• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Ukrayna krizinin tarihsel sebepleri ve büyük güçlerin paylaşım kavgası

26 Ocak 2022
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Ukrayna krizi dünya gündeminin birinci konusu olmaya devam ediyor.

Günümüzde ülkeler arasında var olan birçok sorunun geçmişteki bazı anlaşmazlıklar ve hoşnutsuzluklardan kaynaklanan bir veya birçok sebepleri var olduğu bir gerçektir.

Zira, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin de geçmişten gelen birçok tarihsel sebepleri vardır.

Yakın tarihte Rusya ile Ukrayna arasındaki ilk gerginlikler, Sovyetler Birliği (SB)’den 24 Ağustos 1991 tarihinde Ukrayna’nın bağımsızlığını elde etmesiyle birlikte başlar.

1932-1933 yılları arasında Sovyet diktatörü Josef Stalin rejimi tarafından yönetilen kitle idamları ve kıtlık, politikalarıyla Ukrayna nüfusunun yüzde 13’üne tekabül eden yaklaşık 4.5 milyon kişi aç bırakılarak ölümüne sebep olan ve Ukrayna tarihinin de en acı olaylarından biri olarak kabul edilen Holodomor trajedisi, (Holodomor, Rusça’da “açlıktan ölüm” anlamına gelir)2005’te alınan resmi bir kararla Ukrayna’da Kasım ayının son cumartesi günü “Holodomor Kurbanlarını Anma Günü” ilan edildi. Her yıl düzenlenen anma günü adına ayrıca başkentteki özgürlük meydanına bir de anıt dikilmesi Rusları kızdırır.

Nitekim, Ukraynalıların Ruslara karşı tarihi kin ve nefret ile öfkeleri yeniden depreşmiş oldu.

Sovyet mirasının önemli bir parçası olan Karadeniz Filosu paylaşımı, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan ikinci büyük sorun oldu.

1991’de başlayan sorun Rusya Devlet Başkanı Putin’in emriyle Kırım’ın işgaliyle birlikte ‘Karadeniz Filosu’ ve Filosu’nun en önemli gemilerinden ‘Amiral Kuznetsov Uçak Gemisi’ne el kondu.

Ekim 2001 tarihinde İsrail’den havalanan Rus Tupolev Tu-154 tipi uçak, tatbikat sırasında fırlatılan Ukrayna füzesinin isabet etmesi sonucu Karadeniz’e düştü, 78 kişiden kurtulan olmadı ve iki ülke arasında var olan sorunlardan biri oldu.

Ukrayna’da krizin son perdesi: Donbass ve Kırım’ın işgali oldu.

Rusya, Ukrayna’nın içişlerine müdahaleleri halkı Rus yanlıları ile Batı yanlısı karşıtları olarak ikiye böldü. Bu iki gücün iktidar mücadelesini Batı yanlıları kazanmış ve Rus yanlışı Devlet Başkanı Yanukoviç, 22 Şubat 2014’te Rusya’ya kaçmıştı.

Ukrayna’daki iktidar mücadelesini kaybeden Rusya, Kırım ve Donbass bölgesine asker ve askeri araç-gereçlerin yollanmasıyla durum daha da karmaşık hale geldi ve doğal olarak, yaşananlar bir iç savaşa dönüştü.

27 Şubat 2014’te Rus askerleri Kırım’a girdi ve 18 Mart 2014’te Kırım, Rusya tarafından ilhak adı altında resmen işgal edildi.

Ukrayna’nın Donbass bölgesinde ise 6 Nisan 2014’te Ukrayna devlet güçleriyle Rusya tarafından silahlandırılıp desteklenen ayrılıkçı Rus yanlıları arasında sıcak çatışmalar başladı.

Ukrayna hükümeti daha fazla toprak kaybetmemek için Rusya sınırında da kontrolü sağlayan silahlı ayrılıkçılarla 5 Eylül 2014’te ateşkes imzalamak zorunda kaldı, ancak hiçbir zaman ateşkese uyulmadı.

2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Böylece Kırım ve Donbass bölgesi dahil % 15 Ukrayna toprağı Rus işgali altındadır. 

