Dün “YSK hedef gösteriliyor” diyenler bugün YSK’yı hedef gösteriyor

09 Mayıs 2019 Perşembe

Türkiye’de seçimlerin tek patronu konumundaki YSK, 31 Mart’tan bu yana tartışma konusu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini oy çokluğuyla iptal edip, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınmasına hükmetti.

Gerekçe, sandık kurullarında görev yapan bazı başkan ve üyelerin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlileri arasından seçilmemesi ve yine bazı sayım döküm cetvellerinin imzasız ve boş olması. 

Şimdi 10 milyon 560 bin 963 seçmen 23 Haziran Pazar günü tekrar sandık başına gidecek.

İstesek de istemesek de bu kararı kabul etmek durumundayız.

İşimize gelse de gelmese de mezkur hükme uymak zorundayız.

Zira YSK bir yargı organıdır. Yargı organlarının kararlarını beğenmemek serbest, ama uymamak ve uygulamamak suçtur. 

¥

Sandıkla alakalı ihtilaflar yine sandıkta çözülür. Bunun başka bir yolu yok.

Elbette ki canları yananlar tepkilerini dile getirecektir. Bu gayet tabiidir. Ancak gösterilecek tepkilerin demokratik ve meşru sınırlar içerisinde kalması gerekir.

İş öyle ya da böyle hukuki olarak bir neticeye varmışken, zaten gergin olan ortamı daha da gerecek açıklamalar yapmanın âlemi yok. Her kesim sağduyulu olmalı, taşkınlığa kesinlikle mahal verilmemeli.

Temennimiz 23 Haziran’a kadar bir provokasyon yaşanmaması, sandıklar yeniden kurulana dek geçecek sürecin problemsiz bir şekilde atlatılması. 

Fakat öyle gözüküyor ki, bu temennimizin gerçekleşme ihtimali bir hayli düşük. Çünkü, birileri şimdiden harekete geçti bile. 

Baksanıza, YSK üyelerine yönelik hakaretler havada uçuşuyor. Tehditlerin ardı arkası kesilmiyor.

CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu Kadın Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Feyza Altun’un sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma bakın mesela.

Hanımefendi, toplumu adeta terörizmle tehdit ediyor.

Hem de bir hukukçu olmasına rağmen, “Bu süreçte bomba patlarsa, terör hortlar, toplum terörize edilirse müsebbibi bellidir” ifadelerini kullanabiliyor.

Peki ya Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısında söylediklerine ne demeli?

O da aleyhlerinde karar veren 7 hakimi “YSK içindeki çetenin organı” olarak tanımlayabiliyor. Bununla da yetinmeyip, “satılık adamlar”, “üçkağıtçılar” ve “iktidar mensuplarının taşeronları” dediği söz konusu hakimlerin isimlerini tek tek sayıp açıkça hedef gösterebiliyor.

Halbuki aynı CHP’liler, daha geçtiğimiz ay, bir gazetenin YSK üyeleriyle ilgili sıradan bilgilendirmelerde bulunduğu “İşte o heyet” başlıklı haberini bahane edip ortalığı ayağa kaldırmıştı. Hatta CHP Sözcüsü Faik Öztrak çıkıp “iktidarın saltanat kayığı olan yandaş gazetelerde YSK üyelerinin boy boy resimlerinin basıldığını, YSK üyelerinin bu yayınlarla hedef tahtasına oturtulmak istendiğini, bunun kepazelik olduğunu” bile söyleyebilmişti.

Siz de görüyorsunuz, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine dair kararına ilişkin, “Mücadelemiz demokrasi için olacak” açıklaması yaparak göz boyamak isteyen CHP, aslında “kendine demokrat” bir partidir. İşlerine gelince öyle, işlerine gelince böyle davranmak, bunların en mümeyyiz özelliğidir. “Demokrasi mücadelesi” diye pazarlanmak istenen de kendi içlerindeki koltuk kavgasını gizleme gayretinden başka bir şey değildir. CHP’nin iktidara dönmesi hiçbir şekilde mümkün gözükmediğinden, şimdilerde kavga İstanbul’u ele geçirmek için verilmektedir.

