir yenilik şart birde yeni bir lidere artık yol açın.
 • BirolBirol2 ay önce
  Bizim dindarlar Adalet konusunda sınıfta kaldılar.Seçmen tam bir fanatik.Bu fanatizm Akpartinin başını yiyecek.Dinimiz İslam Adaleti emreder, ölçülü olmayı emreder,severken de yererken de ölçüyü kaçırmamak lazım.
 • AliAli2 ay önce
  Bizim şehrin başkanının ilk icraati tanıdığı belediyeye almak???
 • CEVDETTCEVDETT2 ay önce
  AK PARTİLİ TÜM BÜROKRATLARIN VE BELEDİYE BAŞKANLARI İLE EKİBİNİN GÖREVE BAŞLAYIŞ VE BİTİŞİ ARASINDAKİ MAL BEYANI İNCELENEREK DEFOLU OLANLAR HEMEN TEMİZLENMELİ. SİYASİ ARINMA ŞART.
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 2 ay önce
  İKTİDAR HER NE KADAR AVANTAJLI OLSADA ÜLKEDE YAŞANILAN TÜM OLUMSUZLUKLARDA O KADAR İKTİDARIN EKSİ HANESİNE YAZILIR 24 MİLYON OY ALMIŞ15 MİLYONA YAKIN ÜYESİ OLAN O KADAR BELEDİYESİ VAR MİLLETVEKİLİ VAR BEL ENC. VAR İL GENEL MEC. VAR HEPSİNDEN AYNI DUYARLILIĞI İSTEYEMEZSİN AMA ÇOĞU BULUNDUĞU MAKAMIN BULUNDUĞU MEVKİNİN HAKKINI VERMELİ SONRA BUNCA SEÇİME GİRİLMİŞ VE TÜMÜNDE BAŞARILI OLUNMUŞ ÇOK BAŞARILI İŞLER ÜLKE GENELİNDE VE DIŞ POLİTİKALARDA BU GÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ BAŞARILAR İMZA ATILMIŞ YİNEDE DAHA İLERİYE GÖTÜRÜLMESİ İÇİN RESİN ÇALIŞMALARI VAR İNŞAALLAH DAHA BAŞARILI DAHA İYİ GÜNLERE YENİLENMİŞ BİR EKİP VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARIYLA BAŞARILI OLURLAR ALLAHCC YAR VE YARDIMCILARI OLSUN UFAK TEFEK YOL KAZALARI OLABİLR TEDBİR ALINIRSA BUNU AŞARLAR.
 • galipgalip2 ay önce
  Melike isimli yorumcuya yanıt gelde Alevilerde olan inancıgör.inançtan bahseden kişiyi lütfen tekrar okuyun uslubunu dilini niyetini.Bizde Mesih Mehdi olmaz insan olur.
 • on yedi yıl on yedi yıl 2 ay önce
  sonra geldigimiz yer burasi egitimde tarimda onda bunda reform hic bir elestiriyi kabul etmeyen kibir abidesi atgozlugu yonetim bizi yine basladigimiz yere geri getirdi elimzde olanlar kopruler yollar yeni hava limani ne yazikki bunlarida cok kisi hic kullanmadi velhasil kelam hirsizlari yolsuzluk yapanlari Allah basarili kilmadi duaetsinlerde cezalari bu dunyada olsun obur dunya cok sikintili olur.
 • TedbirTedbir2 ay önce
  Cesurca öz elestiri olmus. Ama siz bunu hele hele Izmir meselesini bir kac defa dile getirmistiniz. Takiyye yapilarak cözüm alinamayacagi ortadaydi. Neyse, olan oldu. Sizin de söylediginiz gibi: " Devlet kurumlarındaki eş-dost kayırmacılığına acilen ‘dur’ denilerek emanetlerin ehline teslim edilmesi," acilen hayata gecirilmesi lazim. Bunun yollarindan biri de fetoyla hic alakasi olmayan, sadece bank asya ya para yatirmis, hesap actirmis, sendikalrina üye olmus, cocuklarini okullara göndermis, kermese sarma yapmis....gibi nedenlerle hapiste bulunanveya khk ile isinden uzaklastirilan,islerinin ehli insanlar, yani kamuda her yerde dürüstlükleriyle, caliskanliklariyla örnek olmus binlerce insani serbest birakip islerine dönmelerini saglamaktir. Unutulmamamlidir ki Ak parti en parlak dönemini bu gibi ehil insanlar sayesinde yasamistir. Hele hele ekonomide devlete milyarlarca liralar degerinde projlerle kaynak saglamis onlarca ekonomi ve maliye bakanligi calisanlari derhal görevlerine iade edilmeli.
