Kaçan boğalarla empati kuran etoburlar

15 Ağustos 2019 Perşembe

Bir Kurban Bayramı’nı daha malum medyanın klişe haberleriyle geride bıraktık.

“Klişe” diyoruz, zira hemen her yıl aynı teraneye şahit oluyoruz.

Görüyorsunuz, bayramlar Müslümanlara adeta zehir edilmeye çalışılıyor.

Kurban ibadetine tahammülü olmayan medyanın her yıl neredeyse noktasına virgülüne bile dokunmadan servis ettiği haber, yazı ve yorumlarla, dinî vecibelerini yerine getirmeye çalışan insanlar töhmet altında bırakılıyor.

Sahibinin elinden kurtulan kurbanlıklar mı dersiniz...

Kesim sırasında hastanelik olan insanlar mı...

Alayı magazin sosuna bulandırılıp gözümüze gözümüze sokuluyor.

Bir de “Boğaz yine kırmızıya boyandı” türündeki hokkabazlıklar var. Bu nevi hokkabazlıklarla da algı oluşturulmak isteniyor.

Tabii ki kurbanlık hayvanlara saygılı olunması, onların incitilmemesi, kesimlerin bilinçli insanlar tarafından yapılması, çevrenin kirletilmemesi gibi talepler makul taleplerdir. Zaten İslam da bu makul talepleri reddetmemekte, bilakis harfiyen yerine getirilmesini emretmektedir. 

Ancak malum zevatın derdi başka.

Çok açık ki, üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek istiyorlar.

Bir elin parmaklarını geçmeyecek birtakım olumsuzlukları sanki çok önemli problemlermiş gibi lanse ederek alttan alta, hatta ne alttan altası, aleni bir şekilde İslam düşmanlığı yapıyorlar.

Şirin Payzın ve Serdar Turgut’un son herzelerine baktığımızda bu gerçeği çok daha iyi anlıyoruz.

Güya ikisi de gazeteci. Fakat kamu yararını gözetecekleri yerde, kamuoyunu kışkırtıyorlar. Toplumun fay hatlarını kaşıyıp insanları galeyana getirmeye çalışıyorlar.

Mesela Şirin Payzın adlı hiç de şirin olmayan hatun, sahibinden kaçarak gözden kaybolan bir boğanın haberini sosyal medya hesabından paylaşıp boğayı aklınca tebrik ediyor. “Aferin boğa” deyip hayvanın kesilmekten kurtulmasına sevindiğini söylüyor. 

Elbette sırf “Aferin boğa” dedi diye, bir insana “kurban düşmanı” yaftası yapıştıracak değiliz. Ancak ortada bir ikiyüzlülük var.

Öyle ya, gezmediği et restoranı kalmamasına, buralarda afiyetle yediği etlerin boy boy fotoğraflarını paylaşmasına rağmen, Payzın’ın Kurban Bayramı’nda hayvan kesilmesini istememesi ikiyüzlülük değilse nedir?

Söylesenize, Antakya’daki leziz mi leziz tepsi kebabını midesine indirip, yapanlara övgüler düzen birinin, kebap ustasına dönerek “Et yapmayı bırakın da burs verin” dememesi, lakin “kurban kesmek yerine burs verilmesini” istemesi nasıl değerlendirilmelidir?

Cevap verin, bu tutuma ikiyüzlülük demeyeceğiz de neye ikiyüzlülük diyeceğiz?

¥

Neyse, gelelim Serdar Turgut’un yediği nanelere...

Doğrusunu söylemek gerekirse, onun da Şirin Payzın’dan geri kalır yanı yok.

O da tam bir “etobur”, lakin Kurban Bayramı’nda bunu unutuyor.

Bir yandan, yazısına “Kaçan boğaları en iyi ben anlarım” diye başlık atıyor, ama öbür yandan aynı yazıda ABD’nin en iyi et lokantasındaki (kendi ifadesiyle ağızda eriyen) “Porterhouse”ları, yani ortalama 600 gram civarındaki bir tür bifteği nasıl “gömdüğünü” ballandıra ballandıra anlatıyor.

Hem “Keşke kurbanlık hayvanlar sahiplerinden kaçıp kurtulsa da kesilmese. O kaçan hayvanların duygularını Türkiye’de en iyi hisseden benim. Onların kesime götürülürken yaşadıklarını ta yüreğimin derinliklerinde hissediyorum” diye ahkâm kesiyor, hem de etin kendisi için bir tutku olduğunu, bunu yaşadığı her şeye rağmen bırakamayacağını gördüğünü itiraf ediyor.

Boşuna söylemiyoruz değil mi?

“Hayvan sevgisi” falan bunların bahanesi.

Dertleri üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

Dertleri İslam düşmanlığı.

