• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Erdoğan’ın mesajları ve muhalefetteki çatlak sesler…

01 Kasım 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

7 Ekim’de başlayan İsrail-Filistin Çatışmaları konusunda önce taraflara itidal çağrısı yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in ABD ve İngiltere öncülüğündeki Batı’nın desteğiyle, Gazze’de bir insanlık faciasına sebep olan saldırılarının şiddetini arttırarak devam ettirmesi, bardağı taşıran son damla oldu.

Çünkü ekranlara yansıyan görüntüler bir savaş değil, dehşet verici bir vahşet, bir soykırım ve bir barbarlıktı.

Erdoğan, AKP grup toplantısında Hamas’ın bir terör örgütü olmadığına dair yeni bir çıkış yapması ise Batı cephesinde deprem yarattı. 

Siyonist İsrail, Gazze’ye yönelik vahşetini lanetlemek üzere İstanbul’da düzenlenen geniş katılımlı “Büyük Filistin Mitingi”nde konuşan Başkan Erdoğan’ın hem İsrail’i ve Batı’yı hem de muhalefeti eleştiren mesajları ise dünya basını ve dünya başkentlerinde hâlâ tartışılmaya devam ediyor.

Dünyanın her yerindeki protestolar ve siyasilerin eleştirileri, 7 Ekim’deki korkunç sahnelerin ardından Batı dünyasının Tel Aviv’e verdiği benzeri görülmemiş kredi azalmaya başladı.

Kara operasyonu mu yoksa esir anlaşması mı? Sorusunun cevabı konusundaki çatlağı hâlâ aşılamadı. 

Süreç içinde dünya kamuoyunda oluşan toplumsal tepkiler ve karşı mesajlar, hem Batı dünyasının başkentlerinde hem de İsrail’deki Netanyahu hükümeti ile ordu ve istihbarat arasındaki karşılıklı suçlama ve eleştiriler, gerilimi artıracak pozisyonlara sebep oldu. 

*

ÇATLAK SESLER

“Hamas terör örgütü değildir, Filistinli kardeşlerimizin yanındayız” diyerek Gazze’deki vahşetin faili İsrail’e ve destekçilerine karşı sert mesajlar veren Başkan Erdoğan’ın aksine bazı muhalefet çevrelerinden çatlak sesler geliyor.

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel’in “Hamas bir terör örgütüdür” açıklaması ve İP Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Hamas’ın yaptığı terördür, Netanyahu gibi Hamas da terörist muamelesi görmelidir” şeklindeki açıklamaları bilgelik ve dengeyle yönetebilecek siyasi akıldan yoksun olduğu gibi Hamas’ı faşist ve katil olan Netanyahu ile bir tutmaları, ayyuka çıkan hezeyanlarından biridir.

Hatırlatmak isterim ki, Hamas ve emrindeki İzzeddin el-Kassam Tugayları, Osmanlıdan sonraki dönemde Filistin ve Mescid-i Aksa’nın en büyük müdafileridir. 

Katil Netanyahu ile Hamas’ı aynı görenler, terörist olarak değerlendirenler bilsinler ki, biri işgalci ve soykırıma varan toplu katliamların emrini veren bir katil, diğeri ise vatan müdafaası yapan bir siyasi direniş harekettir. 

Kısacası, Hamas ve askeri gücü İzzeddin el-Kassam Tugayları da işgalci İsrail’in korkulu rüyası, Filistin ve Kudüs ile Mescid-i Aksa’nın izzet ve şerefidirler.

*

SP, Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun AKP’nin Filistin mitingi için yaptığı yorumda “Tayyip Bey şov yapmak istiyor” ifadelerini esefle karşılıyorum.

…Ve yine hatırlatmak isterim ki, eğer, mitinge katılmak, mesajlar vermek, yakıp yıkan, soykırıma varan toplu katliamları gerçekleştiren Siyonist İsrail’i kınamak bir ‘şov’ ise bu şovu kısa bir zaman önce Karamollaoğlu’nun bizatihi kendisi yapmıştı.

İnsan bu cümleleri kurarken, Allah’tan korkar. Başkan Erdoğan, gençlik yıllarından bugünlere Filistin için verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerden biri olmanın ötesinde Sayın Erdoğan’ın konuşmalarını ve Mescid-i Aksa ile Filistinli kardeşlerimize yazılan şiirleri okurken, en çok alkışlayanlardan biri de Karamollaoğlu’nun olduğuna şahit olanlardan biri de benim.

Aslında söylenecek çok söz var, ancak seviyemi koruma adına bu kadarla yetiniyorum.

Yakılan yıkılan Gazze ve o korkunç yıkımın enkazı altında parçalanan yaşlılar, kadınlar ve çocuklar ile yaşanan vahşetin şiddeti arttırılarak devam ediyor.

Gazze’den yükselen imdat çığlıklarına bakmaksızın sürdürülen vahşeti, 7 Ekim’de Hamas operasyonu üzerinden ABD ve İngiltere’nin öncülüğündeki Batı’nın eşi benzeri görülmemiş bu vahşeti meşrulaştırmaya çalışmalarına destek mahiyetinde siyasi muhalefetin yorumları ve pervasız açıklamaları Türk siyasi tarihi adına utanç vericidir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

halil ibrahim beyter

yönetimin işi miting yapmak değildir büyük elçileri çekmek ticareti durdurmak anlaşmaları iptal etmek jet yakıtlarını göndermemektir türübünlere oynamak değil

Ömer

Miting olmalı oldu ama çare mi ? Neye çare oldu . Bu katil sürülerine ancak onların anladığı dilden olmalı . Kınama konuşmak bir işe yaramaz . Sadece Türkiye değil islam alemi karşı gelmeli hemen petrol ambargosu başlamalı .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23