FETÖ’nün “siyasi ayağı”ne zaman temizlenecek?

18 Nisan 2019 Perşembe

Seçim tartışmaları arasında kaynadı gitti. 

Halbuki Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki “FETÖ açıklaması” çok dikkat çekiciydi. 

Evet, Cumhurbaşkanı, Emniyet Teşkilatının 174. Kuruluş Yıldönümü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı Yeni Binası Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “FETÖ’yü tam olarak kurumlarımızdan silemedik” diyordu.

Doğrusunu söylemek gerekirse Erdoğan, böylesi özeleştirileri fazlasıyla yapıyor. Zaten buna daha önce de defalarca şahit olduk. Kim ne derse desin, bu bir erdemdir. Öncelikle Erdoğan’ın hakkını teslim edelim ve devam edelim.

¥ 

Türkiye’de, FETÖ ile mücadelede bir hayli yol kat edildiği hususunda hemen herkes mutabık durumdadır herhalde.

Öyle ya, askeriye ve polisin içerisinde ciddi temizlik yapıldı.

Yargı deseniz aynı şekilde. 

Bürokrasi ve eğitim alanında da önemli mesafe alındı. 

“Yeterli mi?” diye soracak olursanız, tabii ki değil.

FETÖ ile mücadelenin yalnızca bahsettiğimiz alanlarla sınırlı kalmaması, daha radikal adımlar atılması gerekiyor. 

O halde, neler yapılabilir? Hain örgütle mücadele başka hangi alanlara taşınabilir? 

Hiç şüphesiz, bu sorulara verilecek cevap “FETÖ ile savaş, en başta siyasi alana taşınmalıdır. Dolayısıyla, eli kanlı örgütün siyasi ayağı bir an önce ortaya çıkarılmalıdır” şeklinde olacaktır.

¥

Şu çok açık: FETÖ ile mücadelenin geleceği, öncelikle ve özellikle mezkur örgütün siyasi ayağının çökertilmesine bağlıdır. 

Peki, siyasetin FETÖ’den arındırılması birinci hedef olması gerekirken, bu konuyla ilgili bugüne kadar önemli bir girişimde bulunulmuş mudur?

AK Parti’ye bakalım isterseniz... 

Sınırlı sayıda ismi tasfiye etmek dışında, topyekun bir temizlik yapabildiler mi? İçlerindeki çürük elmaları bütünüyle temizleyip, tam anlamıyla arınabildiler mi? 

Aslında bunu AK Parti’ye has bir durum olarak da değerlendirmemek lazım. Hangi partiyi göz önünde bulundurursak bulunduralım, karşımıza aynı tablo çıkmıyor mu?

FETÖ’nün, istisnasız tüm siyasi partilerin içinde hâlâ aktif olduğunu görmüyor muyuz?

Elbette görüyoruz.

Öyleyse, bu meselenin akıllarda soru işareti kalmayacak şekilde aydınlatılması artık bir zorunluluk halini almıştır.

Herkes şapkasını önüne koymalı ve FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için esaslı bir muhasebe yapmalıdır.

Tamam, FETÖ’nün terör örgütü olarak anılmadığı dönemlerdeki bazı ilişkileri öne sürerek, hükümete “Siz bunlarla yıllarca kol kola yürüdünüz” ithamında bulunanlara kulak asılmasın, fakat FETÖ ile mücadelede “milat” kabul edilen 17/25 Aralık’tan sonra bile bu örgütle arasına mesafe koyamayanların gözünün yaşına da bir zahmet bakılmasın.

AK Parti’nin 26-27-28 Nisan tarihlerinde Kızılcahamam’da düzenleyeceği ve MYK-MKYK üyeleriyle, il başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarının tam kadro katılacağı kampta bu mevzunun masaya yatırılacağı ve parti içinde tepeden tırnağa bir temizliğe gidileceği konuşuluyor.

Dileriz öyle olur. 

