George’a, Hans’a bakmayın Ayasofya’nın açılmasını millet istiyor, millet!

21 Mart 2019 Perşembe

Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılması hususu, Yeni Zelanda saldırısının ardından bir defa daha gündemimize girdi. Konunun, birkaç gündür de fazlasıyla tartışıldığını görüyoruz.

Aslında tartışmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki çıkışı üzerine alevlendiğini söyleyebiliriz.

Hatırlayacaksınız, Erdoğan Tekirdağ mitinginde, Ayasofya’nın cami olarak açılması talebinde bulunan bir vatandaşa “Sultanahmet’i bir doldurun, ondan sonra ona bakarız. Bak şimdi Büyük Çamlıca Camii’ni yaptık. 4 tane 5 tane Ayasofya eder. O kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Ve Anadolu Yakası’nda tüm İstanbul’da ve Türkiye’de en büyük cami oldu, buyurun” diyerek Ayasofya’ya alternatif olarak Sultanahmet ve Çamlıca Camii’ni göstermişti.  

Aslında Cumhurbaşkanı’nın “Sultanahmet’i bir doldurun, ondan sonra bakarız” itirazı haklı bir itiraz gibi gözüküyor. Zira, kendisinin de dediği gibi, Ayasofya’nın yanı başındaki Sultanahmet’te vakit namazlarında ancak birkaç safın dolduğunu biliyoruz. Fakat camilere olan bu ilgisizlik, sadece Sultanahmet’le sınırlı değil ki. Nüfusunun neredeyse % 98’i Müslüman olan ülkemizde camiye gelenlerin oranı maalesef ki çok düşük. Yapılan istatistikler de bu gerçeği teyit ediyor.  

Yani sorun, özelde değil, Türkiye genelinde mütalaa edilmesi gereken esaslı bir sorun.  

Büyük bir ihtimalle, bu sorunla yarın öbür gün (Sayın Cumhurbaşkanı’nın haklı bir şekilde iftihar ettiği) Büyük Çamlıca Camii’nde de karşılaşacağız.

Bakmayın, şimdi millet bir merakla gidiyor; bundan birkaç ay sonra 4-5 tane Ayasofya eden 60 bin kişilik o caminin de tıpkı Sultanahmet gibi mahzun kalacağını kuvvetle muhtemel müşahede edeceğiz.

Peki böyle olacak diye Çamlıca Camii hiç yapılmamalı mıydı?

Tabii ki hayır. Kesinlikle öyle bir şey demiyoruz. Aksine, İstanbul’un böylesi “sembol”lere ziyadesiyle ihtiyacı olduğunu söylüyoruz.

Evet, İstanbul’un her noktasından görülebilen Çamlıca Camii, İstanbul için, hatta bırakın İstanbul’u tüm Türkiye için bir semboldür.   

Çünkü üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi’ne ithafen 107,1 metre yapılmıştır.

Kubbesinin iç yüzeyine, 16 Türk devletinden mülhem Allah’ın isimlerinden 16’sı yazılmıştır.

72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul’u simgelemektedir.

Bu ayrıntılar, elbette çok güzel düşünülmüş ayrıntılardır. Zaten bu yüzden, “Böylesi sembollere ihtiyacımız var” diyoruz. Lakin derdimizi bir türlü anlatamıyoruz.

¥

Lafı fazla uzatmaya gerek yok... 

Çamlıca Camii nasıl Türkiye’nin bir sembolüyse, Ayasofya da Türkiye’nin sembolüdür. Hatta bizim için “sembolden de öte”dir. 

Öyle ya, Ayasofya, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in “Kostantiniye (İstanbul), elbet bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır” müjdesinin mûcizevî bir nişânesidir.

Ayasofya, Anadolu’yu Müslüman Türk yurdu yapan yüzbinlerce şehit ve gazimizin “kılıç hakkı”dır.

