İmamoğlu, yoksa DSP GenelBaşkanı’nı da mı tehdit etti?

16 Mayıs 2019 Perşembe

 

İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun oylarının birbirine çok yakın seyretmesi, sonuca etki etme potansiyeli bulunan küçük partilerin 23 Haziran’da alacağı pozisyonu da fazlasıyla önemli hale getirdi.

Hatırlarsanız, tekrar sayımların ardından Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark, 13 bin 729 olarak açıklanmıştı. 24’ü bağımsız 32 adayın yarıştığı seçimde bu iki aday dışındaki isimler ise toplam 224 bin 37 oy almıştı. (Bu, az-buz bir rakam değil, zira Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki farkın tam 16 katına denk geliyor.)

¥

Her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğu İstanbul’da şu ana kadar 4 ismin adaylıktan çekildiğini görüyoruz. Bunlar Demokratik Sol Parti’nin adayı Muammer Aydın, Türkiye Komünist Partisi’nin adayı Zehra Güner Karaoğlu, Emekçi Hareket Partisi’nin desteğiyle bağımsız aday olarak yarışan Özge Akman ve bağımsız aday Aysel Tekerek. Toplam oyları 45 bin civarında olan bu 4 isim de Ekrem İmamoğlu lehine bir tavır takındı.

31 Mart’ta aldığı 103 bin oyla İstanbul’da üçüncülüğü elde eden Saadet Partisi seçimlere kendi adayı Necdet Gökçınar’la katılma kararı alırken, yaklaşık 22 bin oy alan Demokrat Parti ile 27 bin dolayında oyu bulunan Haydar Baş’ın genel başkanı olduğu Bağımsız Türkiye Partisi’nden ise henüz bir ses çıkmadı.

¥

Bu tabloya baktığımızda kararı bizi en çok şaşırtan parti hiç şüphesiz DSP. Evet, 31 Mart’ta İstanbul’da büyükşehir bazında 31 bin oy alan DSP, 23 Haziran için aday göstermeyerek CHP’ye adeta can suyu oldu.

Halbuki DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, seçimlerin yenilenmesi kararının ardından, “Destek için kapımızda yatıp kalkıyorlar” dediği CHP yönetimine hiç umut vermemişti. 

Malumlarınız olduğu üzere, bu iki parti zaten 31 Mart öncesinde de birbirini yemişti.

Anımsayın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Tayyip Erdoğan’a göz kırpıyor” dediği DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı Bülent Ecevit’in ve Atatürk’ün kemiklerini sızlatmakla itham etmiş, Aksakal ise Özel’e cevaben CHP’yi “Atatürk istismarcısı” ve “Atatürk pazarlamacısı” olarak nitelendirmişti. 

Evet, Aksakal’a göre CHP’nin istikameti belli değildi, çizgisi kayan bu parti omurgasızlaşmıştı. 

CHP’liler hem çapsız, hem itici, hem kavgacı, hem de çıkarcıydılar. 

¥

İşte, partisinin 23 Haziran’daki pozisyonunun ne olacağı sorulduğunda “Adaylar son olarak 3 Haziran’da YSK’ya bildirilecek. Dolayısıyla bizim bir acelemiz yok. Önümüzde daha 20 gün var” diyerek bir süre daha top çevireceklerini ihsas ettiren Önder Aksakal, bu sözlerinin hemen bir gün sonrasında, yani 12 Mayıs’ta CHP’ye destek kararı aldı. Üstelik, 31 Mart öncesinde Ekrem İmamoğlu’na “Çakma imam”, “Önce kayınbiraderinin AK Parti adaylığını bu millete izah et. Kendi ailesinin bile oy vermeyeceği birine Atatürkçüler ve Cumhuriyet yanlıları asla destek vermeyecek” dediğini unutup İmamoğlu’nun İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı olduğunu yumurtladı. 

Görünen o ki, 31 Mart öncesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘acz içinde’ olduğunu ifade eden Önder Aksakal, CHP’yi bu “acziyet”ten kurtarmanın derdine düşmüş.

Peki bu gayretin sebebi ne olabilir? Aksakal, niçin evvelce “CHP kimliğiyle ilgisi yok” dediği İmamoğlu’na bugün ilgi duymaktadır? Yoksa buna mecbur mu bırakılmıştır?

Hadi daha açık soralım: DSP tarafından son seçimlerde Avcılar Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen eski CHP’li Handan Toprak Benli’yi “Sana son uyarımdır, adaylıktan çekil” diye tehdit eden Ekrem İmamoğlu, DSP Genel Başkanı’nı da mı tehdit etmiştir?

