Karar gazetesi, Türkiye’de hangi boşluğu dolduruyor Sayın Davutoğlu?

06 Aralık 2018 Perşembe

 

Sizce, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun Karar gazetesine geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyareti “manidar” bulmalı mıyız?

“Bu da nereden çıktı” demeyin. Zira Karar’a kritik dönemlerde yapılan birtakım ziyaretler, bize daha önce bazı ipuçları vermişti.   

Hatırlayın, işbu mevkute, geride bıraktığımız 24 Haziran seçimlerinden önce de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ziyaret edilmişti. Evet evet, Sayın Gül, Türkiye’nin seçim sath-ı mailine girdiği bir vasatta Tayyip Erdoğan’a yönelik sert muhalefetiyle öne çıkan Karar’ı teşrif ederek adeta bir “işaret fişeği” atmıştı. Anımsarsanız, seçimlere yaklaşık 6 ay kala yapılan mezkur ziyaretin ardından, Gül bir kısım çevrelerce şişirilerek, Tayyip Erdoğan’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkartılmak istenmişti.

Aslında, Erdoğan’ın deyimiyle “geçmiş cumhurbaşkanı”, arkasına medya desteğini de aldığı o günlerde, adaylık sürecinin tamamen kendisinin dışında geliştiğini iddia ederek “Benim bir organizem veya talebim yok” demişti. Ancak çok geniş bir mutabakat olursa, o zaman “üstüne düşeni yapmaktan kaçınmayacağını” eklemeyi de ihmal etmemişti. 

Neyse ki o “geniş mutabakat” oluşmadı. Oluşmadı da Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçerek “siyasi mevta” olmaktan son anda kurtuldu.

¥

Doğrusunu söylemek gerekirse, Ahmet Davutoğlu’nun da tıpkı Gül gibi, seçimlere çok kısa bir zaman kala AK Parti ve Erdoğan karşıtlığıyla temayüz etmiş Karar’a misafir olması, kafamızda soru işaretleri oluşmasına yol açtı. 

Nasıl yol açmasın ki?

Her ne kadar Karar adlı mevkute Davutoğlu’na yakın olsa da, hatta mahut neşriyat için “Davutoğlu’nun gazetesi” ifadesi kullanılsa da yapılan bu ziyaret, en hafif tabiriyle vahim olmuştur. Hele hele, Ahmet beyin, Kararcılar için “Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğunuza inanıyorum” demesi vahamete tuz-biber ekmiştir. 

Öyle ya, Karar’ın bugüne kadar doldurduğu tek boşluk, Sözcü’nün, Cumhuriyet’in, Birgün’ün tam olarak dolduramadığı boşluklardır. 

Karar, solak gazetelerin dolduramadığı o boşlukları, kâh “Kurucu ayarlarından uzaklaşan AK Parti, reformcu kimliğini geride bıraktı. Şimdi çatışmacı bir dil kullanıyorlar” diye yazarak...

Kâh, “AK Parti’nin tek parti dönemini hatırlatan bir politika takip ettiğini” ileri sürerek bugüne kadar layıkıyla(!) doldurmuştur. 

AK Parti’deki “sorun”un, “öyle teşkilatlardaki değişimle halledilebilecek bir sorun olmadığını” söyleyenler mi dersiniz...

“İhanet”i itiraz, “fitne”yi ise çok seslilik olarak pazarlayanlar mı…

Maalesef çoğu, sayın Davutoğlu’nun “Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduruyorsunuz” dediği kalemşörlerdendir.

Evet, Karar’ı ve yazarlarını her gün okuduğunu ve yakından takip ettiğini belirten Davutoğlu, acaba AK Parti ve Erdoğan’ı yerden yere vuran bu yazıları/yazarları da takip etmiş midir?

Tekrar milletvekili adayı olmayacağını açıklarken bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceğini ve AK Parti’den başka bir partide yer almayacağını vurgulayan eski başbakanımız, artık bu konuya bir açıklık getirmelidir: 