Bunun başka bir izahı yok.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • haldunhaldun1 ay önce
  yenilenen seçimde ekrem kazanamıyacağını biliyorlar oysa aylardır bu hırsızlık ve usulsüzlük için hazırlanmışlardı kurdukları tuzak ayaklarına dolandı eğer aradaki fark ekrem lehine yüzde 3-5 gibi olsaydı seçim yenilenmezdi orayı ayarlıyamadılar inşALLAH binali yıldırım kazanacak,kaybedeceklerini biliyorlar mazbatayı alır almaz büyükşehirin veri tabanını kopyalatmak istemesi bir daha o makama gelemeyeceğini bildiğindendir,yunanın kazandı diye sevindiği makarios ekrem yargı ile tescillenen hırsızlık usulsüzlüğün adayıdır insan utanır diyeceğimde ....
 • sevim aksoysevim aksoy1 ay önce
  vallaha ağzına sağlık feyza hanımın
 • EmeklEmekl1 ay önce
  İyi parti ve diğer partinin mkemalpaşa ve Iğdır niye red ettiyse haksızdır
 • ErcanErcan1 ay önce
  Aynı itiraza Mustafakemalpaşa için farklı İstanbul için farklı karar veren YSK elbette hedef gösterilir. Sana ayrı bana ayrı hukuk uygulanıyor ondan sonra herkes saygı duymalı deniyor. Hayır efendim saygı maygı duymuyorum .
 • NecatiNecati1 ay önce
  Kardeş sende haklısın, zati 15 yıldır Chp iktidarda, zati tüm hırsızlık onda, zati tüm yalan dolan onda, zati tüm peşkeş çekme onda,onda da onda, sen anca böyle kendini rahatlat, şu Mübarek Ramazan ayında milletin ekmeğinide unuttunuz ya
 • dont voridont vori1 ay önce
  YSK' daki 4 dingil acilen görevden alınmalıdır; gerçi yok, 23 Hazirandan sonra 5 yıl maaşlı tatile giriyorlar; yiyip içip yan gelip yatsınlar, her şey devletten.
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  Haksızlığı savunmak ne kadar zor, öyle değil mi? Bence yazacak başka konu bulun, mesela "Yeni Filistin" devleti. Siz kimin çıkarı için yenilendiği belli olmayan İstanbul seçimleriyle uğraşırken, el alem boş durmuyor haberiniz olsun.
 • vatandas vatandas 1 ay önce
  eeee eski camlar cardak oldu onlar hep alistilar vesayeti her yere koymuslardi ..simdi yargiyi istekleri gibi kullanamiyorlar ,hazmedemiyorlarbagimsizyargiya ..ulen90 senedir yarginin butun kurumlarindavesayet kurmustunuzhep size calisiyorlardi..zorunuzamigidiyor .birazhazmedin bagimsiz yargiyi.alisacaksiniz..gercek.hak hukuk adalet nasilmisogreneceksiniz..
 • aliali1 ay önce
  Bu sistemden beslenenler bu yağmadan zengin olanlar istanbul u betonlaştırıp milyarlar kazananlar kim gelirse gelsin asla vaz geçmezler istanbul u soymak sorun değil artık ama denizi lağım karası yolu sokakları egzoz gıdası bozuk suyu mikroplu fakir cahil mesleksiz ve sosyal yardıma muhtaç yeşil kartlı gecekondu, kaçak bina ,sahiller yağmalanıyor ,ormanlık yerler siteler, rezidanslar ,enflasyon kiralar ve memur veemekli sefalete mahkum, harcanan gençler ,yaşlılar ,sağlık huzur yok ,kanser ilacı 40 bin lira .
 • ihsanihsan1 ay önce
  Velev ki Habur unutulmuş olsun, Oslo unutulmuş olsun, Çözüm Süreci unutulmuş olsun, yüzlerce Mehmet'in anasını nasıl ağlattığınız unutulmuş olsun, Megri Megri unutulmuş olsun…YSK, "Türkiye'nin en büyük Kürt şehri(!)" olan İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdiği gün, PKK başı cani Öcalan'a yolladığınız "sözcü"ler, buram buram "Türkiye İttifakı(!)" kokan bir açıklama yapacaklar ve siz "ama Kaftancıoğlu'nun fotoğrafları" diye ikna edeceksiniz milliyetçi, milliyetperver, vatansever, yurtsever seçmeni öyle mi?"Devlet"in haber ajansı Öcalan'ı "terörist başı"lıktan, "İmralı"lığa terfi(!) ettirecek ve siz "ama Kaftancıoğlu'nun fotoğrafları" deyip işin içinden sıyrılacaksınız…"9'u 5 geçe kenefe gidin" diyeni, İstiklal şairine "p.zevenk" diyene hakkınızı "helal" edeceksiniz, "değerli tarihçi" diye onore edeceksiniz, "omuzlarınızda taşıyacaksınız", övgü dolu belgeseller yayınlayacaksınız ve "ama Kaftancıoğlu'nun fotoğrafları" diyerek hooop kendinizi temize çekivereceksiniz…"Mustafa Kemal'e zerre muhabbet besleyenler cenazeme gelmesin" diye vasiyet edenin cenazesinde, tesbih tanesi gibi dizileceksiniz en öne ve "ama Kaftancıoğlu'nun fotoğrafları" deyince sütten çıkmış ak kaşığa dönüşeceksiniz…"Keşke Yunan Galip gelseydi" diyen bir meczubu, layığı "Hainler Mezarlığı(!)"yken,  Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğünü'nü çiğneyerek, ömrünü hür olarak dalgalanmamasına adadığı Türk bayrağıyla yolcu edeceksiniz  ve "ama Kaftancıoğlu'nun fotoğrafları" demekle kurtulabileceksiniz…Kaftancıoğlu'nu savunuyor da benimsiyor da değilim; bir riyakarlığı ortaya koymak adına soruyorum sadece:Yer mi bunu Türk evladı?
 • YSKYSK1 ay önce
  Müsebbibi kendileridir, adalet dağıtamazsan sonucuna katlanırsın.

Günün Özeti