Bu tuhaflıklar “Siyasetin cilveleri işte” ya da “Dün dündür bugün bugün” denilerek geçiştirilecek tuhaflıklar değil. 

Bakalım altından ne gibi pislikler çıkacak.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SerdarSerdar4 gün önce
  He RASİM PAŞA HE TEHDİT ETMİŞ GUANTANAMO YA GÖNDERİRİM DEMİŞ ALLAH BEYİN VERSİN İNŞALLAH
 • Oku kardeşimOku kardeşim5 gün önce
  Ben sabah kalkinca sözcü cumhuriyet oda tv. Akit yeni safak okurum.Yani tek pencereden bakmamak için her türlü haberi okurum.Sayın yorumcu arkadaşlar sizde öyle yapin.Öyle yorumlar varki her taraftaki gazetelerde memleket kafayi yemiş diyecem.Fanatik olmak veya bir partinin militani olmak insan olmanin önüne gecmesin.Yaradilani sevin yaradandan ötürü
 • Ibrahim CobanIbrahim Coban5 gün önce
  FAZLA SÖZE GEREK YOK.HER YOL MÜBAH DEGiLMi?
 • AliAli5 gün önce
  Kardeş ittifak olayını gündeme getir sonra da onlar ittifak yapıyor de .Bol bol salla yani.ne o DSP’den bile medet mi umuyon
 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 gün önce
  AYNI KAFA YAPISINA SAHİP PARTİLER.AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE..İLKE NEREDE OMURGALI DURUŞ NEREDE? NE DİYELİM HER EKMEK MAYASININ TADINI ALIR.ELLERİNE SAĞLIK.HAYDAR BAŞ 'IN İSTİKAMETİ BELLİ.SAĞ KESİME ZERRE KADAR HAYRI OLMAZ.VAR OLUŞ PROJESİNE UYGUN OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDER.BİR BÖLEN OLMA VE İMANLI GÖNÜLLERİ SAPTIRABİLME ÇABALARINA SESSİZ VE SİNSİCE DEVAM EDER. SP DE ADAY GÖSTERMEK SURETİYLE SOL (SOL DA DENMEZ AMA) BLOĞA ZIMNEN DESTEK SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK.HALBUKİ DÜRÜST DAVRANSALAR DA AÇIK DESTEKLERİNİ AÇIKLASALAR DİYECEĞİM AMMA ,ONLARDA DA OMURGA YOK.RİYAKAR VE İKİRCİKLİ TAVIRLAR İLE BİR BÖLEN ROLÜNÜ OYNAMALARI KENDİLERİNİ ÇOK MUTLU EDİYOR. DESTEKLERİ AÇIK OLSA MEVCUT SEÇMENİN TAMAMININ CHP YE OY VERMEYECEĞİNİ BİLDİKLERİNDEN KIVIRA KIVIRA ,EĞİP BÜKEREK DESTEK OLUYORLAR.TEK GAYELERİ SAĞ SEÇMENİ BÖLMEK OLAN BU PROJE PARTİ DE O SAFTA YERİNİ ALMIŞ OLDU.GÖRELİM MEVLAM NEYLER ,NEYLERSE GÜZEL EYLER.ÖNEMLİ OLAN KARŞI TARAFIN BLOKLAŞMASI DEĞİL SANDIKLARDA OY ÇALDIRMAMAKTIR.BU SAĞLANDIĞI TAKDİRDE NETİCE İNŞALLAH BELLİDİR.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy5 gün önce
  enbüyük tehlike temel kara gavuroğludur üstadımbu gavur ingiliz ajanı pislik büyük bir iman düşmanıdır fetonyahu ve din düşmanı chp ile ittifak kuran zalimleri unutmayacağız
 • galipgalip5 gün önce
  yazar dsp başkanı ne demiş okusaydında öyle yazsaydın oku utanırsın belki
 • dsp öküzlerin içtima alanıdırdsp öküzlerin içtima alanıdır5 gün önce
  Dsp' nin başındaki tam bir odundur, ancak chp' ye stepne olur, başka bir baka yaramaz.
 • SolcuSolcu5 gün önce
  Rasim bey sol seçmen stratejik oy kullanır, Şişli de sarıgüle ve DSP ye dersini vermiştir, anlaşılan seçmenin mesajı alınmış, daha fazla ak partiye koltuk çıkmanın DSP ye zarar vereceğini görmüşler, seçmenin iradesi yönünde bir karar almak zorunda kalmışlar! Ne var bunda?
 • 146114615 gün önce
  Selam Rasim bey küfür tek millettir.Alayı tek yumurta ikizidir.İşin acı tarafı şu bizim Saadetin arzı endam ettiği saf.Inanın sözün bittiği yerdeyiz.

Günün Özeti