• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Erdoğan’ın Körfez turu ile başlatılan yeni dönem -1-

19 Temmuz 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

İkili ilişkilerin tüm boyutlarıyla gözden geçirilmesi, ekonomi ve yatırım alanlarındaki projeler başta olmak üzere çeşitli sektörlerde mevcut işbirliğinin daha da ilerletilebilmesi için yapılacak çalışmaların ele alınması, ayrıca küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişi gerçekleştirmek amacıyla resmi temaslarda bulunmak amacıyla Başkan Sayın Erdoğan’ın Suudi Arabistan’dan başlattığı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’ı kapsayan Körfez turu hem Türkiye hem de ilgili Körfez ülkeleri açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bir önceki dönemde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, son zamanlarda yeni bir dönem çerçevesinde karşılıklı yapılan ziyaretler ve düzenlenen iş birlikleri ile sorunlar büyük ölçüde aşılarak yeni bir döneme geçilmiş olması hem Türkiye hem de ilgili Körfez ülkeleri adına olumlu bir gelişmedir.

Kısa zamanda güven bunalımının aşılarak ekonomik, siyasi ve stratejik alanlarda imzalanan yeni anlaşmalarla bu ülkelerle oluşturulan yeni ilişkiler, geçmişe nazaran çok daha fazla güçlendiğini dikkat çekmektedir.

Bu nedenle Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği bu ziyaretler çerçevesinde imzalanan anlaşmalar ve karşılıklı olumlu mesajların veriliyor olması yeni dönemde başlatılan güçlü ilişkilere verilen karşılıklı önemin bir ifadesidir.

Küresel petrol rezervlerinin ve global finans rezervlerinin yüzde 40’ını elinde bulunduran Körfez İşbirliği Konseyi üyesi Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman ve Suudi Arabistan, Batı ülkeleriyle ticaretlerini, Kızıl Deniz Süveyş Kanalı üzerinde yaptığı uzun deniz yolu nakliyesini, Irak ve Türkiye üzerinden yapmaya hazırlanan Körfez ülkeleri açısından Erdoğan’ın bu ziyareti hayati bir öneme sahip olduğu bir gerçektir.

Körfez’deki ticareti Irak üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Kalkınma Yolu Projesi ile 2 trilyon dolarlık Körfez sermayesi Batı sermayesiyle yeni bir iş birliği kapısı kazanacak. Bu projenin belkemiğini ise Ovaköy Sınır Kapısı oluşturacak.

Irak’ın iki ay önce başlattığı Körfez’i Türkiye’ye bağlayan 17 milyar dolarlık karayolu ve tren projesi olan Kalkınma Yolu, Basra’da başlayıp Ovaköy Sınır Kapısı’nda sona eriyor olması başlatılan yeni döneme önemli katkı sağlayacağı ise diğer bir gerçektir. 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)  ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar Yatırım Bakanlıklarının iş birliğini çerçevesinde düzenlenen  İş Forumlarına Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile kalabalık bir işadamı topluluğundan oluşan bir heyetle katılması ve Körfez ülkelerinin iş dünyasından,  düzenlenen İş Forumlarına yoğun ilgi görmesi ile imzalanan anlaşmalar sayesinde ilişkilerde kısa zamanda önemli mesafeler alınmış oldu.

*

Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, üç gün süren Körfez turu, Suudi Arabistan’dan sonra Katar oldu ve bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyareti ile son bulacak.

Körfez ülkeleriyle enerji, gayrimenkul, turizm, konut, sanayi, tarım, gıda ve madencilik gibi değişik sektörlerde iş birliği yaparak büyük projelere imza atabilecekleri potansiyele sahip olduğu halde şimdiye kadar bir ortak mekanizma ile yeni bir döneme geçilemedi ve güçlü yatırımlar da gerçekleştirilemedi.

Şimdi Başkan Erdoğan’ın Körfez turu sayesinde Körfez ülkeleri olan Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye İş Forumu öncülüğünde ülkelerin yatırımlara dönüşen kalkınma projeleri, ülkelerdeki özel sektör düzeyinde iş dünyasının teşvik edilmesiyle başlatılan yeni dönem, önümüzdeki süreçte katlanarak yükselmeye devam edeceği anlaşılmaktadır.

Çünkü iki ülke bunda kararlı ve her iki ülkenin özel sektörü buna hazır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Aga

Bu namussuzlara biz demedik sey bırakmadık 15 temmuz arkasinda bunlar var ve darbenin finansörü demedik mi?, eee simdi ne degisti. Iyilerse ozur diliyelim biz o gun hata yaptik diyelim yok dogruysa bu gunu biri izah etsin...

Rahman

Ucuzluk dükkanında birşeyler satmaya gitmiştir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23