• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI

Al Necdet Sezer’i vur Abdullah Gül’e

18 Ekim 2020
A


Rasim Bolbol İletişim: [email protected]

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım’ın yerel mahkemenin Enis Berberoğlu ile ilgili kararı sonrası attığı “Işıklar yanıyor” tweet’i tartışılmaya devam ediyor. 

Söz konusu paylaşımı “darbe iması” olarak yorumlayanlar doğal olarak çoğunlukta. Ancak AYM üyesinin skandal çıkışını aklamaya çalışanlar da yok değil.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer misal. 

Baksanıza, “13 Ekim Ankara’nın kurtuluşuydu. Bu yüzden Ankara’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ışıkları açıktı” diyerek, Engin Yıldırım’ın 13 Ekim’de attığı tweet’i aklı sıra meşrulaştırmaya çalışmış hazret.

Aslında, kendisini “kırmızı ışıkta bile bekleyecek” kadar halktan biri gibi gösteren, oğlunu Çankaya Köşkü’nde evlendirirken “düğün günü açık kalan ışıklar”ın masrafını cebinden ödediği yönünde algı haberleri yaptırtan birinin “ışıklar” polemiğine dahil olması çok da yadırganacak bir husus değil. 

(Sezer’in, cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılırken iki makam aracı ile 16 personeli yanında götürerek ne denli “halktan biri” olduğunu cümle âleme gösterdiğini tam da burada not edelim.)

Karşımızda bir “ışık uzmanı” var en nihayetinde. O konuşmayacak da kim konuşacak ki bu konuda? 

Adamcağız ışığı çok seviyor besbelli.

Bu, geçmişte de böyleydi zaten.

Hatırlayın, başörtüsü sorunu gündeme gelirdi, bizimki dönüp dolaşıp meseleyi bir şekilde ışığa bağlardı. “Kamusal alanda başörtüsünü serbest bırakmak, Atatürk devrimlerine ışık tutan laiklik anlayışına ters düşer” türünden tuhaf tuhaf açıklamalar yapardı mesela.

İlginç bir tipti Sezer.

O, kırmızı ışıkta beklerken gösterdiği sabrı(!), ne hikmetse Milli Güvenlik Kurulu toplantısında esirgerdi. Başbakanın kafasına anayasa kitapçığı fırlatarak Türkiye’nin büyük bir ekonomik krize girmesine yol açmaktan hiç mi hiç imtina etmezdi. 

Sezer özellikle yeşil ışığı çok severdi. Bu yüzden terör örgütlerine mensup militanlara sürekli “yeşil ışık” yakarken görürdük biz onu.

Anımsayın, ülkemiz çok kritik süreçlerden geçerken dahi çıkıp iki kelam etmeyen, lakin “ışık” mevzusu açılır açılmaz eline bir avuç tuz alıp koşan eski cumhurbaşkanı, 16 Mayıs 2000-23 Mart 2007 tarihleri arasındaki görev süresi boyunca 223’ü DHKP/C, TİKKO, PKK, MLKP ve diğer terör örgütlerinden olmak üzere toplam 260 mahkûmu affetmişti. İşin can alıcı tarafı, bu mahkûmlardan 19’u affedildikten sonra dağa çıkıp Mehmetçiğe kurşun sıkmıştı. 

Teröristlere daima “yeşil ışık” yakan, ama iş devletin ve milletin menfaatine gelince anında “kırmızı”ya dönen “ışıkçı” Sezer’in geçmişinin ne kadar ışık tutulmaya çalışılırsa çalışılsın oldukça karanlık olduğu bir vakıa.

Malum, 3 Kasım 2002 seçimlerinden 11 milyon yurttaşın oyuyla tek başına iktidar olarak çıkan Tayyip Erdoğan’ın siyaset yapmasının önünü açacak anayasa değişikliğini veto eden Sezer’di.

64 yasayı Meclis’e iade etme başarısı(!) gösteren, atama kararnamelerinin hemen hepsini geri çevirerek çok sayıda kurumun uzun zaman vekâleten yönetilmesine sebep olan da yine bu sözde tarafsız ve partisiz cumhurbaşkanıydı.

Laikçi-ulusalcı cephenin öve öve bitiremediği Sezer’in bugünlerde Anayasa Mahkemesi’nin pisliklerini temizlemeye çalışması elbette bir amaca matuf.

Yani “Anayasa Mahkemesi’nin özgürlükçü kararlarına ‘evet’ diyen üyeleri saldırı altında, hayretle karşılıyorum” diyen Abdullah Gül ne yapmak istiyorsa, selefi Sezer de onu yapmak istiyor.

Bundan hiç şüpheniz olmasın.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ebuzer

Al Fevai Arslanı, vur Mehmet Metinere

Sahin

Bugünde bolbol atmissin Abdullah gülü Kardesim Abdullah diye aday gösteren Erdogan degilmiydi simdi kötümü oldu korkma Abdullah gül gibi siyasetciyi muhafelet zaten hesaba alip adam yerine koymaz korkmana gerek yok kulanilma tarihi gecmediyse Akp ye ilerde lazim olur buseferde sen mahcup olursun bolbol firca yersin bu yazilarindan dolayi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23