• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Söylemler eyleme dönüşmedikçe bu vahşet bitmez

15 Kasım 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

İsrail’in Gazze’ye yönelik acımasız ve barbarca saldırıları devam ederken, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Olağanüstü Ortak Zirvesi gerçekleşti. 

İslam ve Arap ülkelerinin ortak zirvede buluşması aynı inanç ve ortak değerlere sahip oluşundandır.

Ayrıca, Kudüs şehri, Müslümanların ilk kıblesi, Kıble Mescidi’ni (Mescid-i Aksa) içinde barındırması ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in “İsra ve Mirac” hadisesinin yaşandığı yer olması bakımından oldukça öneme sahip, kutsal bir şehirdir. 

İşte bunun içindir ki, ‘Filistin meselesi’ hem Arapları, hem de tüm Müslümanları ilgilendiriyor. 

Bu gerçeklerden hareketle İslam ve Arap ülkeleri ortak zirvesi gerçekleştirilmiş oldu.

*

Şimdi gelelim asıl konumuza:

Hiç şüphesiz akla gelen ilk soru şuydu:

Bu koşullar altında Gazze’de meydana gelen insani felaketi hızlı bir şekilde sona erdirmek adına neler yapılabilir? 

…Ve bu zirveden beklenen şuydu:

Bu soruya cevap aranacak ve alınacak kararlarla hızlı bir şekilde somut adımlar atılmak üzere harekete geçilecek.

Çünkü artık sözün bittiği yere gelindi ve tabiri caizse bıçak kemiğe dayandı. 

Ancak, zirvede caydırıcı bir eylem kararı yerine yaşananlar hatırlatılarak yardımların ulaştırılması konusundaki öneriler sıralanmış oldu.

Tarihten bu güne Filistin’de devam eden ABD ve İngiltere destekli ‘Siyonist İsrail mezalimi’ ile günümüzde Gazze’de yaşanan insanlık faciasının hatırlatıldığı Ortak Zirvesinde tavsiyeler, öneriler, çağrılar ve göstermelik kınamaların ötesine maalesef geçilemedi. 

Kaldı ki, Arap yöneticiler, halkın öfkesini dindirme ve kamuoyunun gazını almaya dönük olarak, kınama, çağrılarda bulunmaya ayrıca, yardımların ulaştırılması ve ateşkes için girişimlerde bulunmaya mecburlar. 

Zirvede Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden, İsrail’in işlediği savaş suçlarına ilişkin soruşturmayı tamamlamasının talep edilmesi, ayrıca liderlerin acil ateşkes çağrıları ve İsrail’in insanlık dışı katliamları kınanması gibi öneriler elbette önemli girişimlerdir, ancak, bunlar İsrail vahşetini durdurmaya yetmiyor.

Nitekim ortak zirveden caydırıcı nitelikte bir ortak eylem kararı çıkamaması İsrail’in saldırılarını artırmasına sebep oldu.

Ancak şu bir gerçek:

Tavsiye niteliğindeki söylemler ve öneriler, caydırıcı ortak bir eyleme dönüşmedikçe bu vahşet bitmeyecek! 

*

Başkan Erdoğan’ın Batılı ülkelere sert tepki göstererek, “Zulüm karşısında susanlar da en az zalimler kadar akan kana ortaktır” şeklindeki açıklamasınınBatıdarahatsızlık yarattığı bir gerçektir.

Zira dünya başkentlerinde zirveden çok Başkan Erdoğan ile diğer bazı liderlerin açıklamaları ile vermek istedikleri mesajlar tartışılıyor.

Ancak zirvede Başkan Erdoğan’ın açıklamalarını çok sert bulan Arap liderler de oldu.

Çünkü onlar, bu zirveden, piyonu oldukları egemen güçlerin baronları aleyhinde bir tepki olmaması için hem tehdit edildiler hem de uyarılmışlardı.

Nitekim ABD yönetiminin siyasi baskılarının yanında İsrail Başbakanı katil Netanyahu, zirve öncesi Arap ülkelerinin diktatör ve yönetimlerine “Çıkarınızı korumak istiyorsanız sessiz kalın” uyarı ve tehdidinin etkili olduğu anlaşılmaktadır.

*

Zirvede 11 Arap ülkesi, Gazze’de katliamlarına devam eden İsrail üzerinde baskı kurmak amacıyla, 1967 yılındaki gibi geniş bir ambargo uygulanması önerisini Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas ve Bahreyn’nin kabul etmemesi Arap ülkelerinin yönetimleri adına utanç verici bir tablodur.

Çünkü onlar, “ABD ile iyi geçinirsek, hem koltuğumuzu koruruz hem de ABD’nin yardımıyla İsrail ile normalleşebiliriz” şeklindeki teslimiyetçi bir anlayışı kabullenmişlerdir.

Kısacası, Gazze için toplanan İİT ile Arap Birliği Ortak Zirvesi’nde Arap ülkelerinin diktatörleri ve yönetim kadrolarının çapsızlığı, korkak ve ürkekliklerinin yanında zelil ve acziyetleri bir kere daha görülmüş oldu.

Bunlarda ‘laf var, icraat yok’. Daha değişik bir ifadeyle, ‘Söylem var, eylem yok’

Derde deva olacak ne bir karar alınabildi, katliamcı İsrail’in durdurulması adına ne de karşı bir ortak eylem organize edilebildi.

Anlaşılan o ki, Filistin ve Filistinliler için yine bir çözüm yok, Filistin her zamanki gibi yine yalnız bırakıldı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vahap Kalyoncu

Vicdani cüzdanı olmuş bir millet hiç bir şey yapamaz.

Ben söleyeyim

İsrail in en fazla ithalat yaptıgı ülkeler sıramasında 4. sıradayız. Hatta İsrail demir-çeligin %60 ını bizden alıyor . 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23