Ahmet Davutoğlu artık kararını versin

25 Nisan 2019 Perşembe

Yeni parti kuracağı yönündeki söylentiler uzun bir süredir gündemi meşgul eden Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamayla bir defa daha gündeme oturmuşa benziyor. 

Eski başbakanın, söz konusu açıklamayla, kendisine “büyük umutlar(!)” bağlayan bir kısım eşhasın tükenmek üzere olan umutlarını yeniden yeşerttiğini söyleyebiliriz.

Öyle, zira “Parti kurdu-kuracak” denilen sayın Davutoğlu’nun, son zamanlarda pek sesi-soluğu çıkmıyordu. Zaten bu yüzden de “Hocacı” olarak nitelendirilen taifede büyük bir tedirginlik vardı. 

Yeni parti kurulacak mıydı kurulmayacak mıydı? Bu tartışılıyordu. 

Davutoğlu sazı tekrar eline alacak mıydı almayacak mıydı? Fazlasıyla merak ediliyordu.

Neyse ki, bu soruların cevabını bulmak çok uzun sürmedi. Evet, Davutoğlu, hafta başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye çok sert eleştiriler yönelttiği bir metin kaleme alarak, destekçilerine “endişeye mahal olmadığını” gösterdi. 

¥

Bizce, eski başbakanın, “31 Mart seçim sonuçları ve içinde bulunduğumuz siyasi şartlara ilişkin tespit ve tavsiyelerim” başlığını taşıyan son açıklamasıyla “işaret fişeği” atılmıştır. Öyle gözüküyor ki, Davutoğlu önderliğinde kurulacak olan yeni partinin eli kulağındadır.

Peki bu yeni parti kamuoyuna niçin ilan edilmiyor? Aylardır süren tartışmalara neden bir nokta konulmuyor? Hadi, yerel seçimler öncesinde, sandıktan çıkacak sonuca göre hareket edileceği söyleniyordu, peki şimdi ne bekleniyor?

Yoksa 1 Nisan sabahı oluşacak olan konjonktürü görmeden partileşme adımının atılmasını riskli bulanlar, 31 Mart’ta hayal kırıklığına mı uğradılar? Nedir bu belirsizliğin sebebi Allah aşkına?

¥

Bilenler bilir, bu sütunda Ahmet Davutoğlu ile ilgili pek çok yazı kaleme aldık, bunların hemen hepsinde de kendisine aynı hususları hatırlatıp “Parti kurmak demokratik bir haktır. Safınızı seçin, sonrasında kimi nasıl eleştirirseniz eleştirin” çağrısında bulunduk. 

Ancak Ahmet bey nedense bu ısrarlı çağrılara kulak asmadı. Her defasında kendi bildiğini okuyup “ne yardan geçerim ne serden politikası” izlemeyi tercih etti.

¥

AK Parti’yi ve Erdoğan’ı yerden yere vurduğu ve bizim de yazımıza konu ettiğimiz açıklamasında (AK Parti’yi kastederek) tam 30 kez “partimiz” ifadesini kullanması bile Davutoğlu’nun zihninin berrak olmadığını gösteriyor. 

Görüyorsunuz, ne yeni parti açıklanabiliyor ne de AK Parti ile olan bağlar koparılabiliyor.

Fakat bu sürdürülebilir bir durum değil.

O halde, eski başbakan artık bir karar versin.

Sayın Davutoğlu, ya bazılarının merakla beklediği şu yeni partisini ilan etsin, ya da “Bir parti kuracağım falan yok. Benim tek partim AK Parti’dir. Zaten bunu önceden de belirtmiştim. AK Parti’den başka bir partide yer almayacağımı ve Tayyip Erdoğan’a sonuna kadar destek vereceğimi ifade etmiştim. O gün ne düşünüyorsam, bugün de aynı şeyi düşünüyorum” diyerek, ayyuka çıkan iddialara son noktayı koysun.

Koysun ki, “AK Parti’nin iktidarı boyunca hemen her alanda açtığı, ama kendi tercihleri sebebiyle sürdürmekte zorlandığı yolları biraz daha genişletecek.. içeride barışı tesis edecek.. dışarıda Türkiye’yi de tehdit etmeye başlamış savaşçı havayı tersine çevirecek.. Batı ile kavgasız olacak.. Doğu ile dostane ilişkiler kuracak bir partiye ihtiyaç olduğunu” söyleyen yakın dostları daha fazla umutlanmasın. 