Ayasofya, Osmanlı Devleti’ni, minaresinden okunan ezanlarla ayakta tutan ruhun adıdır.

Necip Fazıl Kısakürek’in de dediği gibi, Ayasofya, “İstanbul’un kalbi”dir. Yine Üstad’ın ifadesiyle “İstanbul’daki Süleymaniye, Edirne’deki Selimiye, bunlara karşılık da Roma’daki Sen Piyer ve Paris’teki Notrdam, bizde ve onlarda daha niceleri, madde ve hattâ gayelerine bağlı mâna kıymeti olarak, Ayasofya’nın eşik taşına bile denk değildir”. 

¥

Doğrudur, Türkiye’de yaklaşık 90 bin cami vardır, ancak bunlardan hiçbiri İstanbul’un fethinin sembolü olarak görülmemiştir. Bu sebeple kemiyetle keyfiyet karıştırılmamalı, sayıyla sembol birbiriyle yarıştırılmamalıdır. 

Ezcümle, devlet büyüklerimizin Ayasofya’nın açılmamasına gerekçe olarak Sultanahmet’in boş saflarını göstermesi -üzülerek belirtmek gerekir ki- hiç de yerinde bir gerekçe olmamıştır. Ayrıca meselenin “siyasi boyutları” olduğu, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması halinde Türkiye’nin uluslararası arenada zor duruma düşeceği yönündeki ifadeler de toplumun büyük bir kesiminde hayal kırıklığı oluşturmuştur. 

¥

Biliyoruz ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünlerde bir defa daha gündemde yer edinen idamın geri getirilmesine yönelik tartışmalara ilişkin, geçmişte defalarca “Karar Meclis’ten çıktığı anda ben onaylarım. Egemenlik milletin olduğuna göre mesele bitmiştir. Batı’nın ne dediği değil, milletimin ne dediği önemlidir. George ne der, Hans ne der beni ilgilendirmez” ifadelerini kullanmıştır.

Yani?

Yanisi şu: Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması durumunda uluslararası arenada karşılaşacağımız sıkıntıların büyüklüğü, tahminimizce idamı geri getirmemiz halinde Batı dünyasında kopacak kıyametten pek de farklı olmayacaktır. O halde Batı’nın ne dediği değil, milletin ne dediği dikkate alınmalıdır. George’un, Hans’ın ne söyleyeceğine değil, milletin ne söyleyeceğine bakılmalıdır.

Ayasofya’nın “müze” olarak kalmasının hiçbir makul gerekçesi yok. Dolayısıyla milletin talepleri gözardı edilmemeli ve bu kutlu mabet tekrar cami olarak hizmete açılmalıdır.   

