• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
23 Ocak 2021

Silahların gölgesinde ‘yemin töreni’ ve ABD’nin geleceği

ABD’de temsili demokrasi çok ciddi bir sıkıntılı süreçten geçiyor.

ABD tarihinde ilk defa seçim sonuçlarına bu kadar çok itirazlar yapıldı ve ilk defa bu kadar sert tartışmalar ve ölümlerle sonuçlanan eylemler yaşandı.

Protestocuların yeni Başkan Joe Biden tarafından “teröristler” olarak tanımlanması ve Ulusal Muhafızların işgalci protestoculara karşı güç kullanması sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesi, ABD’nin itibarını yerle bir etti.

ABD’nin kalbi kabul edilen Kongre’nin protestocular tarafından basılıp, etrafındaki caddelerin savaş alanını andıran görüntülere sahne olması dünya başkentlerinde “Amerika’da neler oluyor, ABD’de darbe mi oluyor?” sorularını akla getirdi. 

Olaylar şimdilik kontrol altına alınmış olsa da her an yeni olayların patlak vermesi ihtimal dahilindedir.

Washington başta olmak üzere eyaletlerin belli merkezlerindeki güvenlik seviyesinin hâlâ kırmızıda olması normalleşmeye geçilemediğinin bir ifadesidir. 

ABD eski Başkanı Trump “Büyük hırsızlık yapıldı ve oylarımız çalındı. Engellendik ve baskılara maruz kaldım ama ne olursa olsun bir şekilde yine Beyaz Saray’a döneceğim” sözleriyle bu işin bitmediğini taraftarlarına duyurması gerçekten korku veren ve endişelendiren bir mesajdı.

Zira yemin töreni için güvenliği sağlamak üzere 25 binden fazla Ulusal Muhafızın konuşlandırılması, Kongre binasının etrafında bulunan National Mall Parkı ve civarındaki yolların kapatılıp Beyaz Saray’ın etrafına barikatlar yerleştirilmesi, o korkunun eseriydi.

Hatırlatmak isterim ki, ABD’deki olaylar seçim sonuçlarına itirazlar üzerinden başlatılmış olsa da aslında olayların bir değil, birden fazla sebepleri var.

Seçim sistemi ve yapılan haksızlıkların yanında işsizlik, sağlık sisteminin eksikliklerinden kaynaklanan aksamalar, gelir dağılımındaki adaletsizlik ile ekonomideki kötü gidişat çeşitli halk katmanlarında öfkenin artmasına sebep oldu, oluyor.

Ayrıca ABD’nin, 1929 yılındaki tarihinin en büyük ekonomik krizinin bir benzerini yaşıyor olması önemli bir etken.

Ülkede çözüm bekleyen sorunların tetiklediği olaylara siyasilerin yaklaşımlarındaki derin ayrılıklar ise ülkede siyasi kutuplaşmanın tehlikeli bir noktaya vardığını gözler önüne seriyor.

Bütün bu olumsuzlukların sebep olacağı bir dip dalganın başlayıp başlamayacağı, yeni Başkan Joe Biden’ın sorunlara çözüm adına başlatacağı reformların beklentileri karşılayıp karşılamayacağına bağlı.

Çünkü ABD’de çeşitli halk katmanlarında öfkeye dönüşen hoşnutsuzluk, polisiye yöntemleri veya mahkeme kararları ile bastırılamayacağı bir noktaya gelmiştir.

*

ABD, günümüzde iç barış, güven ve huzurun kalmadığı, kutuplaşmanın her gecen gün derinleştiği ve son olaylardan olumsuz yönde etkilenmiş ve kötümserliğin etkisinde kalmış bir durumdadır.

ABD, bir yanda ülke için sorunlarıyla boğuşan, dış politikada ise sürekli inisiyatif kullanmakta zorlanması hasebiyle, olumsuz bir gidişe doğru sürüklenmeye başladığı açık ve net olarak görülmektedir.

Eğer, bu olumsuz gidiş durdurulamaz ise ABD’yi gelecekte kötü günler bekliyor.

Ne demiş atalarımız “Alma mazlûmun âhını çıkar âhesteâheste.”

Kısacası; dünyanın çeşitli coğrafyalarında saldırı, işgal ve ifsat politikalarıyla acıların ve gözyaşlarının müsebbibi olan ABD, bugün yaptığı zulmün bedelini ödüyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Silahların gölgesinde abcd' nin geleceği

abd' de hiç bulundunuz mu? amerikalılarla oturup kalktığınız, sohbet ettiğiniz oldu mu? akşam 7 haberlerini dinleyip ben de amerika yazısı yazarım da, oturup hatunla beraber okuruz hepsi o olur.
 • Yanıtla

İZMİRLİ

Bu menfi gidiş durdurulamazsa demişsiniz de devlet ABD işadamlarına üretim ve istihdam azalması diye 364 milyar nakiti hibe etti, adamlar 360 ını bankaya koydu. Az da olsa varolan vatan millet sevgisi tamamen bitmiş. Herkes kendi ikbalinin, ihtişamlı hayatını kurmanın derdinde..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23