Ne dersiniz, iyi olmaz mı?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mm yildirimMm yildirim27 gün önce
  O kişi, hainlerle koalisyonun başbakanı olamadığı,Türk-Rus harbi çıkartamadığı için mi muztarip? Reisin en büyük hatası,kalbi batı kuklası düdüklere söz hakkı vermek değil mi?
 • Hasan EfeHasan Efe1 ay önce
  Siyasete yeni bir soluk getirmekten ziyade.Hala kendini ispat etme derdinde.istifa ettikten sonra konyada yaptığı gösteri bunun bir ispati kaldi ki 7 haziran secimlerinden evvel listeleri degistirip, halkin nabzini tutanlarin yerine bürokraside ki insanlari indirip %47-50 bandindaki bir partiyi %39 düşürüp ulkeyi 6 aylik kaos ortamina surekleyen biri.Ortada işleyen bir sistem ve bunu da yöneten etkin bir lider varken ortaya cikmak en büyük ihanettir
 • VeliVeli1 ay önce
  Reis eski reis değil, reisin etrafı sarılmış, bu girişimler çok tehlikeli, umarım reis tehlikeyi görür, 13 bin oyla İstanbul kaybedildi, bu oluşumlarda oy tırtıklıycak, bu işten en karlı çıkan bahçeli olacak, bu başkanlık sistemi hiç iyi olmadı?
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Rasim Bey;Sayın Davudoğlu'na niçin bu kadar yükleniyorsunuz?Sosyal medya ortamında yapılacak bir anketle bu isimlerin seçmen tabanındaki kredibilitesini ölçebilirsiniz.Koskoca Ak Parti teşkilatında liyakat ehli bir hayli isime ulaşabilir,makamları ve kadroları onlara gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.Tepeden inme yüksek makamlara getirilenlerin tamamını bir araya getirin,bence,bir MONŞER'in kredibilitesine ulaşamazlar.Yüksek irade sahiplerinin yanlış tercihlerinin ülkeyi içine soktuğu sonuçları yaşıyoruz.Yumuşak tükmük karakter yapısındaki küskün Ak Partililere seçmen tabanı güvenemez.Zira ağzından çıkardığı tükmük,hem sakalına,hem de bıyığına bulaşır.Kendine hayrı dokunmayanın başkasına kılavuzluk etmesini düşünemezsiniz.Ancak suskun ve mutsuz Ak Partililerin varlığını ve arayış içinde olduklarını,seçimlerde isteksiz tavırlarıyla Ak Parti'ye bıçak altı oy kazandırdığını da hatırdan çıkarmamalıyız.Her seçimde ev ev dolaşan Ak Parti kadınlar kolu bile,eski gayretini inançlı duruşunu koruyamadı.CHP,bu görevi devraldı.Sayın Davudoğlu'nun karar vermesini beklemeyiniz.İstediği kadar karar versin,Ak Parti içinde önemli bir mevkiiye ulaşamazlar.Ayrı parti de kursalar başarılı olamazlar.Kimseler,onların kılavuzluğuna tabi olup peşine takılmaz.Suskunların çokluğu hayra alamet değil.Suskunların,memnun olmayanların sayıları her geçen gün artıyor ve bu insanlar,partiyi,ileriye değil,geriye sürüklüyor.Ak Parti yeniden yapılanmalı ve parlamenter sisteme avdet etmelidir.
 • REİSREİS1 ay önce
  Davutoğlu Allah cc korkan müslümanların bölünmesine sebeb olacak bir iş yapacak insan olmadığını biliyorum aksi olur NEFS'ine tabi olursa ne bu dünyada ne ahirette bir kazanç elde edemiyeceğini bilecek kadar akıllıdırGÜL zaten KIBLESİ belirsiz iman nedir bilmeyen bir TİP ve HALK'da karşılığı yok.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Bu nasipsiz satin alinmis dangalak niye politik goruslerine tastamam uygun partiler olan CHP ye veya KOTU partiye gecmiyor acaba? Akli mi yetmiyor yoksa baska bir soysuzluk mu planliyor anlayamadim.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Bu nasipsiz satin alinmis dangalak niye politik goruslerine tastamam uygun partiler olan CHP ye veya KOTU partiye gecmiyor acaba? Akli mi yetmiyor yoksa baska bir soysuzluk mu planliyor anlayamadim.