Vesselam...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Vehbi Kara Vehbi Kara 1 ay önce
  Değerli yazar. Yazınızı beğenerek okudumAllah razı olsun. Zaten bu yazılardan sonra Cumhurbaşkanımız karar değiştirdi. Çok da isabetli oldu. Belkide seçimi kazanmasının en önemli nedeni bu olacak. Saygılar hürmetler dilerim.
 • Xgdy ijvgXgdy ijvg2 ay önce
  S.Ahayirli cumalar...Camilerin boş olmasina ve halâ cami yapilmasina ilişkin, Asli mutasarrif Allahtır gercegiyle,Allah rizasi icin yapilan ama Allah rizasi için hiçbirsey boşa gitmeyecektir.Buyuk kiyamette,kücuk kiyamette(ölüm),kücuk kiyametin temsili hadiselerde tum sorulara yanit verecektir.Bazan kul kendi yanit verecek.Konuyu dagitmak istemiyorum... Şunun sebebi suydu bunun sebebi buydu seklinde.Hatta şerleri bile hayra ceviren Allah,ama mumin için..Ayasofya konusuna gelince bizce biz hernekadar dunyaya karşi savaşsak askeri alanda galip gelsek milli sinirlar çizsekte(bu alanda da bir hassa ouf nokta var gibi),siyasi alanda siyasi açidan kaybettik gibimize gelir.Bu gizli tutulur,diye tahmin ederiz.Dolayisiyla Ayasofya meselesi coook hassas meseledir,ultimatomdur,yaptirimdir seklinde bir olasilik üzerinde düsunulmesi gerekir..Fikri beyanat.... Vesselam....
 • Alpaslan Alpaslan 2 ay önce
  Celil YAĞMURLUOĞLU kardeşim hıristiyanlarla zitlaşmayalım savaşırsak yanılırız demişsin sonrada ben ümmettin bekçisiyimbdiye zırvalamışsın ALLAH AKIL FİKİR VERSIN.AÇ KUR-AN I KERİM İ DE BAKARA SÜRESİNİ BİR OKU
 • DervişDerviş2 ay önce
  Öncelikle yüreğinize ve düşüncelerinize sağlık RASİM bey.Şunu belirteyim ki Reisimizin böyle bir derdi yok yoksa kendi tabiriyle topu taca atar mı? Ne demek SULTANAHMET dolmadan AYASOFYA YI açmam ya da ÇAMLICA camii 4-5 tane AYASOFYA eder demek ne gaflettir ne küçumsemedir, kendi yaptırdığını ve kendini ne kadar yüceltmedir.VAN daki akdamar kilisesini ,GİRESUN daki meryem ana manastırını ,TRABZON daki sümela manastirini ve daha nicelerini devletin kasasindan trilyonlarca para harcayıp tadilatini yaptirip 10 larca sene sonra ibadete açıyorsun iş AYASOFYA ya gelince açmam diyorsun.Inanın SULTANAHMET CAMİ sabah namazında bile tamamı dolsa bu seferde depoda 100 lerce hasır var onları dışarıya serin bakalım der.ALLAHIM HALBUKİ SABAHA ÇIKACAĞIMIZIN GARANTİSİ YOKKEN ELİNDE BÖYLE BİR FIRSAT VARKEN BUNU YAPMAMASI HEM ÇOK ÜZÜCÜ HEM DE ÇOK DÜŞÜNDÜRÜ.
 • ArnavutArnavut2 ay önce
  Ayasofya derhal ibadete açılmalıdır.Cami boş kaldı diye mi kapatıldı sanki.
 • ataata2 ay önce
  neymiş reisde nefes tükenmiş. haklıdır.an hıraş çalışma bu kadar olur. o şeref de gelecek halefinin olacaktır....
 • HasanHasan2 ay önce