Zira FETÖ’nün, her alandan olduğu gibi siyaset dünyasından da sökülüp atılması, 15 Temmuz şehitlerine olan namus borcumuzdur. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Doğruya doğru Doğruya doğru 1 ay önce
  FETÖ’nün, her alandan olduğu gibi siyaset dünyasından da sökülüp atılması, 15 Temmuz şehitlerine olan namus borcumuzdur. Allah razı olsun. Allah razı olsun
 • AhmetAhmet1 ay önce
  FETÖ ile mücadele herkesin dilinde. Lakin bir devlet mantığıyla mücadele edemiyoruz. Peygamber efendimiz "hırsızlığı yapan kızım Fatıma dahi olsaydı kolunu keserdim" buyurmuş.Önceki dönemde Kırıkkale'de üç AK Parti milletvekili vardı. Son seçimlerde AK Parti FETÖ ile irtibatı herkesçe bilinen bir eski vekili yeniden aday gösterdi. Bu vekil TBMM kürsüsünden "siyasette, ticarette, bürokraside yükselmenin yolu pensilvanyadan geçiyordu, ben de gittim" diye açıklama yapan kişidir. Sonra ne oldu? AK Parti Kırıkkale'de sadece bir milletvekili çıkarabildi. Bu kişi seçildi. Lakin iki vekili kaybettik. Benim FETÖ cüm iyi, seninki kötü dersek bu mücadele başarılı olamaz.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Siz bilmiyor olamazsınız bildiiklerinizi sırayla yazsanızda sayın reise bir yardımınız olur diye düşünüyorum hatta basın ayağıda duruyor gibi onada bir el atsanız çok iyi olur , reis tek başına ne yapsın allah yardımcısı olsun , fetö iblisininattığı fitne tohumu zor temizlenir gibi ,amma imkansız değil buda ancak kurranı kerimdeki islamı insanlara anlatmakla olur , yani tarikatla cemaatla mezhepçilikle bu iş olmaz , allah yardımcımız olsun
 • KadirKadir1 ay önce
  17aralik olalı 5darbe yeltenmesi olalı 3yil oldu ne zaman temizlenmesini bekliyorsunuz,temizlenmesi için kimi bekliyorsunuz
 • 1 ay önce
 • nnbnnb1 ay önce
  aile ve sosbakanı,fetöcü tipi var.sosyal yardımlar zaten fetöcü ve pkklılaraveriliyor
 • VeliVeli1 ay önce
  Temizleyici acaba dava adamı mı.
 • ReisReis1 ay önce
  Muhalefetin fetönün siyasi ayağı araştırılsın önergesi Akp vekilleri tarafından neden reddededilmiştir sayın yazar? bu sorunun cevabı vatandaşa verilmelidir.
 • ŞimdimiŞimdimi1 ay önce
  Şimdimi akliniza geldi hep gec akliniza geliyor musluman iki kere ayni delikten
 • Hüseyin CanHüseyin Can1 ay önce
  Fetö'nün siyasetten temizlenebilmesi için iktidar partisinin kapanıp partide siyaset yapanların inzivaya cekilmesi gerekir.
 • Suat KılıçSuat Kılıç1 ay önce
  BANA GÖRE BÜTÜN İL, İLÇE BAŞKANLARI İLE KAMUYA ATADIKLARI TÜM MÜDÜRLER DEĞİŞTİRİLMELİ. ARINDIRILMALI.
 • ismime luzum yokismime luzum yok1 ay önce
  akp de fetöculer temizlense okeye dörtuncuyu bile bulamazsiniz kendinizi kandirmayin
 • o.bo.b1 ay önce
  nemi düşünüyorum devlet dairelerinde fetö terör örgütü ile ilgili olan idarecilerle bile yakınen çalışanların bile pazifize edilmesi gerek neden derseniz o zaman yaptıklarım ortaya çıkar düşüncesiyle halafetöye hizmet ediyorlaronun için tüm kamu kurumlarına müfettişler gönderilmeli ve topyekun bir denetimden geçirilmeliyeniden yönetim kadroları oluşturulmalı gidenlerin yerine gelenler fetöcü yada ilişkili kişiler dün türkçe olimpiyatlarına insan davet edenler bugün müdür oldular.
 • kuntakintekuntakinte1 ay önce