 • Person Person 1 ay önce
  İnsan kendi partisine eleştiride bulunamaz mı, 'ya hep ya hiç' likten daha tehlikeli bir şey var mı?Körü körüne itaat ve red istemiyoruz!!!
 • Cihan Cihan 1 ay önce
  Belki de suyun biraz daha bulanmasını bekliyordur. Kuracağı parti zillet ittifakı gibi birşey olur onlarda menfaat için bir araya gelmiş olur ki ilk seçimde madara olurlar. Türk siyasi parti hayatında çok örnekleri var.
 • Timur Timur 1 ay önce
  Davutoglundan bir cacik cikmaz. Adam politikaci degil, insanlari etkiliyecek konusma sitili yok. Türkiyenin basina büyük belalar acan Amerikanci biri. Tavsiyem derede yüzsün, göl ona derin gelir.
 • AliAli1 ay önce
  ya bırak boyle devam etsın. namertlıgını tescıllıyor. aynen devam etsın. bu mıllet adam gıbı adam sever. urkek, namert, fırsat kollayan, haınlere prım vermez!
 • MüslümanMüslüman1 ay önce
  ELBRUZ ASKER KARDEŞİM HİÇ TASALANMA YÜCE YARADAN HİÇKİMSEYİ ZULÜMLE ABÂD ETMEZ. MÜNAFIK SÜRÜSÜ MALUM SONA KOŞAR ADIM GİDİYOR ÇOK SÜRMEZ, PERİŞAN REZİL RÜSVA OLACAKLAR, YERİN DİBİNE GİRMEK İSTEYECEKLER AMA TOPRAK KABUL ETMEYECEK, ALLAH ADALET DAĞITANLARIN EN HAYIRLISIDIR.
 • ÖğretmenimÖğretmenim1 ay önce
  Nankörlük yapmayın..ALLahınTOKATI ÇOK AĞIRDIR...Biryedin mibirdahaayağakalkamasın..Sayın TayyibBeyinkarşısınaçıkayımdemeyekalkmayın...Her günayrı birteldençalmayın..Adamgibi adamolun..BU cennet vatandabu ülkeni kanı bozuklarındançektiğimizyetmedibirdesiznlemiuğraşalım..Birazcıkadam olun lütfen..benbunlarbiröğretman olarakyazıyorum..28 Şubatın pkk lilerinchp lilerindinsizlerinden çektiğimiz yetmedi birdesiznankörlerle mi uğraşalımmmmmm..
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  TOP REİS'DE. ESKİ EKİBİNİ TOPARLAYIP GENİŞ BİR İSTİŞARE HEYETİ OLUŞTURMALI. YOKSA BU GİDİŞ GİDİŞ DEĞİL. TABAN KAYIYOR, PARTİ KÜÇÜLÜYOR. 2023 TEHLİKEYE GİRİYOR.
 • Deli İboDeli İbo1 ay önce
  Bacaksız, nankör Ahmet efendi hangi partiyi kurarsa kursun, gerçek AKP'lilerden hic bir şey alamaz.Onun oy alacağı yerler halen açığa çıkmayan Fetöcüler, CHP'nin içindeki CHP'den memnun olmayan yanar dönerler, aynı şey Saadet içinde geçerli, MHP'den ayrılıp İP'e geçen birilerinin yandaşları.Yani Ahmet bey elde var üçün biri.Bu adamı belkide Abdullah ön çalışma için sahaya sürmüşte olabilir. O kısık sesli gerif garanticidir.
 • avbavb1 ay önce
  iyi gaz doldurulmuş ,bu millet onun gazını çabuk çıkarır.ey soyutoğlu yol arkadaşına ihanet etme.
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Parti kuracaksa bile erkenden açıklamaması daha mantıklı. Ne kadar erken açıklarsa o kadar uzun süre iftira kampanyasına maruz kalır. Karşısında, ağzının ayarı olmayan ve yandaşlık uğruna her türlü günahı umursamadan çamur atabilen bir medya güruhu var. Hem neden parti kuracak ki. Akp zaten kendi partisi. Zamanla içerisi kriminal kişilerle işgal edilmiş partisinde temizlik yapıp kendi partisinde yola devam eder.

Günün Özeti