AK Parti içinden çıkacak hem İslamcı, hem Batı’yla iyi geçinen yeni bir partinin müjdesini(!) aylar önceden verenlerle ahbaplığınızı sürdürme konusunda hâlâ “Karar’lı” mısınız?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Davutoglu dogru biri degilkiDavutoglu dogru biri degilki9 ay önce
  Davutoglu kendisi dogru biri degilki, ziyaret ettigi araf fetoculerin Karar'i dogru olsun. Her ikisininde bagi disarda
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent9 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını çoktan geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Yaşlı Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, Yaşlı Doçentler olarak, sizden istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • OkurOkur9 ay önce
  Yahu bir rahat bırakın. Bütün muhalefet yayınları susturuldu. Yanlışı söyleyenler hain olan edildi. Bu sefer belediyelerde fahiş ihale ve Ödemeler ayyuka çıktı.E bırakında birisi yazsin da kendilerine bir ceki duzen versinler. Dikkat etsinler
 • adıdeğmezadıdeğmez9 ay önce
  ... Benzer eleştirileri yine hergün yazılarını okuduğum Abdurrahman Dilipak da yapıyor. ...
 • BekiBeki9 ay önce
  Muhalefet boşluğunu sağdan dolduruyor.
 • AkilAkil9 ay önce
  Size göre biat etmesi gerekiyordu değil mi?
 • tunatantunatan9 ay önce
  sayın yazarın her cümlesinin altına imzamı atarım.bazıları karar gazetesinin eleştiri politikası yaptığını söylemiş. eleştiri başka şey,erdoğan ı desteklermiş gibi görünerek sırtından vurmak ayrı şey.ben de hükümetin bazı icraatlarını asla beğenmiyorum.karar gazetesi eleştiri adı altında çok şeytani bir dil kullanıyor.geçmişte birkaç manşetine bakarak bunu daha net görebilirsiniz.özellikle islamcı kisvesi altında yaptıkları batı yalakalığı iyice çığrından çıktı.yazarlarının hemen hemen hepsi mandacı bir ziyniyete sahip..ayrıca kültür emperyalizminin gönüllü köleleri gibi hareket ediyorlar.Rabbim şahit olsun ben o KARAR ve kararcılar dan beriyim...
 • SalihSalih9 ay önce
  Boşluk doldurur. Çünkü bir taraf hükumeti sadaca övüyor, diğer taraf ise sadece kötülüyor. Özellikle İbrahim KAHVECİ'nin yazılarını takip etmek lâzım. Adam boşa sallamıyor.
 • El insaf El insaf 9 ay önce
  Bâki bir hakikat, fâni şahsiyetler üstüne bina edilmez. Edilse, hakikate zulümdür. Her cihetle kemâlde ve devamda bulunan bir vazife, çürümeye ve çürütülmeye mâruz ve müptelâ şahsiyetlerle bağlanmaz; bağlansa, vazifeye ehemmiyetli zarardır.Bu zaman, cemaat zamanıdır. Ferdî şahısların dehası, ne kadar harika da olsalar, cemaatın şahs-ı mânevîsinden gelen dehasına karşı mağlûp düşebilir.
 • BirolBirol9 ay önce
  Davutoğlunun sahip olduğu kafa yapısını kendi açımdan hiç tutarlı bulmuyorum.Tipik bir İslamcı oBen müslümanım.O gazetedeki bazı yazılara asla katılmasamda,doğru yapılanların desteklendiği,yanlış işlerin eleştirildiği makul muhalefet yazıları var. Bu yüzden Bende KARAR lıyım
 • CanCan9 ay önce
  ABDURRAHİM DİLİPAK ın yazısını okuyun sayın yazar
 • CanCan9 ay önce
  Siz yapmayın bari...Sizde gerçekleri görünce çok geç olacak O zaman ne yazacaksınız ..
 • Fikri selametliFikri selametli9 ay önce
  Aziz dostum bir gazetenin bir boşluğu doldurmasından normal ne olabilir. Askeri tedbirlerle baskı yapılmıyor ama sizin yaptığınız da psikolojik baskı. Ben akit gazetesi de okuyorum ama sizin yaptığınız ya bendensin gibi bir baskıcı ve aba altından sopa gösterici bir yöntem. Bırakın insanlar hangi gazeteyi okursa okusun.Önemli olan fikirlerdir. Hangi çağda yaşıyoruz
 • hahahahahahahaha9 ay önce
  Bütün muhalif gazeteler kapatılsın.
 • BirolBirol9 ay önce
