• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Karabağ’da küçük bir ihmal, milli davaya ihanettir

27 Eylül 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da Ermeni güçlere teslim olmaları ve “yasa dışı rejime” son vermeleri çağrı ve uyarısında bulunmuştu.

Bu çağrının asıl amacı, Dağlık Karabağ bölgesinde yaşayan Azerbaycan vatandaşı olan sivil Ermenilerin zarar görmelerini önlemekti.

Ancak, Karabağlı Ermeni Çeteleri çağrı ve uyarılara rağmen saldırılarını sürdürmesi üzerine Azerbaycan, ülke sınırları içinde ‘anayasal düzeni yeniden sağlamak amacıyla’ Karabağ’da başlattığı terörle mücadele operasyonunu başlatıp ve 24 saat içinde Çetelerin mevzilerini ve saldırı potansiyelini yerle bir ederek teslim olmaya mecbur etti.

Önemle altını çizmek isterim ki, Karabağ’da yapılan asla bir “etnik temizlik” değildir. 

Azerbaycan kendi topraklarındaki silahlı çetelerin, kendi başlarına Dağlık Karabağ’ın bir bölümünü ilan eden sözde devlet ve yönetimine karşı başlatılan bir operasyondur.

Azerbaycan’ın hedefi, çeteleri silahsızlandırma ve Dağlık Karabağ’da yaşayan “Ermenilerin yeniden entegrasyonu”nu sağlamaktır.

Karabağ’da başlatılan terörle mücadele operasyonunun ardından Ermeni Çetelerinin bölgeden çekmek için Bakü yönetimi ile müzakerelerde bulunmaları ve şartların önemli bir kısmını kabul etmeleri önemli bir gelişmedir.

Ancak, Ermenistan verdiği sözlere rağmen barış anlaşmasını imzalamadığı gibi Dağlık Karabağ Ermeni Çetelerinin de silahlarını teslim etme ve sözde devlet yönetimini lağvetme taahhütlerini yerine getirmeyip, zaman kazanıp yeniden güçlerini toparladığı yeni bir saldırı başlatabilmeleri de ihtimal dahilinde olduğu mutlaka hesaba katılmalı.

Çünkü mevzilerini de terk eden Karabağlı Ermeni Çetelerinin, ‘Rus Barış Gücü’ kontrolünde bugüne kadar 800’den fazla silah, el bombası, teslim ettikleri açıklandı. 

Ancak yasa dışı Ermeni güçlerin, teslim ettikleri silah ve mühimmatlar semboliktir.

Ermeni Çetelerin elinde Ermenistan ordusu yenilgiye uğrayıp geri çekilirken bıraktığı yüzbinlerce mühimmat, havan topu, tanksavar ve uçaksavar füzesi, opus, topçu ve uçaksavar sistemleri, çok sayıda zırhlı taşıyıcıları ve tankları bulunmaktadır. 

Bu silah ve sistemleri ile milyonlarca mühimmatı hâlâ teslim etmiş değiller.

Dağlık Karabağ Ermeni Ordusu olarak adlandırılan çeteye mensup 10 bin militan dağ ve ormanlık bölgede ağır silah ve depolarıyla beklemektedirler.  

Ermeni Çetelerinin, uzlaşma ve Azerbaycan’a entegrasyonu anlaşmasına karşı açık gizli bir oyalama taktiği başlattıkları anlaşılmaktadır. 

Bu oyalama girişimlerinde Ermenistan ve Dağlık Karabağlı Ermenilerin amacı zaman kazanmak, ABD ve Fransa öncülüğündeki Ermeni dostlarından gelebilecek bir yardımı beklemektedirler.

Eğer, silahlarını teslim eder ve Azerbaycan’a entegrasyonu kabul ederlerse, Ermenistan ve Dağlık Karabağ Ermenilerinin bir asrı aşan ve son 35 yıldır ağırlık kazanan “Hai-Taht” doktrininin, yani  “Büyük Ermenistan” ideolojisinin son bulacağı gibi Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermenilerin “kendi kaderlerini tayin etme hakkı” (self determination) son bulmuş olacak.

Tüm bu oyun ve taktiksel girişimler, Azerbaycan devleti tarafından çok ciddi anlamda takip edilmeli ve oynanmak istenen oyunları bozulmalıdır.

En kısa zamanda teslim anlaşmasını Ermeni çetelerine imzalatıp tüm silahların teslim alınması sağlanmalıdır. 

Aksi halde devlet olmanın gereğini yapmalı ve ne pahasına olursa olsun yeni bir operasyon başlatarak kendi topraklarındaki terörist çete yapılanmaları devre dışı bırakmalıdır.

‘Keşke’ veya ‘Eyvah’ dememek için Azerbaycan haklı davasında var olan fırsatları kaçırmamalı.

Bu konuda en küçük ihmal ve rehavetin milli davaya ihanet derecesinde suç olacağı gerçeğini unutmamalı…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23