  Saka gibisiniz bu devlete karsi acikca ajanlik faaliyetlerinde bulunanlari serbest birakan hukumetten ayasofyayi acmasini istiyorsunuz george'a hans'a bakmasin diyorsunuz onlar emrederse ancak acabilir bizimkiler.
 • SÖZÜM TARIKASÖZÜM TARIKA2 ay önce
  ULAN MADEM ELİNİZ BAĞLANDI NİYE REFERANDUMDA EVET DEDİNİZ.
 • Ali ErenAli Eren2 ay önce
  Sayın yazar! Bu yazınızdan çok heyecanlandım. Elinize sağlık. Lehteve aleyhte olan yorumların hepsini okudum. Benim yazacağım da şu: İslam güncellenmeli (yani bilinen İslam bozulup bu güne uydurulmalı) diyen diyen bir zattan Ayasofya'yı açmasını istemek pek saflıktır. İstanbul iki defa fetholunacaktır. Birincisi kılıçla, onu Fatih yaptı. ikincisi dua ile. O da ahır zamanda olacak ve fethin sembolü olan Ayasofya'nın açılmasıyla olacak. Asırlarca önce İslam büyükleri bunu kitaplarında haber vermişler. Açılması şart mı böyle bir bilgiye sahip midirler? Şunu iyi bilmeli ki,İslamın güncellenmesini yani bozulmasını istemekle Ayasofya'yı açmak bir araya gelmez. Ateşle barut gibi...
 • Rıfat Rıfat 2 ay önce
  Ayasofya yı kapatanların, o kararın altında imzası olanların cehennemde ateşleri bol olsun,elinde açacak gücü olup da korkudan dolayı açmayanları da Allah a havale ediyorum!
 • abdullahabdullah2 ay önce
  AYOSOFYA AÇILMALI. SONUÇ NE OLURSA OLSUN. NE KORKUYORSUNUZ.
 • iyildiziyildiz2 ay önce
  Milli Görüş lideri Erbakan Hoca, Ayasofya Camii hakkında yapmış olduğu bir açıklamada "Ayasofya, sadece bir Cami değildir. Hakkın batıla galebesinin sembolüdür" ifadelerini kullanmıştı.
 • DayıDayı2 ay önce
  Kimse muslumanca yasayamayacaksa ha akp ha CHP ne önemi var ki.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  HEM DE BİR AN EVVEL AÇILMALI..BATILI AYASOFYA YI İBADETE AÇSAK DA AÇMASAK DA ELİNDEN GELEN KÖTÜLÜĞÜ ARDINA KOYMAYACAKTIR.BU BÖYLE BİLİNE..GÜÇLÜ OLDUĞUMUZ SÜRECE BİZE SALDIRMAKTAN UZAK DURACAKLAR AMA HER HALÜKARDA NİHAİ GAYELERİ,AYASOFYAYI MÜZELİKTEN KURTARIP,KİLİSE HALİNE GETİRMEKTİR. YOKSA CAMİ OLMAMASI NİHAİ HEDEFLERİ DEĞİLDİR.REİS GEREĞİNİ YAPMALI VE DIŞINDAN SEYRETTİĞİMİZ AYASOFYA CAMİİ ASLİ GÖREVİNE HİZMET İÇİN İBADETE AÇILMALIDIR.ELİNİZE SAĞLIK.
 • MerkezMerkez2 ay önce
  Sayın yazar kesinlikle katılıyorum Hz. Fatih'in kapatana beddua ettiği Ayasofya camii olarak açılmalıdır.
 • Tarık GüloğluTarık Güloğlu2 ay önce
  Kocasolak "Reise inancımız kalmadı, demek ki bizim gazımızı almaktan başka bir şey yapmıyormuş." yazman beni başımdan vurulmuşa çevirdi doğrusu. Peki ama daha iyisi varım ki? Reise inancımız kalmadıysa kime inanacağız şimdi? Önerin nedir onu da yazar mısın? Ölene kadar Reis-i desteklemekten başka çaremiz var mı? Peki ya bu başkanlık sisteminin güçleriyle laik ve batıcı biri gücü elde ederse ne olacak bunu düşündün mü? Çaremiz yok mecburen Reis-i destekleyip Ayasofya