• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Muhalefet değişime, hükümet ise hizmete odaklanmalı

31 Mayıs 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Dünyaya demokrasi dersi veren ve rekor katılımla sandığa giden vatandaşlar, tercihini Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. 

Önce meclis çoğunluğunu elde etti ve Cumhurbaşkanlığı yarışının ilk turunda % 5 oranında bir farkla tamamlayarak çok önemli bir başarı elde etmişti.

İkinci turda ise sadece iki ittifakın adayı yarıştı ve Kılıçdaroğlu’na karşı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ipi göğüsleyen taraf oldu. 

Böylece Türk milleti, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiğini tescilledi ve görev süresini 2028’e kadar uzatarak üçüncü bir dönem için onun yönetiminde kalmasını onaylamış oldu.

O ve liderliğini yaptığı Cumhur İttifakı ile ona gönül veren geniş halk kitleleri hem 14 Mayıs ve hem de 28 Mayıs seçimleriyle elde edilen çifte zaferin haklı gururunu yaşıyor.

Ayrıca Başkan Erdoğan, son seçimlerdeki başarısıyla 17. zaferine ulaşmış oldu.

Bu zaferler hiç şüphesiz çok anlamlı ve önemli ancak, bu zaferleri taçlandıran ve daha da önemli kılan ise 85 milyonluk NATO üyesi ülkede iç siyaset, ekonomi, güvenlik ve dış politikalarıyla Türkiye’yi küresel bir aktör ve bölgesinde bir güç olarak statüsünü sağlamlaştırırken, kendisini de yenilmez bir lider imajını pekiştirmiş olmasıdır.

Ülkesinin NATO üyeliğini ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki konumunu uluslararası nüfuza çeviren Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi iç soruna rağmen 28 Mayıs 2023’te yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yeniden seçilmeyi başarması ona duyulan büyük bir güvenin sonucudur.

20 yıllık görev süresi boyunca ülkeyi yöneten 69 yaşındaki Erdoğan, yaygın enflasyona ve ülkenin güneyinde 50.000’den fazla insanı öldüren feci bir depremin ardından gelen bu başarı Başkan Erdoğan’ın karizmatik liderliği, kararlılığı ile seçmenle güçlü bir diyalog bağı etkili oldu.

Cumhur İttifakı’nın adayı Başkan Erdoğan, sadece sıradan bir seçim kazanmadı. Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanı ‘İkinci Tur Seçim’inde elde ettiği sonuçla aynı zamanda yeni yüzyıla önderlik etme şerefini kazanmıştır.

Başkan Erdoğan’ın kazanmasının ardından da ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Birleşik Krallık başbakanı Rishi Sunak, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani, başta olmak üzere dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmiş olmasına rağmen CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun hâlâ Başkan Erdoğan’ı kutlamaması siyasi nezaket açısından bir utançtır.

Şunu herkes çok iyi bilsin ki, hukukun üstünlüğünü temel esas kabul eden demokratik sistemde iktidarlar kadar muhalefet de ülke yönetiminden sorumludur. 

Bölücü ihanetin hamiliğini yapan ve iktidarın doğrularına destek yerine köstek olanların yerine, milli ve yerli olan, yanlışları eleştiren, doğrulara destek olan yapıcı bir muhalefete ihtiyaç vardır.

Türk siyasi hayatı çok yakın zaman büyük bir değişimle yenilenecektir ve strateji belirleme yeteneğinden yoksun, çapsız, beceriksiz ve başarısızlar koltuklarını koruyamayacak. 

Diğer yandan ise her dönemde büyük desteğiyle iktidarı ayakta tutan halkımız Başkan Erdoğan’a ve ekibine olan güveni tazelemiş şimdi ise köklü çözümler belemektedir.

Zira Başkan Erdoğan’ın balkon konuşmasında “Seçimler bittiğine göre artık tüm vaktimizi ve enerjimizi çalışmaya, eser üretmeye, hizmet vermeye tamamıyla tahsis edeceğiz” ifadesi esas alınarak en kısa zamanda zafer sarhoşluğundan sıyrılarak normalleşme sürecine girmeli ve yeni hükümet kadrosuyla ülkenin gerçek sorunlarına çözüm olacak politikalar üretmeye yönelmelidir.

Kısacası, ülke sonları çözüm bekliyor. Siyaset arenasında muhalefet değişime, hükümet ise hizmete odaklanmalı.

Başkan Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı zaferini kutlar ülke ve milletimiz için hayırlar getirmesini dilerim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

cevaptir

Zaten Atatürk maskesinden değil gerçek Atatürkçülükten çıktı Atatürkçü değil selahattin demirtaşçı oldular pervin buldancı oldular gerçek Vatansever Atatürkçüleri kovdu k Mal ulusalcıları kovdu (deniz baykal muharrem ince )hemdekaset kumpasmontajfetotaktiği

Yasemin

Yemin Dini Milli Değerlerimize göre olmalıdır
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23