FETÖ ile mücadele gerçekten bitti mi?

21 Temmuz 2019 Pazar

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 3. yıldönümünü geride bıraktığımız 15 Temmuz alçak darbe girişiminden, hatta daha da geriye gidersek 17-25 Aralık kumpasından bu yana FETÖ ile kapsamlı bir mücadele yürütüyor. 

Bu mücadelede geldiğimiz noktayı herhalde hiçbir vicdan sahibi inkar etmeyecektir.

Ufak tefek aksaklıklar olsa da bu böyle.

Rakamlar ortada zaten...

Darbe sonrası FETÖ’den 540 bin kişi hakkında adli işlem yapılmış. Üç yıl içinde 155 bin kişi soruşturulmuş.

Açılan FETÖ davalarında tam 69 bin kişi yargılanıyor.

Karar verilen 265, yargılaması süren 24 dava var.

FETÖ hükümlülerinin sayısı 21 bin, mahkûmlarının sayısı ise 29 bin dolaylarında.

KHK’larla ihraç edilen toplam 125 bin kişi bulunuyor.

Yine KHK’larla 2 bin 761 FETÖ’cü kurum ve kuruluş da kapatılmış.

Dediğimiz gibi, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında bazı eksiklik ve yanlışlıklar olsa da genel itibariyle FETÖ ile mücadele rayında ilerliyor.

Gördük, askeriye ve emniyetin içerisinde ciddi temizlik yapıldı.

Yargı deseniz aynı şekilde. 

Bürokrasi ve eğitim alanında da önemli aşama kaydedildi. 

Lakin, “Yeterli mi?” diye soracak olursanız, elbette değil.

FETÖ ile mücadelenin yalnızca bahsettiğimiz alanlarla sınırlı kalmaması, daha radikal adımlar atılması gerekiyor. 

¥

Bu mücadele, kesinlikle uzun soluklu bir mücadele. Belki de henüz yarısına bile gelmediğimiz bir maratonun içerisindeyiz Türk milleti olarak. 

Sizler de görüyorsunuz, şu an bile her gün onlarca FETÖ’cü gözaltına alınıyor, bunların hatırı sayılır bir kısmı da tutuklanıp cezaevine konuluyor. 

Yani yapacak iş çok. 

Ancak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, öyle gözüküyor ki bizimle aynı fikirde değil.

“3. Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmaya baksanıza...

“FETÖ ihanetinin bertaraf olduğunu, şimdi fikir ve eylem planında, mesaimizi daha iyi bir gelecek için harcamamız gerektiğini” söylüyor sayın Erbaş.

Diyanet İşleri Başkanı nasıl böyle bir istihbarata ulaşmış, FETÖ’nün kökünün kurutulduğu bilgisini kendisine kim vermiş, inanın hiç bilmiyoruz.

Bizim bildiğimiz şey net: FETÖ ile mücadele henüz bitmemiştir. Bu mücadele, öyle savsaklık yapılarak, ihmalkârlıklarla yürütülecek bir mücadele de değildir.

Umarız ilgili ve bilgili bir kişi çıkıp sayın Erbaş’ı aydınlatır. Dileriz halihazırda yürütülen ankesör soruşturmalarında kimliği daha önce bilinmeyen pek çok FETÖ üyesinin tespit edildiği, halen çok sayıda FETÖ’cünün de TSK’da bulunduğu yönünde önemli istihbaratlar olduğu kendisine aktarılır. 

¥

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “15 Temmuz konusunda hâlâ bizi anlamak istemeyenler var. FETÖ ile mücadelede biz bu işin bittiği kanaatinde değiliz. FETÖ, adeta metastaz yapmış bir kanser mikrobu gibi. Dolayısıyla da bunun tamamen temizlenmesi lazım” dediği bir vasatta, devletin en kritik kurumlarından birinin başında bulunan Ali Erbaş’ın meselenin önemini kavrayamamış gözükmesi gerçekten üzücü.

Elbette bugün itibarıyla örgütte ciddi bir zayıflama göze çarpıyor. Lakin, bu alçakların kısa sürede toparlanıp tekrar harekete geçme ihtimali gözardı edilmemeli. 

Unutulmasın ki, başı tam anlamıyla ezilmediği sürece, yılan zehir üretmeye devam eder.

Yapılacak olan şey belli: 

En başta FETÖ ile mücadele konusunda adli süreçlerin hakkaniyetli devam ettirilmediğine dair toplumun bir kesiminde oluşan algı bir an önce düzeltilmeli. Arkası olan FETÖ’cülerin korunup kollandığı, nüfuzlu birtakım isimlere halen dokunulamadığı, buna karşılık garibanların cezalandırıldığı yönündeki iddialar detaylı bir şekilde araştırılmalı. 

