• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Libya’da özlenen barışı müjdeleyen gelişmeler…

15 Eylül 2021


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından NATO’nun askeri müdahalesiyle 10 yıldır emperyalist güç odaklarının kışkırtma ve yönlendirmeleriyle iç savaşa sürüklenmiş bir ülke oldu.

BM’nin tanıdığı meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) devirmek üzere harekete geçen isyancı general Hafter’e açık-gizli destek veren Fransa, ABD ve Mısır ile BAE, ülkeye gönderdikleri yabancı savaşçılarla iç savaşın kızışmasına sebep oldular.

O süreçte çok zor durumda kalan Libya’nın meşru hükümetinin yardımına ise Türkiye yetişmişti.

Sonuçta dış destekli işbirlikçi hain Hafter’in, Türkiye’nin müdahaleleri sonunda hedefine ulaşamayacağını anlayan destekçileri emperyalist ülkeler ve onların Arap ülkelerindeki uşakları olan despotçu yönetimler, emirlerindeki isyancı general Hafter’i ezdirmeme adına BM’nin arabuluculuğunda başlatılan barış görüşmelerine razı oldular.

Cenevre’de BM himayesinde gerçekleştirilen görüşmelerde Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile hükümeti devirmeye çalışan isyancı general Halife Hafter güçlerinin desteklediği Tobruk’taki ‘Temsilciler Meclisi’ üyelerinin kabulü sonucu 24 Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimlere kadar Libya’yı yönetecek olan Ulusal Birlik Hükümeti’nin kuruluşu ilan edildi.

Ortak kararla yapılan seçimde geçici Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe  oldu. Geçici hükümetin Başkanlık Konseyi Başkanı ise Muhammed Menfi olmuştu.

17 Mart 2021’de Libya’nın başkenti Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) düzenlenen törenle görevi, ülkeyi 24 Aralık’ta seçime götürecek geçici hükümete devretti.

Böylece 2014’teki seçimler sonrasında ikiye ayrılan Libya meclisi, ilk kez 10 Mart 2021’de Libya’nın Sirte şehrinde yapılan oturumda bir araya gelerek geçici hükümete güven oyu vermiş oldu.

Geçici hükümetin görevi devraldığı günden bu yana; Libya’da çok şükür savaşsız ve çatışmasız bir dönem yaşanıyor. 

Böylece savaşı durdurma ve başarı elde etme imkanı olmayan anlamsız iç savaş mantığından uzaklaşmak sayılan ‘Ulusal Uzlaşı Projesi’ne geçildi.

Anlaşmazlıkları aşmak, ötekini kabul etmek ve onunla birlikte yaşama adına tüm tarafların kabullendiği ciddi, ikna edici ve etkili olan bu projenin seçimlerden sonra da devam etmesi Libyalıların en büyük arzusudur.

Libyalılar, 10 yıl boyunca devam eden gürültülü top sesleri, mermi vızıltıları, savaş uçakları, makineli tüfeklerin takırtıları, keskin nişancı tüfeklerinin seslerinden rahatsız olmadan ezan sesini net bir şekilde duyabildiler.

Ayrıca Libya halkı, şu ana kadar atılan adımları, siyasi çekişme ya da aşiretler arası rekabet değil, vatandaşlık hakkına dayalı ve gelecek vaat eden nadir bir fırsat olarak görüyor.

Libyalılar, savaştan ve göçün acılarından bıktılar, barış, huzur ve güven içinde bir arada yaşamanın kararlılığı yanında büyük bir azimle yıkılmış vatanlarını yeniden inşa etmeye yönelmişlerdir.

Çünkü Libyalılar, yıllarca vekalet savaşı içinde acılarla yaşamaya devam edilemeyeceğini yaşayarak görmüşlerdir.

Şimdi Libyalılar, güven içinde bir arada yaşamaya başlamış olmanın ve o anlamsız iç savaştan kurtulmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Gerçekten barış geldi mi ? Ben şüpheliyim . Libya topraklarında ne var hazine var petrol var . Peki rahat bırakırlar mı ? Asla . Aç köpek gibi ABD Avrupa Rusya bekliyor . Sömürmek ve yok etmek için. Allah fırsat vermesin .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23