Kısacası Ukrayna bağımsızlığından bugüne sürekli Rusya’nın müdahaleleri ve işgal saldırılarıyla karşı karşıyadır.

Gelelim günümüze:

Tarihi süreç içinde çözülmeyen veya çözülemeyen Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlara ABD-AB ve NATO’dan oluşan Atlantik cephesinin de müdahil olmasıyla gelişmeler çok farklı bir boyut kazandı.

Bugün, Ukrayna krizi nedeniyle dünyayı endişelendiren ve korkutan bir süreç yaşanıyor.

Çünkü, Ukrayna üzerinden nükleer güce sahip ABD ve Rusya gibi ülkelerin karşı karşıya gelmiş olması söz konusudur.

Son gelişmeleri özetleyecek olursak, Ukrayna üzerinden karşı karşıya gelen ve uzlaşma adına taraflardan hiç birinin taviz vermemesi elbette hem üzücü hem de korkutucudur.

Ancak, ABD ve Rusya arasında bir savaşın olma ihtimali ise asla yoktur ve de olamaz.

Çünkü böyle bir savaşın diğer dünya savaşlarına benzemeyeceği ve insanlık tarihinin en büyük faciası yaşanmış olur ki, bunu hiçbir güç göze alamaz. Ağır bedel ödeyen Ukrayna olacak. Çünkü büyük güçler, kendi aralarında savaşmaz, paylaşırlar. 

Sonuçta; Ukrayna’nın Batı kısmı ABD-AB ile NATO’dan oluşan cepheye kalırken, Kırım ve Donbass bölgeleri ise Rusya’nın kontrolüne bırakılmak suretiyle ABD ile Rusya anlaşmaya varmış olacakları kuvvetle muhtemeldir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okuu

Ukranya'yı Kore'ye benzetecekler kuzey Kore Güney Kore diye Kore'yi böldükleri gibi. Şimdi sıra Ukranyada bir savaşla Doğu Ukrayna ve Batı Ukranya yapacaklar. Kırım zaten Rusya'nın mış ellili yıllarda Ukranya'ya hediye etmişler şimdiki yıllarda ilişkiler bozulunca hediyelerini geri almışlar. Avrupalılar iyiki Amerika kıtasını bulmuşlar oraları karıştırıp almışlar Amerika kıtası bulunmasaydı Avrupa'da birbirlerini yerlerdi. Amerika ve Avustralya kıtası olmasaydı oralara göç edip gitmeseydiler o kadar nüfüs Avrupa'da nasıl yaşardı bir kaç yüz milyon insan Avrupa'ya nasıl sığardı. Ruslar son beşyüz yıldır oldukları büyük topraklarda rahat yaşıyorsa Amerika ve Avustralya kıtalarının bulunması sayesindedir, Amerika ve Avustralya kıtaları olmasaydı Avrupalılar o büyük toprakları Ruslara bırakmazlardı. Başka keşfedilen kıta kalmayınca bu seferde Rusya'yı keşf ettiler şimdi sıra Rusya kıtasını şekillendirmededir Allah Ruslara yardım etsin, işleri zor, Avrupalıların Amerika ve Avustralya tecrübeleri var nasıl işgal edeceklerini biliyorlar önümüzdeki yüz yılda tanıdığımız Rusyada'da başka kovboy filmleri yapılacaktır Amerika yerlileri "kızıl derili" olarak öldürüldü, Avustralya yerlileri "abourgin" olarak yok edildi şimdi sıra rus öldürmede Ruslarada "Rusien ayısı" diyerek öldürecekler. Önümüzdeki yüz yıl Rus ayısı filmlerini dünya insanları bol bol izleyecektir. Yaşam olan bir gezegen bulunmazsa Avrupalılar dünyanın canına okumaya devam edecekler.

Cemil Baltacıoğlu

Tetaylı anlatım güzel. İnşAllah savaş çıkmadan çözülür.Bu sorun cumhurbaşkanımızın uzlaşma girişimiyle ve fersatli yaklaşımıyla çözüleceğini düşünüyorumAllaha emenet olun
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23