Biz objektif kriterler ve sağlam delillere dayanılarak yürütüldüğü takdirde FETÖ ile mücadeleden -kısa süre içerisinde- kesin sonuç alınacağına can-ı gönülden inanıyoruz.

Dileriz inandığımız gibi de olur.

Ne diyelim, Allah bu sinsi örgütle samimi bir şekilde mücadele edenlerin yardımcısı olsun.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HaşimHaşim25 gün önce
  Hocam yazınız bi uyarı levhası gibi anlamak isteyenlere.. şunu belirteyim ki tüm ama tüm kurumlar halen kripto dolu ve sessizce “renklendirme” metodu ile bekliyorlar.... acıyan acınacak hale düşecektir.. tarih örnekleriyle doludur.. inşallah mücadele kesintiye uğramaz.. selamlar saygılarımla..
 • Ahmet büyükAhmet büyük29 gün önce
  Muğla da mücadale olduğunu söylemek çok zor nedenmi ihbar ettim diye zalimlerin yapılmayan zülümü kalmadı sürgün tanıklık ettim diye haklı iken sözde yetkili kurumların onayı ile beni suçlu göstermek istediler nitekin bir işçiyle bukardar uğraşan devletimizin kanunları unutulmuş habire işçiye tehdit ve şüpeli durumda yetkiyle sürekli olurlar alınarak suç duyurusunda bulınmak bumu mücadele yoksa yardım ve yataklık edenleri koruma altına almakmı yetkikerin görevi burada sorun benim hakımda yetkilerini işçiyle uğraşmak için kullanlar acaba ilçe milli eğitimde 2 cuval kayıt tutulmayan fetöye ait evraklar nere neden imha edilmek istendi ihbar değerlendir meyen yetkilerin amacı nedir 15 öncesinden bildir diğim halde yapılmak istenler ne amaçla varın siz karar verin yüksek yerde tanıdıkları olan bölge bizden sorulur diyenlerin serbest olması bi gayli karmaşık bir durum mücadele var ise ben neden karşılaşmadım özellikle bütün yarğı idari soruşturmalarda dosya içeriğine bakmak sızın işlem yapmak kimleri koruma altına almak yada söyle sorayım içerdeki yetkiler görevi bumudurOkuyunuz bu benimmücadelemdirhttps://dalamangazetesi.com/ortacada-feto-pdy-operasyonunda-flas-gelisme.html
 • asimasim1 ay önce
  Vallah Akit ve diğer aynı görüşteki gazeteci ve yazarların tamamı tabii ki siyasiler de dahil,2013 öncesi ve 2013 sönrası o yapı ile ilgili tüm toplum tabakasını önce bir karakola sonra bir savcılığa TC kimlik numarasına göre çağıracaksın, o zaman Fetö tamamen biter,aksi halde birinin elinden bir şey almak için yapılıyor sanki bir şeyler.Nasıl ama benim teklifim daha sağlam.Aslında ben daha uzaklara ulaştırırım da toplum bu yarışı hoş görmez.
 • AbdullatifAbdullatif1 ay önce
  Rasim hocam. 540 bin fetocu diyorsun. Foto bunları camide topladı dışarıda ithal etmedi. Bunlar aileleriyle beraber enkaz 2 milyon kişi eder. Bunların % 70 mişi 80 nibelki dahafazlasıAk partili.Müslümanlar bu 28 şubatlardan kurtulamadı. Gariban Anadolu çocukları hep mağdur oldu ve devam ediyor.At izi it izine karışmış. Allah idarecilerimize ve Müslüman lara feraset versin.
 • FETÖ hâlâ yaşıyor..!FETÖ hâlâ yaşıyor..!1 ay önce
  Diyanet’te açık olan İstanbul İl Müftülüğüne, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Mehmet Emin Maşalı atandı. Gece yarısı sessizce yapılan bu atamadan sonra İstanbul gibi 12 milyonluk şehire müftü yapılan Mehmet Emin Maşalı'nın kim olduğu merak konusu oldu...Bir "reformist..!"
 • FETÖ yaşıyor..!FETÖ yaşıyor..!1 ay önce
  FETÖ ile güyâ mücâdele ediliyor ama projeleri de son sür'at yaşatılıyor..!?
 • FETÖ hâlâ tam gaz..!FETÖ hâlâ tam gaz..!1 ay önce
  FETÖ, özellikli DİB ve TRT'de güyâ dînî bir çok projeleriyle hâlâ yaşıyor..! Devletimizin kılcal damarlarından %50'si bile tasfiye edilememiştir kanâtindeyim..!
 • OtetOtet1 ay önce
