• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI
04 Nisan 2019

Kazanan AK Parti ve Cumhur İttifakı ama...

Malum, geride bıraktığımız seçim, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde gerçekleştirdiğimiz ilk yerel seçim oldu. 

Bu yeni sistemin getirdiği siyasi yapılanma, yerel ittifaklarla bölge dengelerini de bir hayli etkilemişe benziyor.

Aslında seçimlerin detaylı analizini gerektiren birçok önemli husus var, fakat biz bu yazımızda ortaya çıkan resmi AK Parti özelinde ve ayrıntılarda boğulmadan değerlendirmeye çalışacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinin kazananı elbette ki AK Parti ve Cumhur İttifakı olmuştur. AK Parti, son yerel seçimlerde aldığı yüzde 43’lük oy oranını korumuş, Cumhur İttifakı da yüzde 51’le, geçtiğimiz yıl yapılan 24 Haziran genel seçimlerindeki oy oranına çok yakın bir sonuç elde etmiştir. İllerin ve büyük şehirlerin üçte ikisinin Cumhur İttifakı tarafından alınması da işin cabası...

Ancak bir de İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya gibi önemli şehirlerdeki sonuçlar var. İşte onlar, doğrusunu söylemek gerekirse, yukarıda zikrettiğimiz genel başarı tablosunu gölgelemiştir. 

Propaganda döneminde ısrarla şarap, içki, meyhane üzerinden söylem geliştirerek karşı mahalleye şirin görünmeye çalışan ve partisi tarafından da herhangi bir uyarı almayan Nihat Zeybekci’nin İzmir’de elde ettiği oy da ortada. AK Parti’nin son yerel seçimlerde İzmir’de tek başına aldığı oy yüzde 36 olmasına rağmen, 31 Mart’ta MHP ile birlikte sadece ve sadece yüzde 38 alınabilmiştir. Çok açık ki, bir yandan din, ezan, bayrak gibi kavramlar dile getirilirken, öbür yandan şarapçılara yaranma çabası AK Parti tabanı tarafından hoş karşılanmamıştır.

¥

Evet, belki İstanbul ve Ankara’da henüz kesinleşen bir netice olmadığı söylenebilir, bazı sandıklarda AK Parti aleyhine usulsüzlükler yapıldığı da dillendirilebilir, ama bazı gerçekler kesinlikle ve kesinlikle görmezden gelinemez. En başta enflasyon, yüksek faiz ve artan işsizlik gibi ekonomik konularda oluşturulan algının bu fotoğrafın ortaya çıkmasında fazlasıyla etkili olduğu herhalde inkar edilemez. 

¥

Karşı karşıya kalınan tablo, önümüzdeki süreçte iktidarı hiç şüphesiz bir hayli zorlayacaktır. Muhalefet kanadının, önemli şehirlerin kendileri tarafından alınmasını gerekçe göstererek “meşruiyet tartışması” başlatması bile ihtimal dahilindedir. Tüm bunlara karşın, bazı AK Partililerin, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” noktasından “Ama ilçeleri de biz aldık” noktasına gelmesi akıl alır gibi değildir. Halbuki onların, başlarını avuçlarının arasına alıp iyice düşünmeleri gerekmektedir. Zira İstanbul başta olmak üzere bazı önemli şehirlerin niçin kaybedildiği ve sandıktan çıkan sonuç dikkatli okunmazsa, daha büyük sıkıntılarla karşılaşılması pekâlâ mümkündür.

Şunu da belirtmek lazım gelir ki, AK Parti’nin mevcut sıkıntıları öyle “metal yorgunluğu” ile falan izah edilebilecek sıkıntılar değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasında da ifade ettiği gibi köklü bir değişim artık şart olmuştur.

Bu koşullarda atılacak olan adımlar bellidir: En başta, makam-mevki budalası, halka tepeden bakan kişiler AK Parti’den bir an önce ayıklanmalıdır. 

“Gidene ağam, gelene paşam” zihniyetindeki her devrin adamları öncelikle ve özellikle kapının önüne konulmalıdır.

Dava şuuruyla zerre alakası olmayan menfaatçi, goygoycu ve dalkavuk zevatla “Buraya kadar” denilerek vedalaşılmalıdır.

Başka?    

Devlet kurumlarındaki eş-dost kayırmacılığına acilen ‘dur’ denilerek emanetlerin ehline teslim edilmesi, yapıcı eleştirilere kulak verilip, istişare müessesesinin tekrar devreye sokulması da büyük önem arz etmektedir.

Bunlar tabii ki işin “etik” kısmı. Bir de ekonomi, eğitim ve tarım politikalarıyla alakalı birtakım rahatsızlıklar bulunuyor. Bu alanlarda da köklü reformlar yapılması zaruret haline gelmiştir. 

Önümüzdeki 4.5 yılı seçimsiz geçirecek olmamız elbette bu açıdan bir fırsattır. Zikrettiğimiz reformlar (yerel seçimlerden gerekli dersler çıkartılarak) bir an önce gerçekleştirilirse, kazanan Türkiye olur.

Dediğimiz gibi, önemli olan özeleştiri yapabilmek ve halis niyet...

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı