Hükümet çözümü “düşük faiz”de değil, “faizsiz bir ekonomi”de aramalı

13 Ocak 2019 Pazar

Bildiğiniz gibi, hükümet yetkilileri, son günlerde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir dizi ekonomik paketi ardı ardına açıkladı. Bu kapsamda, futbol kulüplerinden kredi kartı borçlularına, çiftçi ve esnaftan KOBİ’lere kadar birçok kesime borçlarını yeniden yapılandırma ve düşük faizli kredi edinme imkanı getirildi. 

Elbette ki bunlar, piyasadaki nakit akışını hızlandırmaya matuf adımlar. Ödeme zorluğu yaşayan vatandaşa/şirketlere büyük kolaylık sağlayacak düzenlemeler. Ancak bu türden düzenlemelerin bazı olumsuz etkileri de bulunuyor.

Örneğin, devamlı af ve borç erteleme gibi kararlar alınması, faizlerin belirli bir kesim için özellikle düşürülmesi borcuna sadık vatandaşlarda haksızlığa uğradıkları yönünde bir algı oluşturuyor. Bir süre sonra onlar da “Nasılsa af çıkar” beklentisi ile borçlarını ve vergilerini zamanında ödememeye başlıyor. Üstelik, yeniden yapılandırma ve borç ertelemeler bir kısır döngüyü de beraberinde getiriyor. Borç borçla kapatılmaya çalışılırken, yeni borçlar doğuyor. Gerçek kişiler de tüzel kişiler de ayaklarını yorganlarına göre uzatmayınca, içinde bulunulan fasit daireden bir türlü çıkılamıyor. 

Halbuki köklü sorunlar, ancak köklü çözümlerle halledilebilir. 

Fakat ne yazık ki biz ısrarla palyatif tedbirlerle hareket etmeyi sürdürüyoruz. Ne vatandaşlarımızı borç batağına iten kredi kartlarının çok kolay bir şekilde temin edilmesinin önüne geçebiliyoruz, ne de faiz denilen püsküllü bela ile yeterli mücadeleyi ortaya koyabiliyoruz.

Korkarız ki, böyle giderse yeniden yapılandırmaların da borç ertelemelerin de sonu gelmeyecek.

Dediğimiz gibi, çok köklü tedbirler kesinlikle şart.

CHP’NİN “FON”U, 

KILIÇDAROĞLU’NUN “SON”U

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği davalarda tazminatları karşılamak üzere bir fon oluşturmuş. Medyaya yansıyan haberlere göre, 142 milletvekili, üç ayda bir olmak üzere, maaşlarından 5’er bin lirayı bu fona aktaracakmış. Ayrıca, parti üyeleri de iftira ve hakaretleri sebebiyle çarptırıldığı milyonluk tazminat cezalarını ödeyemeyen Kılıçdaroğlu’na arka çıkmak için sıraya girmiş.

Güler misin, ağlar mısın!

Öyle oy çokluğuyla falan da değil, CHP Meclis Grubu, söz konusu kararı oy birliğiyle almış. 

İyi de, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, çok değil, daha 2-2.5 ay önce, Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşı karşıya olduğu tazminat davalarına ilişkin, “Bir arkadaşımız, MYK içinde imece teklif etti. Sayın Genel Başkan da ‘Gerek yok, ben o işi hallettim’ diyerek yardım teklifini reddetti. ‘Bir bedel ödenecekse bu bedeli ilk ben öderim’ dedi” ifadeleriyle ajitasyonun dibine vurmamış mıydı?

Peki şimdi ne değişti? “O iş”i halleden Kılıçdaroğlu, “bu iş”i niçin halledemedi? “Bir bedel ödenecekse bu bedeli ilk ben öderim” diye caka satan CHP Genel Başkanı, istediğine istediği gibi hakaret etmek için neden partililerinin maaşına göz dikti?

Karşımızda, göreve geldiği günden bu yana AK Partililer tarafından hakkında açılan davalarda 1.5 milyon liraya yakın tazminat ödemeye mahkum edilen bir siyasetçi var. Buna rağmen küfür, hakaret, iftira, tehdit, şantaj ve yalana doymuyor. Arkasına maddi destek alarak, adeta “Yargı hangi kararı verirse versin, ben bu çirkin üslubumu sürdüreceğim” diyor.