  Diyanet yetkililetin ne dediğini deme makamımıdır. Yoksa kuran ın ne dediği deme makamımıdır? Bol bol düşün
 • FETÖ=AKPFETÖ=AKP1 ay önce
  Erdoğan'ın arkasına sığınarak yaşayın bu dünyada. Allah'ın izniyle sıra sizede Bol Bol gelecek.
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • ak-ca (÷) ak çe işler ak-ca (÷) ak çe işler 1 ay önce
  ihanet takımının %100 kaçtı ticaret takımının %90 yırttıİBADET takımının % 90 ı dünyanın kaç bucak olduğunu gördü...
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar1 ay önce
  Sayin yazar,feto bitmedigi gibi yeniden reenkarne oluyor.Ornek mi?:Istanbulu feto kazandi,secmenlerin yarisindan fazlasi oyunu pkk ya ve feto ye akitti.Bu da gosteriyorki fetoler hic bitmez,emperyaliste Turkun gucu yetmez.Emperyalist her halukarda Turkleri darmadagin eder.Ona lazim olan sey bir kac tane FOX tv,uc bes portakal ve iki uc tane de armut.Bu malzemeler Turklere diz cokturtmek icin yeter de artar bile.Bir de siyasi ayak var: Kabak gibi CHP ve KOTU PARTI ortada dururken bunun siyasal ayagi nerde diye ancak hasbi budalalar bagirabilirler.
 • SelmaSelma1 ay önce
  Devamlı yazıyorum, Z.Bankasını Ali Babacan bankalardan sorumlu bakanken fetöcü ve chp lilerle doldurdu burada ve kamuda çalışanlarda neden araştırılmıyor? Ali babacan parti kurduğu zaman burdaki fetocular yoğun bir şekilde ona destek olacaklar...
 • Hakikat Hakikat 1 ay önce
  Fetö den dolayı atılan öğretmenler oldu da pkk ĺı bir sürü it dolu dolu görev yapıyor. Onlara neden dokunulmuyor. Öğrencileri zehirlemeye devam ediyorlar
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 1 ay önce
  Daha muhalefet partilerinde ki fetöcüler bitmemiş ,iktidara zaten hiç sıra gelmez...
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  BARİNC İSTİŞARE KURULUNA GİRDİ MÜCADELE BİTTİ. SADECE TSK, YARGI,EMNİYETTE DEVAM EDİYOR. 1 TANE SİYASİ FETÖ'CÜ YARGILANDIMI?SON 30 YILIN PROFLARI ARAŞTIRILMALI NAYLON PROFLAR FETOCU PROFLAR TEMİZLENMELİ. FETOCU İŞ ADAMLARINA BİR ŞEY YAPILABİLİYOR MU? DİYANET ALİ BAŞKAN BOŞ KONUŞUYOR! BİRKAÇ FETÖ'CÜ SESSİZ İMAMIN GEREĞİ YAPILDI ONUN DIŞINDA DİYANETTE HİÇBİR ŞEY YAPILMADI, TÜM KURUMLARDA ÖRGÜTLENEN FETO diyanet işleri başkanlığı koltuğunu ele geçirmez mi? MEHMET GÖRMEZ 2003'DE BAŞKAN YARDIMCISI 2010'DA BAŞKAN OLDU?!! ESKİ BURSA MÜFTÜSÜ 15 TEMMUZ 2016 SABAH İSTİFA EDİYOR 18 TEMMUZ PAZARTESİ TEKRAR KOLTUĞUNA OTURUYOR? (2012'de BARİNC ve Mgormez in sayesinde göreve gelmişti!!!??)..... FETÖ MÜCADELESİ BİTTİ Mİ???
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Feto haini gebereli 2 sene oldu ABD de Yahudi mezarlığına gömüldü. Devletimiz bunu hala gizliyor. Acaba neden . Vesselam
 • Bu şartlar altında Tayyib Bey yine iyi direniyorBu şartlar altında Tayyib Bey yine iyi direniyor1 ay önce
  Ruşen Çakır, Fehmi Koru gibi itler internet üzerinden; "Tayyib ülkeyi açık hava cezaevine çevirdi" propogandası yapıyorlar. Böyle daha nice it sürüleri var, hepsi öylesine faal ki! Meselâ; davutoğlu, babacanoğlu, güloğlu, eloğlu, itoğlu gibi fitneciler parti kursalar, açıklayacakları ilkeleri: "feto mağdurlarını serbest bırakacağız, sınır kapılarını onlara yeniden açacağız" olacaktır. Çünkü feto' dan medet umuyorlar.
 • Saçaklı gavur fetoSaçaklı gavur feto1 ay önce
  İstanbul emniyet müdürü yıldönümü münasebetiyle yabancı devlet adamlarına 15 temmuz brifingi vermiş. Bu o çocuğunun şu an halen 100 ülkede okulu varmış! Bu ne demek kardeşim yaa; bu o çocuğunu bu kadar seven kâfir nasıl olabiliyor böyle; dünya tıynetsiz adamlarla mı dolu hep yaa?
 • Dikkat Dikkat 1 ay önce
  Yerine.perinçek geldi daha mı iyi olacak

Günün Özeti