  ahmet davut gillerin oğlu ülkede başbakan iken rus uçağının düşürülme emrini ben verdim şeklinde kim açıklama yaptırdı Abudullah güul devletten her zevki tattı haha niki kalkıyor önüne gelene sallıyorbülentarınçı güya gizem takılıyor temmuz 15 akşamı yaşanan vahşeti görüp de dönenlerdenönce bunlardan daha sonra kılıçdaroğlundan föto muamemelesi yapılmalı ancak şu varki bu ayak zor gibi görünsede millet iradesini arkasına alan Başkan RECEP TAYYİP ERDOĞANbu işi başarır bunun yolu da 15 temmuz rütbeli teröristleri hemen ana hemen asmak gerek hadi bakalım sokağa kim çıkacak sokakda bunları kim kurtaracak RECEP TAYYİP ERDOĞANLAR ÇOĞALDIfarkında değiller bu ülkede kendini yabancı hissedenlere yer yok bize cesaretli savcı ve hakimler gerek demekki az yetiştirmişiz çoğunluk azınlıkta kalmış, neyleyim pısırık ,dirayetsiz ,cesaretsiz, canından korkan çoğunluğu, bana seni gerek seni ümmete ümmet gerekbu ne tehdit ne de kaos bu netice itibarı ile acılar ve şüpheli ölümler sonunda olacağına başındantersine hareketle olur Allah ın izniile böyle siyaset olmaz bu işin tehlikesini hala anlayamadınız darbe yediniz tedbiriniz yok ne dersiniizi aldınız hani idam nerde savcılar memleketi vaad edilmiş topraklar diyen vs. gibilere , davutoğlubu emri ben verdimrus ucağını düşürdüksavcılık nerde kılıçdaroğlu ülkeyi tehtid ediyor föto asılmayınca daha çok bitiyor bu olayda savcı zorda olsa bulunuyor fakat bu sefer hakime takılıyor ve serbest biyol bulmuşlar örgüt üyesi olmamakla beraberbak hele işlerine gelince nasılda hukuki yol bulu yorlarkısacası şeriatın kestiği parmak acımaz yap gereğini başkan önce bahçeyi temizleyelim canından ve ailesinin geleceğinden endişe etmeyenler önden gidecek o kadar,
 • hu hu huhu hu hu1 ay önce
  fetoyu temizlemek makamında olanların kendileri kıripto fetocu ise bu nasıl olacak;şu anda olduğu gibi garibanlarla, sahibi olmayanlarla, parası olmayanlarla, hasbel kader sevmediği halde devletin onlara teslim edilmesi nedeniyle fetoyla tanışmak zorunda kalanlarla ve saftirik sırf din adına diye din için onlarla ilişkisi olmuş ibadet takımıylamücadeleyle sınırlı kalır. herkes açıkça biliyor ve dillendiriyor ki siyaset ve üst bürokrasi hala onların elinde ona göre de işler yönlendiriliyor adaylar belirleniyor yasa ve yönetmelikler çıkarılıp sayın resi yıpratılıp itibarsızlaştırılıyor. seçim sonuçları ortada ankaradaüst bürokratların lojmanlarının sandıklarından ezici çoğunluk feto çıktı.
 • Bir Allahın kuluBir Allahın kulu1 ay önce
  Sayın rasim bey dilinize sağlık.Ama bu siyasi temizlik zordur niye zordurdiyorum.Çünkü feto elamanları bütün partilerde serpildi onun için diyorum zordur
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Hem..şehitlerimize..namus..borcumuzdur..hem.de..geleceğimiz..için..beka..sorunudur..FETÖ..demek..İSrail+ABD+Tüm..Batı..emperyalistlerinin..yuvalandığı..iblisler..yumağıdır..halen..içimizdeler..ve..her..tarafta..uyuyan..hücreler..olarak..pusuda..talimat..beklemekteler.Yüce..Allah(cc)..yar..ve..yardımımız..olsun.
 • vatansevervatansever1 ay önce
  Şuan vanda çalıştığım kurumun % 70 pkk ve fetocularla dolu. Sadece bir kıvılcımı bekliyorlar bunlar. Ak parti yani reis kaybederse ortaya çıkacaklar ve kıyım yapacaklar. Yani akbabalar bekliyorlar. KHK ile atılan ve tutuklananların %95 hala silme fetocu hiç pişmanlık yok. PKK lılar zaten tamamı apucu pişmanlık hiç yok. İşimiz çok zor allah ülkemizeyarım etsin amin. Vanda HDPli biri ile ak partili geçinen hem de şuan merkez belediyelerden birinde 2. olup belediye başkanı seçilen kişi birlikte ihaleye giren kişi varken biz nasıl yol alacağız.
 • enverenver1 ay önce
  sadece fetö mü? pkk nın siyasi ayağı yokmu?

Günün Özeti