için yutkunup unutacağız, mavi marmarayı da, islamın güncellenmesini de, faizin bir dünya gerçeği olduğunu söylemesini de unutup yutkunalım derim, Avrupa kapılarında uşak olma mevzusunu nolur hiç açma. Varsa daha iyi bir önerin söyle onu destekleyelim. Gül mü, Arınç mı, Karamollaoğlu mu diyeceksin. İstersen sen git başkanlık seçimine söz seni destekleyelim. Ama Öner'in yoksa elimiz mahkum Reis-i destekleyeceğiz. Başkanlık sisteminin yetkileriyle kılıçdaroğlunun seçildiğini düşünebiliyor musun? Ya da Karamollaoğlu başka olursa. Elimiz mahkum kardeşim, muhtacız.
 • Adem ÇamlıbelAdem Çamlıbel2 ay önce
  O zamanın Fatih Sultan Mehmet'i fethettiği İstanbul'un Ayasofya kilisesini camiye çevirip cami olarak açmış, şimdinin bu zamanki Fatih sultan Recep'i de açmayacağım diyor, cami yapmam diyor. Ne var bunda? O zamanın Fatih'i öyle demiş, bu zamanın Fatih'i böyle diyor. Niye itiraz ediyorsunuz? Kime itiraz ediyorsunuz? İçimizdeki hainlerle bir mi oluyorsunuz? Teröristlerin safına mı geçiyorsunuz? Ne oluyor bir anlayalım? Bugünün Fatih'i kimse söz ondadır! Destek verin, köstek olmayın. İt ürür kervan yürür.
 • engineerengineer2 ay önce
  Aylar, yıllar geçti hâlâ ağlarsın/Artık yaşlarını sil Ayasofya/O mahzun hâlinle yürek dağlarsın/Fethin sembolüsün bil Ayasofya/Biliriz yaranı derindir derin/Bakarsın bizlere mahzun ve serin/Gönüllerde yine aynıdır yerin/Olmasın yaşların Nil Ayasofya/İsteriz müminler sende cem olsun/Haktan, hakikatten her gün dem olsun/Kuduz köpeklere varsın yem olsun/Sana uzatılan dil AyasofyaFatih’in vakfını tutarız müzeTorunuyuz deyip çıkarız yüzeGün gelir bu hesap sorulur bizeGörecek göz neden mil Ayasofya
 • Cafer Sarıgül Cafer Sarıgül 2 ay önce
  Açılasın Ayasofya mihrabını göreyim /yüzümü süreyim, secdemi edeyim /Serdengeçti'nin yolundan gideyim /seni müze yapanın mezarına tüküreyim.
 • Cafer Sarıgül Cafer Sarıgül 2 ay önce
  Ayasofya’yayı en iyi anlatan şiir Serdengeçti'nin aynı isimli eseridir. Osman Yüksel SerdengeçtiAyasofya’yayı en iyi anlatan eser Serdengeçti 'nin Ayasofya şiiridir. Tekrar, tekrar okumakta fayda var Osman Yüksel Serdengeçti AYASOFYAEy İslam'ın nuru, Türklüğün gururu Ayasofya!Şerefelerinde fethin, Fatih'in şerefi,Işıl ışıl yanan muhteşem mabet!...Neden böyle bomboş, neden böyle bir hoşsun?Hani minarelerinden göklere yükselen,Ta maveradan gelen ezanlar?...Hani o ilahi devir, ilahi nizamlar?...Ayasofya ses vermiyor,Ayasofya bir hoş,Ayasofya bomboş!...Hani nerede?