 • MelikeMelike2 ay önce
  Madem CHP İmamoğlu kurtarıcı Mesih Mehdi her ne ise?Neden ilçe belediyelerini CHP ye vermediler neden çekindiler biliyorlarki tırış korktular bari hepsini CHP ye verseydiniz nedenkorktunuz anlıyorum çünkü o zaman PKK lılar la Alevi inaçsız kemalistler gelecekti size 3 ün 1verecekti değilmi? ben olsam tamamını CHP ye verirdim neden ilçe başka il başka.HerşeyiKurtarıcı Mesih Mehdi CHP ye verseydiniz ya?Nankörler.İmamoğlu kurtaracak ondaki zeka 6 yaşındaki çocuk zekası gibi görmüyormusunuz meme ister gibi mazmata istiyor Atasına şikayete gidiyor şimdide gösteri yapacak mış dur ya ne bu acele bu şiddet bu celal ???Mehdi İmamoğlu kurtaracak tüm sorunlar çözülecek bahar geldi bayram olacak fiyatlar inecekkurt kuzuyla dost olacak dolar 1 lira olacak patates soğan kuruş mertebesine inecek görün bakın neler olacak hepsini CHP yapacak....
 • CemilCemil2 ay önce
  Öz eleştiri gerekirse söylememiz lazım .AKPartide bazı insanlar rehavete kapıldı bu bi gerçek, çürükleri temizlemek yeni bir başlangıç gerek.Tarım ,üretim, eğitim politikası gözden geçirilmesi lazım.Ahlâk kalmadı bizlerde Türkiye genelinde
 • NurullahNurullah2 ay önce
  Halk seviyor, sorun yok. "Eyyy, ver Mehteri, Allah bizimle" gibi hamaset yap her türlü gideri var. Akp, Ne yaparsa yapsın gözü kapalı destek alır. Ders çıkarmamız gerek diye yalandan kaygı duymayın. "Hırsızlık yaptık" dense "helal olsun dürüst adammış, yaptıysa yaptım" diyor derler. Gurbetçi olsaymışım keşke. Euro ile kazanıp yazın sahillerinde, kışın kârlı dağlarında Türkiye'nin tadını çıkartıp sonra yurt dışına dönüp insan gibi yaşamaya devam ederdim. Çilesini çekmediğim ülke için yurtdışından hamaset yapardım vatan millet sakarya dava diye.
 • Emil ÇöleşekEmil Çöleşek2 ay önce
  Yıl 1946: o yaz temmuzda seçim yapılıyor; açık oy gizli tasnif= hi, hi, hii.. Ve innannıllmmazz bi başarıı: chp 395, dp: 64! Âbi çok başarılı beee!
 • zaman değişti be!zaman değişti be!2 ay önce
  Yine de demokraasi iyi bi şey galiba; ismet paşa zamanında seçime itiraz etmeye büzük isterdi!
 • Perincek iktidara ne zaman gelir âbi, akşama gelir mi?Perincek iktidara ne zaman gelir âbi, akşama gelir mi?2 ay önce
  Saadet gelecek seçimlere iktidara gelir mi âbi? Oyları yeniden sayıyolar ya, sandıktan temel çıkma ihtimali var mıdır? Nasa' ya da soracam bu soruyu, Masa' ya yatırsın hele!
 • ermeni ahmet hakan bildiriyor:ermeni ahmet hakan bildiriyor:2 ay önce
  Essoyşeytıd pires haber ajansına göre, ekrem imamovski kaybederse ahmet hakan orta yere atılıp; 'hepimiz imamoğluyuz, ben müftüoğluyum ama an itibariyle ben de artık imamoğluyum' diye dolancaamış; sakat yaa oğlan!
 • CanCan2 ay önce
  Enflasyon faiz dolar kuru issizlik istatistikler algi mi ? Alisverise cikin o zaman... Yapmayin lütfen... Hatalar edildi ve u dönüs gerek.. Herkeslen kavgali ve kutuplastirma bizleri bu hale getirdi.. Ekonomi ve yatirim güven ister ikide bir tehditvari aciklama degil.

Günün Özeti