• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Siyonist İsrail, daha şiddetli bir savaşa hazırlanıyor

25 Kasım 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Dün gözler, İsrail ile Hamas arasında 49 gün önce başlayan Gazze savaşında dört gün sürecek tutuklu ve esir değişimini içeren ilk ateşkesin başlamasına çevirmişti.

Zira sadece taraflar değil, tüm dünya ateşkesin sona ermesinden sonra olacakları bekliyordu.

Çünkü çok zor ve uzun süren görüşmeler ve gizli pazarlıklar sonunda ilan edilen ilk ateşkesin başarısız olması veya ateşkes anlaşmasının şartlarının ihlal edilmesi halinde, savaşın çok daha şiddetli bir şekle dönüşeceğinden endişe ediliyor.

Hamas ve İsrail arasındaki mutabakatla Gazze’ye saldırıları 4 günlüğüne durduracak, esir takası ve insani yardıma imkân sağlayacak insani ara başlamasıyla silahlı çatışma, şiddetli patlama sesleri çok şükür kesilmiş oldu.

…Ve o korkunç vahşetin 4 gün de olsa durdurulması ve anlaşmaya göre İsrail hapishanelerinde bulunan çoğu kadın ve 19 yaşın altındaki çocuklardan oluşan 150 Filistinli mahkumun serbest bırakılması karşılığında Hamas tarafından tutulan 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılmasını içeren esir değişiminin gerçekleşmiş olması, hiç şüphesiz derin bir nefes alınmasına vesile olduğu ancak, hem ateşkesin 4 günle sınırlı olması hem de varılan anlaşma, karşılıklı tüm esirlerin serbest bırakılmasını kapsamadığı için sadece çok küçük buruk bir sevinç yaşanmış oldu.

Nitekim eşi benzeri görülmemiş o korkunç bir trajedinin yaşandığı Gazze’de büyük bir yıkım ve hâlâ tarifi mümkün olmayan, dinmeyen ve insanlığın vicdanında asırlar boyu dinmeyecek olan derin acılar var.

Gelinen noktada 49 günün mevcut bedel tablosu gerçekten çok ağır. 6 bin 150’si çocuk, 4 bini de kadın 14 bin 854 kişi öldürülürken, yaralananların sayısıysa 35 bini buldu. Yıkılan binlerce evin enkazı altında kalan Filistinli her yaştan Filistinlilerin sayısı henüz belli değil. Sayısı belirsiz, yıkılmış evlerle kamu kurumları ve bir de eskilerinin üzerine eklenen yeni trajediler var.

Ancak tüm bu olumsuz tabloya ve derin acılar ile göçe zorlamalara rağmen, Gazze’yi terk etmemekte direnen Gazze’deki Filistin halkının bu onurlu direnişi gerçekten takdire şayandır.

Siyonist İsrail, işgali sürdürmek ve barış çabalarını engellemek için saldırılarını aralıksız devam ettirdiği halde Filistin halkı, bir asırdır haklarından vazgeçmeyeceğini, bu hakların ortadan kaldırılmasına yönelik girişimleri kabul etmeyeceğini bir kere daha kanıtlamıştır. 

İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda 385’i asker en az 1200 kişinin öldürüldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bu tabloya göre, Netanyahu emrindeki İsrail Ordusu hiçbir başarı elde etmiş olmadı. Aksine dünya genelinde İsrail’e karşı kin, nefret ve öfkenin artarak yükselmesine sebep oldu.

Ayrıca, Netanyahu’nun görevden alınması yönündeki taleplerin arttığını ve hem ülkesine hem de bölgenin barışına zarar verdiği yönünde çok ciddi eleştiriler ise artarak devam ediyor. Filistin’e destek artarken, Netanyahu ise bir savaş suçlusu ilan edildi. 

Aslında tüm insanlık, 4 günlük sürenin uzatılması veya kalıcı bir ateşkese dönüşmesini arzu etmektedir. Ancak hem İsrail hem de ABD, 4 günden sonra savaşın devam edeceğini anlaşmayı kabul ederken ilan etmiş olmaları bu yöndeki beklenti ve ümitleri yok denecek kadar azaltmış oldu. 

Dileğimiz ve beklentimiz bu 4 günlük ateşkesi başka ateşkesler izler ve Filistin krizi, başkenti doğu Kudüs olan BMGK kararları yönünde 1967 sınırları esasında iki devletli plana uyularak bir çözüme kavuşturulması konusunda görüşmelere başlanmasıdır. 

Fakat Tel Aviv’deki katil Netanyahu ve ekibi, ABD ve İngiltere öncülüğündeki Batı desteğiyle, şimdilik bu planı kabullenmemek ve işgal savaşını sürdürmekte ısrarlı tavrını sürdürmektedir.

Anlaşılan o ki, işgalci İsrail ordusu, ateşkesin bitiminden hemen sonra Gazze’de 49 gündür sürdürdüğü toplu katliam ve yıkım saldırılarını daha da şiddetlendirecek yeni bir savaşa hazırlanıyor.

Bu gerçekten hareketle bize düşen, insani, vicdani ve ahlaki ilkeler adına Siyonist İsrail’in Gazze ve tüm Filistin topraklarında sürdürdüğü yıkım, işgal ve insanlık faciasına karşı Filistin halkının haklı davasına sahip çıkmaktır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muzaffer

Kesin sızmasın çeviriylemi yazıyon yoksa, lan itsrail pislikleri 75 yıldır her sene beş on bin çocuğu kadını katlederken de mi emri haniye veriyordu. Lan oğlum bizim koskoca cihanşumul devletimizi yıktınız bunun da dünyada ki tüm pisliklerinizin de cezasını çekmeyeceğinizi mi sanıyorsunuz? Bakalım size merhamet edecek ihanetin zirvesini yaşattığınız bi osmanlı daha bulabilecek misiniz? 3 tane iman abidesi hamaslı ananızı ağlattı. O terörist çocuk katili pis devletinizi de sapık dininizide yıkacaklar inşllh.Esfeli safilin yaratıklar sizi. Cennet ehli görmek isteyenler Hamaslı gazzeli müslüman kardeşlerimize baksınlar. Mute sensin, hayber sensin, fatih sensin, yavuz, alparslan, murat sensin El Kassam.

Muzaffer

Kime kin göstereyim Orhancım hamasa mı, ya git işine koskoca Türkiye yi 85 milyonu esir almış reisiniz. 30bin hamaslı diz çöktürdü itsrail pisliklerine, reisin konuşup senin gibilerin gazını çıkaracağına bir tane bişey yapsın de ki manavgattan giden itstrail deyyuslarının suyunu kesti, limanlarımızdan bu pisliklere giden demirceliği petrolü meyva sebxeyi mercimek bulguru kesti, küreciğe kurduğu kalkanları kapattı, bilalcim cola distribitörlüğünü bıraktı... Ne yaptı ne sizi yüksek tınılı ninnilerle uyutmaktan başka. Uyumuyoruz uyutmayacağız. Şikayetçiyiz, Allah a da şikayet ediyoruz. Ebu Ubeyde gecen tevbe süresi 24.ayeti okuyun dedi seni anlatıyor git oku ne olduğunu gör. Gerçi tevbe 31 de uyuyor size. Adiy bin hatem hzleri ile peygamberimizin diyaloğunuda oku ama, yoksa basmaz sizin kafalar. Gönüllü narkoz çekiciler sizi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23