Şu muhteşem minberde,Binlerce erin baş koyduğu şu temiz yerde,Şimdi hangi kirli ayaklar dolaşıyor?...Ayasofya! Ayasofya!...Seni bu hale koyan kim?Seni çırılçıplak soyan kim?!... Hani nerede?Gönüllerden kubbelere,Kubbelerden gönüllereGürül gürül akan Kur'an sesleri?...Kur'an sesleri dindirilmiş,Müslümanlar sindirilmiş!...Allah-Muhammed-Hülafa-i raşidininİsimleri kubbelerden yerlere indirilmiş!...Fethin, Fatih'in mabedinden kitab-ı mübini,Bu ulu dini kaldıran kim?Dinimize, imanımıza saldıran kim?Mabedimin göğsüne uzanan namahrem eli,Kimin elidir?!...Söyle Ayasofya, söyle.Seni puthane yapan hangi delidir?!...Elleri kurusun, dilleri kurusun!Ayasofya! Ayasofya! Seni bu hale koyan kim?Seni çırılçıplak soyan kim?!...Ayasofya,Ey muhteşem mabet;Gel etme,Bizi terketme!...Bizler, Fatih'in torunları, yakında putları devirip,Yine seni camiye çevireceğiz...Dindaşlarımızla,Kanlı göz yaşlarımızla,Abdest alarak secdelere kapanacağız,Tekbir ve tehlil sadalarıboş kubbelerini yeniden dolduracakİkinci bir fetih olacak,Ezanlar bu fethin ilanını,Ozanlar destanını yazacaklar... Putperest Roma'ya yeni bir mezar kazacaklar, sessiz ve öksüz minarelerinden yükselen ezan sesleri fezaları yeniden inletecek! Şerefelerin yine Allah'ın ve O'nun sevgili peygamberi Hz. Muhammed'in aşkına, şerefine ışıl ışıl yanacak; bütün cihan Fatih Sultan Mehmed Han dirildi sanacak!...Bu olacak Ayasofya,Bu muhakkak olacak...İkinci bir fetih, yine bir ba'sü ba'delmevt...Bugünler belki yarın, belki yarından da yakındır,Ayasofya, belki yarından da yakın!...
 • TaceddinTaceddin2 ay önce
  Rasim bey biraz mantıklı olun! Başka ülkelerde yaşayan müslümanlar ve onların camilerinin akıbeti ne olur HİÇ DÜŞÜNMÜYOR musunuz, hele islamafobinin yükseldiği şu günlerde!?
 • Ah AyasofyaAh Ayasofya2 ay önce
  Çamlıca Camii nasıl Türkiye’nin bir sembolüyse, Ayasofya da Türkiye’nin sembolüdür. Hatta bizim için “sembolden de öte”dir.HAYIR HAYIR..AYASOFYA ISLAMIN SEMBOLÜDÜR...ZINCIRLERIN SEMBOLÜDÜR:..NE ZAMAN AYASOFYA ACILIR, o ZAMAN ISLAM MILLETI ZILLETTEN, ESARETTEN KURTULUR...FAKAT GEREKTIGINDE PAPAZ ELBISESI GIYEBILECEK OLAN; YAHUDI NISAN ÖDÜLÜ ALAN TEK MÜSLÜMAN OLAN, DOST AMERIKA, DOST ISRAIL DIYEN,) ONE MINUT HIKAYE, ESAS ASLOLAN MAVI MARMARA)...DAHA NE SAYAYIM..ZANNEDIYORMUSUNUZ KI ERDOGAN ÖNCE CAMILERI DOLDURUN SONRA ( ÖYLE YA mADEM CAMILER DOLMUYOR OZAMAN NEDEN HERGÜN BIR YERLKERDE CAMI ACILIYOR, HADI CAMLICA ICIN SEMBOL FALAN DIYEREK GAZIMI ALDINIZ, ONU SÖYLEMEYEYIM) AYASOFYA DEYIN DEMEKLE HAKLI GÖRÜYOR KENDINI..HAYIR, O DA BILIYOR KI ONA SAHIP OLDUGU GÖREVI VEREN EFENDILERI BUNA MÜSADE ETMEZLER:.. OLAN BIZIM GARIP AKP LI MÜSLÜMAN (!) KARDESIMIZE OLUYOR. NOT: DAVUT NAZIKOGLU ADLI YORUMCU, AYASOFYA ÜZERINDEN SIYASET YAPANLAR PARTI KURSUN DIYORSUN DA , E BE AHMAK; AYASOFYA SIYASETINI KIM YAPIYOR HER ZAMAN, SÜKÜR NUR TOPU GIBI BIR AKP MIZ VAR ZATEN...
 • MaraşlıMaraşlı2 ay önce