Koltuğa oturduğu tarihten bu tarafa siyaset üretemeyen bir genel başkana necaset ve habaset üretmesi için tahsis edilen bu fon CHP’nin içine düştüğü çaresizliğin de en büyük kanıtıdır. Fakat Kılıçdaroğlu’nun “fon”unda ne olursa olsun, “son”unda gerçekleşecek olan bellidir. 

Evet, CHP lideri, “politik mevta” olmaya mahkum bir siyasetçidir. Kendisi için kaçınılmaz son, öyle gözüküyor ki budur!

TÜRKİYE’NİN TANITIMI INSTAGRAM 

FENOMENLERİNE Mİ KALDI?

Avrupa’nın en modern statlarını inşa eden, spora dev bütçeler ayıran, son yıllarda arka arkaya önemli ve prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan bir ülke olarak, Euro 2024 adaylığı için çekilen tanıtım filminde söz konusu başarılarımız öne çıkarılarak değil, kasap Nusret kullanılarak tanıtılmıştık(!) Şimdi de “nitelikli turist hedefine ulaşmak” için blogger’lar ve turizm alanında önemli sayıda takipçisi bulunan Instagram fenomenlerinden yardım isteyecekmişiz.

Türkiye gibi turistik açıdan tanıtım konusunda hiç de zorlanılmayacak bir ülkede nitelikli turist çekmek için fenomen yardımı he!

Hayırlı uğurlu olsun. Gerçekten bu aralar çok “nitelikli(!)” işler yapıyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • samisami3 ay önce
  devlet d'b'ne kadar fa'ze batmış,biz ne diyoruz
 • OktayOktay3 ay önce
  Sayın yazar reisin mahkemeleri tarafsız karar verse ErdoğanKemal'e bunun on katı tazminat öderdi...Adaletin neyini koydunuz da böyle bir yazıyı kaleme alıyorsunuz...Allah'tan korkmazsanız kullardan utanınız...
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz3 ay önce
  oluşan borcu doğru bir yöntemletasfiye etmek lâzım. bankalara muhtaç edecek yöntemler ancak faizlerin artışına sebep olur.. esnafı krediye yönlendirmemek lâzım.tuzu kuru birilerinin alt perdedenzırvalaması ! gerekmez. hayatin tüm unsurlarını müslüman gibi yaşamak üzere plan ve programlamakve ona göre toplumu inşa etmekten başka çıkış yoooooooooooooooook..
 • mikail okuroğlumikail okuroğlu3 ay önce
  sayın kardeşim faiz akşamdan sabaha çözülürmü
 • Timur Timur 3 ay önce
  Hic gülecegim yoktu. Usta siz ekonomiden anlarmisiniz? Türkiye icin faiz ne anlama gelir onu bilirmisiniz? Türkiye=Faiz=AKP. Faiz yoksa AKP de yok, anlamadiysaniz, reisinize sorun.
 • Salak miyim ben?Salak miyim ben?3 ay önce
  Millet keriz mi dogru is yapsin. Nasil olsa affi gelecek: imar affi, vergi affi, borc affi, agir ceza affi - eli kulaginda. Iyi vatandas olmak salaklik.
 • HaticeHatice3 ay önce
  Bu dunyanin ekonomisini yoneten yahudiler onlar bu dunyadan silinmeden faiz ortadan kalkmaz buyuk gunahlardan olan paranin bereketini kaciran faiz inancli muslumani uzuyor elinde bir miktar parasi var diyelim bir sekilde onu degerlendirmek istiyor ve helalinden deger kazanan bir yatirim sekli bulamiyor insallah tez zamanda yahudilerin yonettigi ekonomiden kurtuluruzda haramlardan korunuruz tayyip bey faizden yakiniyor bu konuda mucadele ediyor ama destekcisi yok zaten merkez bankasinin kurulusuna bakilirsa bagimsiz gibi gozuken ama asla bagimsiz olmayan bir kurum merkez bankalarin kurulusunda ingilizlerin parmagi oldugu bilinmekte ve halada bu boyle devam etmekte soguk ingiliz kraliyet ailesinin heryerde parmagi vardir bugun yahudilerin filistin topraklarina yerlesmesinde osmanlinin yikilmasinda hep parmaklari olmustur insallah tez zamanda o kraliyet coker baslarina yikilir

Günün Özeti