  Davutoğlunun sahip olduğu kafa yapısını kendi açımdan hiç tutarlı bulmuyorum.Tipik bir İslamcı oBen müslümanım.O gazetedeki bazı yazılara asla katılmasamda,doğru yapılanların desteklendiği,yanlış işlerin eleştirildiği makul muhalefet yazıları var. Bu yüzden Bende KARAR lıyım
 • Birol Birol 9 ay önce
  Davutoğlunun sahip olduğu kafa yapısını kendi açımdan hiç tutarlı bulmuyorum.Tipik bir İslamcı oBen müslümanım.O gazetedeki bazı yazılara asla katılmasamda,doğru yapılanların desteklendiği,yanlış işlerin eleştirildiği makul muhalefet yazıları var. Bu yüzden Bende KARAR lıyım
 • BirolBirol9 ay önce
  ... Karar gazetesi Erdoğan ve Akparti düşmanı değildir.Yapilan hataları eleştirip, çözüm tavsiye ediyorlar.Dost acı söyler...
 • Kararlı aliKararlı ali9 ay önce
  ... yazık çok yazık ...
 • KobraKobra9 ay önce
  İnsan lar 3 çe ayrılır anne sütü içenler aslan sütü içenler bir de davut ve gül oğlu gibi sırtlan sütü içen ler bu sırtlan sütü içenler den uzak durmak lazım
 • Misafir Misafir 9 ay önce
  Herkes ... olmak zorunda mı
 • ali adıdeğmezali adıdeğmez9 ay önce
  değrli kardeşim akit gazetesinin en doğruyu her zaman söylemesişu an akitte söyleyemiyor. Teke tekte konuşuluyor. çok yanlışlar var Anadoluda insanlar hep kerhen oy veriyor.Bu böyle gitmez bu seçim daha kötü anapIN son dönemi gibi haklı eleştiriler yapalım.Geçmişte ERBAKAN İSTİŞARE YAPMIYOR DİYENLER REBAKANIMİİLYON KEZ GEÇTİ UYANIN.UYANIN 200 yıllık emek elden gidiyor.
 • Mustafa KöseMustafa Köse9 ay önce
  Türkiye bir ülke iken Tayvan ülke değildi hâlâ bir ülke değil, dünyaya fason iş yapardı , yaptığı her ürünün kopya fabrikasını Tayvan'a kurdu marka oldu . Fason Üretim yapan her ülke yaptığının daha güzelini ülkesine kurdu . Türkiye'de fasoncu bir ülke ,Vestel hariç bir kurulu fabrika varmı? Her kişi sanayici yalan söylüyor ?
 • HakHak9 ay önce
  ... o boşluğu birileri doldurur bay yazar.Kime ait olduğunun hiç bir önemi yok cesur gazete her zaman okunur.28 şubatın akiti gibi
 • vatandas sabrivatandas sabri9 ay önce
  Yazıklar olsun bu ülkeye fitne fucur ekenlerine .imanliinsan birlikten beraberliklen yana olur . Ne çabuk unutulan 28 Şubat lari , e muhtiralarini ,12 eylül ABD ihtilalini .15 temmuz feto denilen yahudi devşirme si abd köpeğinindarbe kalkismasini .demekki feto iti başarılı olsa elini öperek biad edeceklerdi .yazık .yazık .fitne ateşiönce fitneciyi yakar.
 • erhanerhan9 ay önce
  Bir zamanlar akittv de sık gördüğümüz ekonomist ibrahim kahveci kararda ve fox da bambaşka görüşle ikdidarın karşısında
 • burakburak9 ay önce
  Cumhuriyet sözcü birgün yeniçağ karar gazeteleri sabah kuşağı gazete başlıklarını detaylarını okuyan foxtv halktv tele1tv artıtv krttv medyahabertv kanalb flaştv habercilerinin öncelik sıralı okudukları gazeteler
 • Serhat Serhat 9 ay önce
  Allah ve resulü nü eleştiremezsin gerisini eleştirebilirsiniz...
 • bozerenbozeren9 ay önce
  sn yazar; memleketin haline bak! biz bu durum için mi oy verdik? her yer beton, her şey beton oldu ama memleketin hiç bir problemi düzelmedi. millete laf sıralayacağınıza problemleri düzeltmeleri yönünde cesaretlendirici yazılar yazarsanız daha iyi olur kanaatindeyim.
 • Sonbahar yapraklarıSonbahar yaprakları9 ay önce
  Sayın Davudoğlu, başbakanlığının hemen ardından çok süratli bir biçimde kamu lüzumsuz işler müdürü olabilmeyi becerebilmiş biridir. Bir kitap yazmış, yamuk Özdil bile kafa bulmuş o kitapla! Üniversitede öğretmenlik yapma havesi varıdı, o da geçti galiba!
 • nostalji nostalji 9 ay önce
  Karar gazetesi makul ve mantıklı yazarlara sahiptir. Yeri geldiğinde ... bir tarzda Cumhurbaşkanını bile edepli bir halde eleştirebilirler...
 • Ahmet serdarAhmet serdar9 ay önce
  Evet kararlıyız çünkü insanları toplumu hassaten akp yi okadar böldünüzki

Günün Özeti