• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
14 Nisan 2021

‘Diyarbakır Anaları’ destek bekliyor

 

Uzun zamandır planladığım ancak rahatsızlığım ve her geçen gün azgınlaşarak yayılan Covid 19 salgını nedeniyle sürekli ertelemek zorunda kaldığım ‘güneydoğu’ seyahatimi çok şükür gerçekleştirmek nasip oldu. 

Mardin, Diyarbakır, Urfa ve Harran’ı kapsayan bir haftalık seyahatimde beni memnun eden gelişmelere şahit oldum. 

Terörün artık yok denecek düzeyde milimize edildiği, siyasi uzantılarının itibarının kalmadığı, bölge halkının artık terör ve teröristlere karşı bir öz güvene kavuştuğunu gördüm.

Halkın devlete güveni arttığı gibi “çok şükür artık terör örgütü yok, devlet var. Bizi bu beladan kurtaran başta Başkan Sn. Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sn. Soylu olmak üzere TSK ile emniyet güçlerimize teşekkür ediyoruz. Çünkü biz terör örgütü belasından özgür değildik. Bizi terörün baskı ve tehditlerinden kurtarıp hasret kaldığımız özgür yaşama kavuşmamızı sağlamışlardır”… Bölge halkından bu ifadeleri duymak beni memnun ve mutlu etti.  

Beni memnun eden diğer bir gelişme ise terör belasının bölgede etkisi azaldıkça ve sınırlarımız dışına kaçmaya mecbur kaldıkça şehir ve ilçelerin ruhunu değiştiren modern kentleşmenin hızla ortaya çıkması oldu.

Bilhassa: Diyarbakır, Urfa ve Mardin başta olmak üzere bölgenin il ve ilçelerinin tamamında modern kentselleşmenin devam ediyor olması dikkat çekiyor.

Kısacası; artık bölgede terör korkusu yok. 

Genç kızlar ve genç delikanlılar şehirlerdeki özgürlüğün tadını dağlarda çiçek toplayıp, birbirlerine en güzel aşk türküleri söylüyor ve birlikte eğlenerek çıkarıyorlar. 

Ancak madalyonun diğer yüzünde ise ‘Diyarbakır Anaları’nın acıları vardı.

Onlar, bir an evvel evlatlarına kavuşmak için eylemlerine bıkmadan ve ümitle devam ediyorlar.

Evlatlarına kavuşmak ümidiyle  583 gün oldu nöbette bulunan ‘Diyarbakır Anaları’nı eşim ve kızım ile ziyaret ettik.

Onlarla hasbihal eyledik ve acılarını, ümitlerini ve eylemlerini onlardan dinledikçe gözyaşlarımıza hakim olamadık.

Çünkü onların hikayesinin her anında kahır var, gözyaşı ve acılar var. 

Yürekleri acılı ‘Diyarbakır Anaları’ ile buluşmamız beni, eşimi ve kızımı en çok etkileyen olaylardan biri oldu.

Kısacası, ‘Diyarbakır Anaları’ ile buluşmamızda, hayatımızın en anlamlı olduğu kadar da acı gününü yaşadık.

 Onların acılarını paylaşarak bölücü terör örgütü PKK ve onun uzantısı HDP’yi lanetleyen eylemlerine destek verdik. 

Birlikte duygulandık ve birlikte ağladık, birlikte dua ettik ve de birlikte bölücü ihaneti kınadık. 

Gördüm ki; bunca acıya rağmen inançlı ve ümitli oldukları kadar, devlet ve millete bağlı bu ana ve babalar, eylemlerine destek istiyorlar. 

Reisicumhurumuz Sn. Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sn. Soylu olmak üzere hükümetin kendilerini sahiplenmeleri ve verdikleri destekten memnuniyetlerini gözyaşları içinde ifade ediyorlar.

AKŞENER’e hem eleştiri hem de davet var.

Ancak, muhalefet cephesinin oy uğruna HDP ile açık-gizli ilişkilerinden rahatsızlıklarını ifade ederken “HDP’yi küstürmeme adına bizi ziyaret etmeye bile gelmekten kaçınıyorlar, gelsinler ve gerçekleri bizden öğrensinler. Bize sahip çıkmak insanlık onuruna sahip çıkmaktır. Bölücü ihaneti lanetlemektir. Biz hâlâ onları ve bilhassa bir anne olan Meral Akşener’i bekliyoruz” şeklindeki yakınmalarını vazifemizi yerine getirmek için ilgililere duyurmuş olalım.

Onların duyguları ve acılarını kılcal damarlarımıza kadar hissettiğimiz o ‘Diyarbakır Anaları’nın bir an önce evlatlarına kavuşmalarını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Ne olur onları unutmayalım ve desteklerinizi esirgemeyelim.

NOT: Güneydoğu seyahatim esnasında misafirperverliğin en güzel örneklerini göstererek bizi ağırlayan, Mardin Artuklu Merkez ilçe eski Belediye Başkanı, Mardin Maridin Otelin sahibi, işadamı kadim dostum ve komşum Mehmet Emin Baran (Irmak). Diyarbakır’ın saygın isimlerinden, hem siyasetçi hem de işadamı olan Ecz. Hamdullah Güleken ve aktivist Celal Göger ile hemşerim aile dostum, kardeşim Harran ilçe Kaymakamımız Cihat Koç ve kıymetli eşleri hanımefendilere ailece teşekkürler ediyoruz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ezidi

iyi de aga İŞİD e katılan çocukların anneleri nerede toplansın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23