• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Tavizler koparmaya gelmişti, ‘ters köşe’ oldu

08 Kasım 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 7 Ekim’de Hamas’ın işgalci İsrail’e operasyonu sonrası bölge ziyareti kapsamında Türkiye’den önce Tel Aviv, Amman, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, BAE’yi ziyaret etmişti. Batı Şeria’da Mahmud Abbas ile bir araya geldiği, Güney Kıbrıs ve Bağdat’a da uğradığı biliniyor.

Yani Blinken, Ankara’yı pas geçmişti.

Ancak bu sefer çok istediği için değil, mecbur kaldığı için gelmeye karar verdi. 

Çünkü gelişmeler planlandığı gibi istenilen düzeyde devam etmediği ve etmeyeceği gibi şartların zorlaşacağı gerçeği görüldüğü gibi İsveç’in NATO’ya üyeliğinin TBMM’den geçmesi de ihtimal dahilindedir.

Ankara’da Blinken’ı mevkidaşı Hakan Fidan yerine Dışişleri Bakanlığı ABD’den Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan ve Ankara Vali Yardımcısı Namık Kemal Nazlı tarafındankarşılanması aslında diplomatik bir uyarıydı.

Dışişleri Bakanı Fidan, sivil toplum kuruluşlarının protestolarını görmesi ve duymasına engel olmadığı gibi ABD’li mevkidaşına, acil ateşkes, yardımlarının ulaştırılması ve kalıcı barış kapsamında Filistin’in devlet olma hakkının tanınıp işgale son verilmesi gibi önerilerini ileterek, tepki ve eleştirilerini muhatabına bildirmekten de çekinmedi.

Geçiş güzergâhındaki üst geçitlere ve yüksek binalara asılan ‘Gazze’deki vahşetin fotoğraflarının yer aldığı, İsrail ve ABD’yi kınayan pankartlar ile devam eden protestolar, konuk bakanın kimyasını bozmuştu. 

Konuk Bakan Blinken, Dışişleri Bakanlığındaki karşılamada samimi ve yakın bir ilişki kurmak adına mevkidaşına sarılmak istedi ancak, ani bir hamleyle Hakan Fidan, bu isteğini karşılıksız bırakmasıyla konuk bakan Blinken zor anlar yaşadı. 

Ancak, Dışişleri Başkanlığında kendisine hazırlanan sürpriz karşısında ise hayatının şokunu yaşadı. 

Kudüs’te katil Netanyahu ile görüşürken,    “Burada bir Yahudi olarak bulunuyorum” diyerek açık ve sınırsız desteğini bildiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken için Hakan Fidan ile görüşmede her detay düşünülmüş!

Bakan Fidan’ın gösterdiği koltuğa oturan Blinken, yanı başındaki sehpa üzerinde Türk ve ABD masa üstübayraklarının yanında özel hazırlanmış, ‘Ayyıldız ve Hilal koruması içinde Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra!’ işlemeli bibloyu gören konuk bakan şok oldu. Çünkü bu biblo hem bir kınamaydı hem de bir Osmanlı tokadı. 

Konuk Bakan Antony Blinken’ın, gizlemeye çalışsa da çok ciddi anlamda rahatsız olduğu dikkatten kaçmadı.

Ama o, tepki göstermedi, görmezlikten ve duymazlıktan geldi.

O, Ankara’dan istediği tavizleri koparma hedefine kilitlenmişti.

Bu rozetle ona Kudüs’te sarf ettiği ifadenin bir karşılığı olarak, katil Netanyahu’ya “ben bir Yahudi olarak burada bulunuyorum” diyerek verdiği sınırsız desteğin karşılığı olarak “Maceracı değiliz, savaş istemiyoruz. Ancak, Kudüs-Mescid-i Aksa, bizim kırmızı çizgimizdir. Biz de Gazze’ye bir Müslüman olarak bakıyoruz” anlamına gelen mesajı verilmiş oldu.

Bu önemli ve anlamlı ayrıntıyı düşünen ve hazırlayanlar ile engel olmadığı için Bakanımız Sayın Hakan Fidan’a teşekkürler ediyorum.

*

Blinken’ın Ankara ziyaretinin asıl hedefi, bir yandan ABD’nin yeni Ortadoğu’yu şekillendirme planı için Türkiye’nin desteğini alma ayrıca İsveç’in NATO’ya onayını sağlamak. Diğer yandan Türkiye’nin Gazze konusundaki tepkisini azaltmaktı. 

Ancak konuk Bakan, Ankara’da tabiri caizse şok üstüne şok yaşadı ve aradığı desteği de bulamadı.

*

Kısacası; Blinken, Ankara’da aradığı desteği bulamadığı gerçeğini gizlemek için havaalanında tek başına ve ayaküstü ziyaretini değerlendirirken, “Ukrayna’ya, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması, savaşın bölgeye yayılmasını önleme ile Filistin ile İsrail arasında kalıcı barışın sağlanması konularında Ankara ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde bilinen karşılıksız görüşlerini tekrarlayarak geçiştirmiş oldu.  

Ancak şu bir gerçek ki; Blinken, Ankara’dan aldığı uyarı, kınama ve protestolar ile tepkilerden, ‘Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı’ gerçeğini görmüş oldu.

Görünen o ki; Blinken, taviz koparmaya gelmişti ama ters köşe oldu. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TC Bursa

Bence peşin konuşmayın, sonradan kafayı kuma gömmek zorunda kalıyorsunuz. Daha önce ki deneyimlerden hiç mi ders çıkarmadiniz?

nuri

Üstadım. AKİT- Te zevkle okuduğum3.5. Yazardansınız. Sizler de olmasanız 40. Senedir okuduğum AKİTİ Elime alasım gelmiyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23