• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI
15 Aralık 2019

AK Parti lafta bırakmasın İncirlik’i hemen kapatsın!

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi temin etmemizi ve Suriye harekâtımızı bahane eden ABD, Türkiye’yi uzun bir süredir türlü şekillerde tehdit ediyor malumlarınız olduğu üzere. 

Geçtiğimiz günlerde aldıkları kararlarla da bu tehditlerin dozajını iyice artırdılar. 

Önce Temsilciler Meclisi’nden Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 ve Türk Akım boru hatlarını hedef alan bir tasarı geçirdi ABD. Ardından da 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul eden karar tasarısı senatoda onaylandı. 

Elbette Türkiye, ABD’nin bu hadsiz kararlarına pabuç bırakacak bir ülke değil. Zira eski günler çok ama çok geride kaldı. 

Attığı tarihî adımlarla bölgesel ve küresel ölçekte söz sahibi bir Türkiye var artık. 

Geçmişte, ne görev verilirse sorgulamadan yapan bir oyuncuyduk, şimdi oyun kuran, kilit aktör olan bir ülkeyiz. Dengeleri yeniden kuruyoruz.  

Dünyadaki ağırlığımız her geçen gün artıyor. Türkiye askerî, siyasî ve ekonomik alandaki hamleleriyle adeta göz dolduruyor. 

Kâh Barış Pınarı harekâtıyla, kâh Doğu Akdeniz’de son zamanlardaki girişimlerimizle düşmanlarımızın hain emellerini boşa çıkartırken, dostlarımıza ise umut ve güven veriyoruz. 

Dolayısıyla ABD yaptırım sopasıyla Türkiye’yi hizaya sokacağını zannediyorsa fena halde yanılıyor. Çünkü, ayak oyunlarıyla pıstırılıp sindirildiğimiz günler geride kaldı dediğimiz gibi. Zaten elimizde ABD’yi köşeye sıkıştıracak pek çok seçenek de var halihazırda. 

Mesela bunların en önemlilerinden biri Türkiye’deki ABD üsleri. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da buna işaret etti nitekim. S-400’ler sebebiyle ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı alması durumunda İncirlik ve Kürecik üslerindeki Amerikan varlığının gündeme gelebileceğini söyledi. 

Çavuşoğlu’nun mezkur sözleri hakikaten çok önemli. Eğer gerçekten İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılırsa, bu, kelimenin tam anlamıyla tarihî bir başarı olur. 

Daha önce yapmıştık, pekâlâ bir defa daha yapabiliriz.

1954 yılında başımıza bela edilen İncirlik ve NATO üyeliği çerçevesinde 2011’de kurulan, lakin NATO’dan çok siyonist İsrail’in güvenliğini sağlayan Kürecik Radar Üssü’nü alacağımız radikal bir kararla şimdi de kapatabiliriz.

Bölgemizdeki Amerikan varlığının alamet-i farikası olan bu üslerin tarihin çöp sepetine atılmasıyla ABD’nin Ortadoğu’daki gücü kırılacaktır. Terör örgütlerine arka çıkmak için kullanılan, 15 Temmuz’daki alçak darbe girişimi sırasında FETÖ’cülere her türlü desteğin verildiği İncirlik Üssü’nün kapısına kilit vurulmasıyla bir devir sona erecektir.

ABD ile diplomatik çerçevede bir anlaşmaya varmanın bu saatten sonra mümkün olmadığını yöneticilerimizin artık görmesi lazım. Bu sebeple ABD’ye karşı haklı tepkilerimiz asla sözde kalmamalı. Yaptırım uygulamak Türkiye’nin hakkıyken, ABD’nin yaptırım şantajlarına daha fazla muhatap olmayıp, “dostumuz, müttefikimiz, stratejik ortağımız” gibi komik lafları bir kenara bırakmalıyız.

Zor, oyunu bozar. Haydutluğu ve eşkıyalığı “devlet politikası” haline getirmiş ABD de ancak ve ancak güçten anlar.

Bu yüzden, AK Parti iktidarı, şu son kalleşliğinin ardından “stratejik düşmanımıza” kesinlikle bir fırsat daha vermemeli ve İncirlik Üssü’nü derhal kapatmalıdır.

Güvenliğimiz ve de varlığımız için en büyük tehlikeyi oluşturan ABD’nin göz boyama taktiklerine ne olur daha fazla kanmayalım.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gerçek

Laik cumhuriyet çökmüş ölmüş haberiniz olsun gömün artık. Kokuyor.
 • Yanıtla

Can

Herhalde papaz brunson daki ekonomi oyun ile ne kadar cabuk dollar firlayinca serbest birakildigi unuttunuz. Ekonomisi zar zor tutunan bir ülkenin secenekleri az olur. Ayrica kac dost kaldi ki etrafimizda? Azeriler pakistan baska?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23