  Hocam şu kullandığın bolbol soyismini bir değiştirsen çok komiik görünüyor. Vede ayasofyayı açarak sadece fatih sultan mehmet hanın bedduasını ortadan kaldırırsın. Türkiyede namaz kılanların oranı zaten az, reisin dediği gibi sultanahmet camiini doldurdukta ayasofya kaldı. Ayasofyada namaz kılmak isteyen varsa güney yönünde kılabilecekleri bir yer var zaten bilen bilir
 • Yazara Katılmak zorundayımYazara Katılmak zorundayım2 ay önce
  Ne diyelim biz bedel ödemeye hazırız ama cumhurbaşkanı öyle anlaşılıyorki hazır değil. Burdan da anlaşılıyorki 15 temmuz da nasıl biz sahaya çıktık ve istediğimizi söke söke aldık iş yine bize düşüyor gibi gözüküyor. Çünkü ayasofya bir dayatmadır ve dayatmaya boyun eğmiş bir millet asla istiklalinden ve bağımsızlığından söz edemez. Biz ya istiklal ya ölüm diyen dedelerimizin kemiklerini sızlatamayız bu açık ve net. Ben de aynısını diyorum bu korkaklıkla hiç bir halt olamayız ya istiklal ya ölüm işte o kadar
 • baskanbaskan2 ay önce
  baskanlik sistemi geleli bir sene oldu ama sahlanamadik bir turlu dahasi sebzeyi bile kuyruktan alir olduk
 • Kocasolak Kocasolak 2 ay önce
  Batı’dan korkup camisini müze olarak tutan bir lider, Batı’ya meydan okumasın o zaman. Reise inancımız kalmadı, demek ki bizim gazımızı almaktan başka bir şey yapmıyormuş. Batı’da camiye saldırırlarmış saldırsınlar ŞEHİD oluruz İnşaAllah. Yakar yıkarlarmış, geri yapar sevaba gireriz. Biz doğru olanı yaptıkça KORKMAYIZ, yanlışı yapmaktan Allah’a c.c. sığınırız. İstiklal marşındaki KORKMA yı okumasın artık reis.
 • Davut NazikoğluDavut Nazikoğlu2 ay önce
  Önce Sultanahmet'i bir doldurun dendi o kadar. Türk tipi başkanlık sisteminde Başkan sözü söylemiştir, daha uzatmaya gerek yoktur. Bu tür yıkıcı eleştiriler başkanlık sistemine zarar verir. Başkan şu an gaza gelmem, o tuzağa düşmem dedi. Ayasofya'yı açmaya niyeti olmadığını belirtti. Daha da uzatmanın gereği yoktur. Başkanlık sistemi boşuna gelmemiştir. Olmaz dediyse olmaz. Ayasofyayı açmak isteyen kursun partisini çıksın başkanın karşısına alsın boyunun ölçüsünü. Ayasofya üzerinden siyaset yapmak isteyen kursun partisini seçime girsin. Görelim bakalım binde kaç oy alacak.
 • erkişierkişi2 ay önce
  çamlıca camisinin neresiyle övünülecek anlamadım. sırf o sembolleri temsil ettiği için savunmaya ne gerek var? sadece gösteriş merakı değil mi?
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu2 ay önce