Bu kadar kudurmalarının başka bir açıklaması olamaz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ömer Ömer 1 ay önce
  Batı’da olduğu Zaman niye sesleri çıkmaz mesela jonsıon kraliçenin önünde eğilip emrini aldı Yunan Papaz’ın elini öpüp Başbakan oldu bizde olsa oooo ne demokrasi kalır ne de laiklik. Onca hindi keserlerboğalara işkence yapıp eylenirler ama bizde kurbana dini milli değerlere saldırırlar Ne diyelim Allah fırsat vermesin
 • Burhan KartBurhan Kart1 ay önce
  Bu bayramın adını değiştirin artık.Kurban değil "Kavurma Bayramı" olsun.Ya da "Derin Dondurucu "bayramı da diyebiliriz.İbadet yapıyoruz diye etleri dondurup veya kavurma yapıp bir daha ki bayrama kadar yiyenler.Bu ilkellik bitsin artık.Böyle bir ibadet yok.Kurbana vereceğiniz paraları gidin ilaç ve tedavi bekleyen hasta çocuklara bağışlayın.Fakirlik yüzünden okuyamayan gençlere burs verin.Gariban ve kimsesiz yaşlılara destek olun.Sokak hayvanlarına bir torba mama alın.Bunları yaparsanız inanın Allah nezdinde daha muteber bir kul olursunuz.
 • klmklm1 ay önce
  İnsan Ahlak ın, Din in şirazesinden çıktı mı artık arkasından her tür edepsizlik ve terbiyesizlik devam eder..
 • Denizde çimme bayramı:Denizde çimme bayramı:1 ay önce
  ABD' de işe girerken size dini günleriniz sorulur ve o günlerde izin kullanabilirsiniz. Onun yerine başka günler çalışıyorsunuz ya da ücretinizden kesiliyor. Türkiye' de de kişiye müslüman olup olmadığı sorulmalı ona göre izin verilmelidir artık. Müslümanlara ise telafi etmeleri şartı ile 2 gün Ramazan Bayramı, 2 gün de Kurban Bayramı izni verilmesi yeterlidir. Böylece yılda iki kez 9 günlük umumi Deniz Bayramlarının önüne geçilmiş olur.
 • HkhkHkhk1 ay önce
  Tanrilara kurban veren paganist geleneği ne de çok sahlplendiniz beeee.. ilkel gelenek bunlar.
 • KöylüKöylü1 ay önce
  Önce şu seydi beye cevap yıllardir bu müslümanlar kurban kesiyor ve eski den beri köylü musait yerde kesiyordu şehirli bahcede veya yeşil alanda vs vs ondan sonra her yer beton oldu vatandaş nerde kesecek bir ikici müslmüman boş olan alanlarda kesmeye basladi taki akp iktidara gelene kadar bir zaman sonra akparti sokakta kurban kesmek yasak dedi ama nu insanlar kanuna uyumuyoruyan yine uymuyandan fazla kesim yerlerinfe kesen çok ama nedense bu akpartiye dine müslumana vurucaklarya ha bire kuduruyorlar başta emin çölaşan nice öyle dine nasil çamur atmak istiyen yazarlar veya sanatcilar vat andaşlar bu hayvandir kaçacak insandir hata yapacak ama bu kadarda her yıl su oldu yok bu oldu bogazlar kana bulandi yok kasab kendini kesti gönül isterki hiç bu görünüm olmasin ama yinede oluyor
 • SeydiSeydi1 ay önce
  Kurban olayındaki tüm olumsuzlukların sebebi AKP'nin işbilmezliğidir.Çünkü kurban kesme olayını düzene koyamamışır. Çözüm ise bedeli önceden ödenmiş kurbanlık hayvanların şehir ve kasabalardaki mezbahalarda Diyanet gözetiminde boğazlanmasır. Kesim sonrası herkes etini mezbahadan alır.Orta Çağda'ki gibi meydanlarda kurban kesme olayı tarihe karışır. Bu durum neden kimsenin aklına gelmiyor.Kendimden misal vereyim. Yurt dışında yaşamaktayım. Kurban Bayram'ından bir ay evvel Müslüman kasaba kurban bedelini yaklaşık kilo et başına önceden ödedim. Bayram günü eti alırken fark bedelini hallettim, olay kapandı. Buradaki her Müslüman aşağı yukarı benim gibi kurban vazifesini bu şekilde ifa ediyor.Dinimizde dahi her düzeni kafirlerden öğreneceğiz galiba!Kısaca vebal AKP iktidarında ve Diyanet'tedir.
 • MtCMtC1 ay önce
  Şirin Kızımız ve Turgut O'lumuz boga derken, acaba boga açlığını mı çekiyorlar?Yeterki istesinler memlekete ipini koparmış bir sürü boğa var. Şirin'e de Turgut 'a da

Günün Özeti