• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Yeni dönemde Türk dış politikasının yol haritası

14 Haziran 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Seçimler sonrası Başkan Erdoğan liderliğinde kurulan ve ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak adlandırılan yeni hükümetin benimsediği dış politika Türkiye’yi her alanda yeni ufuklara taşıyacak yenilikler hedefliyor.

Yakın ve uzak hedefler dahilinde hazırlanan planlar ile yeni çizgiler, yeni bir misyon ve vizyon kapsamında başında olduğumuz yeni yüz yılın gerçekleri dikkate alınarak çok yönlü bir çalışma sonunda hazırlanmış olduğu anlaşılmaktadır.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarının satır aralarında yeni dönemde; dahili, bölgesel ve uluslararası düzeyde karşılaşılacak sorunların çözümü ve önümüze çıkan fırsatların değerlendirilmesinde izlenecek yol ve yöntemlerde, alınacak pozisyonlarda, kararlarda ve yönelimlerde, belirgin bir kararlılığın eşlik edeceği sakin, uzlaşıcı ve rasyonel diplomatik bir dil kullanılmasının benimsendiğine işaret ediliyor.

Yeni dönemde benimsenen bu yeni politik tavır ve dilin geçmişe nazaran bölgesel ve uluslararası ilişkilerde çok daha faydalı sonuçlar getireceği kanaatindeyim.

Arap baharı sonrası mağrip ülkeleriyle Ortadoğu bağlamında yaşanan iç savaşlar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal savaşına ABD ve AB’nin doğrudan Çin’in ise dolaylı olarak müdahil olmasıyla sarsılan dünya dengeleri içinde yaşanan değişimlere Türkiye’nin de izlediği yapıcı ve uzlaştırıcı politikalarıyla surece dahil olması ve önemli bir pozisyon elde etmesi, Türkiye’nin küresel aktör olma yolunda ilerleyen bölgesel bir güç olduğu gerçeğini göstermiştir.

Ancak hâlâ taşlar yerine oturmuş değil, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal savaşı ile Suriye, Libya, Irak, Yemen, Sudan başta olmak üzere bölgemizdeki çatışmaların seyrindeki belirsizlikler maalesef devam etmektedir.

Şimdi asıl mesele gelişmelere göre, derin bir diploması ile gelişmelerin seyri yönünde ülkemizin bölgesel ve küresel çıkarlarımızı koruma odaklı yeni hamleler geliştirmektir.

Geçmişten gelen başarılı dış politikamızın daha da etkinleşeceği, uluslararası çatışmalarda, tüm sıcak dosyalarıyla Soğuk Savaş’tan bu yana yaşanan tarihsel dönüşümlerde gelinen noktada dünyadaki güç dengeleri etkileyen güçlü ve yeni ittifakların kurulmasında Türkiye’nin aktör ülke olarak önemli roller üstlenme kudretine sahip olduğu bir gerçektir.

Başkan Erdoğan’ın liderliğindeki yeni dönemde, dünyayı tanıyan, deneyimli, tecrübeli ve birikimli bir Dışişleri Bakanı olan aynı zamanda bir istihbarat dehası olan Hakan Fidan’ın Türkiye’nin dış hariciyemizin sahip olduğu güçlü diplomat potansiyeli harekete geçirmesiyle faklı bir Türk dış politikası göreceğimiz inancındayım.

Unutulmasın ki bir ülke, profesyonel ordu ve üretimi olan ekonomisinin yanında, etkili ve yönlendirici diplomasiye sahip bir dış politikasıyla güçlüdür.

Ülkemizi hariçte temsil edecek olan Dış İşleri Bakanı Sn. Hakan Fidan ve ekibine muvaffakiyetler diliyorum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23