  Vah vah birde Vah vah,Bu memleketin haline bak kendilerini aydın yazar ve Tarihçi yazar santorlar halinize bakın yazıklar olsun sizlere hala kendilerini 1500 sene önceki hayatı yaşıyorlar yahu YAHU BAŞKAN NE DEDİĞİNİ ANLAMADIYSANIZ VAY BU DEVLETİN VE MİLLETİN HALİME,,TÜRKİYE 7 düvelle veiçimide hainlerle ve cahil kendilerini Prof ve Akademisyen sananların halini maşahede ediyoruz TV kanallarında hele bir konuştuklarına bakın bu cahil ve örümcek kafalılar bize yeni nesil yetiştiriyorlar vay bu memleketin haline ,,BÜTÜN BU FELAKETLER BARKEN BİR AYASOFYAYAMI KALDI,,BAŞKAN NE BİLDİĞİNİ SİZLERİN BU VAHİ KAFALAR BİLMEZ KUSURA BAKMAYIN,,BAŞKAN BİLİYOR ŞEYTANİ AKIL FIRSAT KOLAMAYA ÇALIŞIYOR AYASOFYA KAPATILSIN HRİSTİYAN ALEMİNDE NE KADAR CAMİ VARSAHEPİSİ KAPATIRLAR VE AVRUPADAKİ BÜTÜN MÜSLÜMANLARI KATLEDERLER YANİ BİR ,,3,, DÜNYA SAVAŞIÇIKABİLİR DİYE ANLATMAYA ÇALIŞIYOR,,BUNU NEDEN YAZIYORUM ÇÜNKÜ BU TÜRKİYENİN % 80 okumayı ve yazmayı bilmeyen bir toplumuz dünyada olup biyenlerden haberi yok kendini biliyorum gibi sanıyor ama hiç bir şey bilmiyor bu memleketin % 40 hain işte görüyoruz son günlerde yani en DİNDAR PARTİMİZ RAHMETLİ ERBAKAN HOCANIN PARTİSİNİN HALİNE BAKIN BUNLAR SİYONİSTTEN TEHLİKELİDİR,,KÜRTLERİN YANLİZ % 20 Si TEMİZ IRKTANDIR ODA TÜRK İRKİDİR DİĞERİ KİRİPTO ERMENİ VE YAHUDİ AYRICA İRAN VE ARAP BOZUNTULARI,,CHP LİLER SEBATAİST VE BEYAZ TÜRKLERDEN OLUŞUYOR,,İŞTE BAŞKAN VUNLARLA ŞAVAŞIYOR,,BUNU ÇOK İYİ BİLMENİZ HEREK ALLAH BU MİLLETİ KORUR ÇÜNKÜ BİZLER DÜNUAYA ADALETİ VE MERHAMETİ GETİTİREN VİR MİLLET BARSA ODA TÜRKLERDİR,,ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE TÜCETSİN YARABBİM,,AKLI OLMAYANLARA AKIL VER YARABBİ,,bizlerin Hristiyanlara karşı hoş görülü olmamız herek şiddet yaparsak onlar kazanır zaten onlar bahane bulmak istiyor ,,şiddet istiyor bizler aklımızı ve siyaset yapmamız gerek ,,BUĞÜN DÜNYADA NEDEN İSLAM NÜFÜSÜ ARTİYOR ÇÜNKÜ ŞİDDETTEN YANA OLMADIK ,,AMA NE YAPTILAR İÇİMİZDEN MÜSLÜMAN ADIYLA DAİŞ ÇIKARDILAR ,,EL KAİDE ÇİKARDİLE ,,PKK ÇİKARDİLAR ,,AMA ŞİMDİ TERSİNE DÖNDİĞÜ İÇİN BU YENİZLANDA OLAYINA BAŞ VURDULAR SİYONİSLER SAVAŞ İSTİYOR SİYONİSTLER AVRUPAYI VE AMERİKAYI KULLANIYOR,,BU OYUNLARA GELMEYELİM,,BUNU ANLAYIN BAŞKAN ALLAHIN BİR LÜTFÜDÜR Kİ BİZE GÖNDERDİ BUNU ANLAYIN BEYLER ,,BEN AK PARTİLİ VE HİÇ BİR PARTLİ DEĞİLİM BEN BİR ÜMMETİN BEKÇİSİ Ve MİLLİYETÇİSİYİM. O KADAR ,, ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN,,Vesselam,,N
 • AbdulahAbdulah2 ay önce
  Benim adıma konuşma, ben istemiyorum açılmasını. Hiçbir zaman gitmeyeceğim bir cami yüzünden insanlar neden mağdur olsun? Dünyada camileri neden terör tehlikesine sokayım?
 • doğruya doğrudoğruya doğru2 ay önce
  biz cebimizde iki lira ile gezelim devletimiz sağolsun istanbulun her yerinden görülebilen çamlıca dağına 60 bin kişilik cami yapmış.. sizde milletin bir yazarı olarak bununla övünüyorsunuz .. canınız soğolsun ..
 • misyonmisyon2 ay önce
  Ben bu mevzuyu Erdoğan' dan sonraki şahıs yapacaktır inşaAllah diyorum. Muhterem başkanın istiab haddi doldu; tek başına feto' yo b böceği gibi ezip geçmiş olması yeter!

Günün Özeti