• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

CHP ve İYİ Parti’de ‘Bizans Entrikaları’

24 Haziran 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Seçimler sonrası Ankara’da neler oluyor sorusuna cevap bulmak ve Ankara’daki siyasetin nabzını tutmak amacıyla üç günlüğüne Ankara’da oldum.

Ankara’da hava parçalı bulutlu ve güneşin önüne bir anda kara bulutların geçtiği ve bastıran yağmurlarla ani değişimler gösteren siyasi dalgalanmalara benzer bir hava durumu var.

Bazan güneşli, bazan yağmurlu, bazan ise hafif de olsa rüzgârlı havaların gölgesinde siyasi temaslar ve yeni hükümetin kabinesinde görev alan bakanlar ile TBMM Başkanına hayırlı olsun ziyaretlerimi gerçekleştiriyor ve siyasi kulislerden yeni haberler almaya çalışıyorum.

Öncelikli olarak TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bir önceki İçişleri Bakanı ve şimdiki İçişleri Komisyonu Başkanı Sayın S. Soylu, Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Polat, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanlarından Sayın Oktay Saral, İstanbul Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Yüksel ve İstanbul Milletvekili Sayın Oğuz Üçüncü ile Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt ile bir araya gelerek ülke ve millete hizmet yolunda başarılı olmaları dileklerimi bildirdim.

Hem özel ziyaretlerinde hem de kulislerde dolaşarak elde ettiğim bilgiler sonunda gördüm ki, seçimler biteli yaklaşık bir ay oldu ancak Ankara’daki siyaset arenasında politik dalgalanmalar aynı hızla ancak farklı versiyonlarla devam ediyor.

Seçimlerden zaferle çıkan Cumhur İttifakı, Başkan Erdoğan liderliğinde yeni beş yıllık  hükümet çalışmaları için kollarını sıvarken, muhalefet yani Millet İttifakı cephesinde ise karşılıklı suçlamalar üzerinden başlayan tartışmalar bir iç hesaplaşmaya doğru sürükleniyor.

Sizin anlayacağınız; Başkan Sayın Erdoğan liderliğindeki yeni hükümet yeni ufuklara yelken açmak ve hedeflerine kısa zamanda ulaşmak için kadrolarını oluşturarak rotasını belirlemeye çalışırken, muhalefet adına oluşturulan ittifakın en büyük partisi CHP ve İYİ Parti’de işler iyice karışık.

Her iki parti için ufukta bir uzlaşı görünmüyor, böyle devam ederse ilerleyen süreçte daha da karışacağa benziyor.

*

İYİ Parti’de istifaların önü kesilemiyor. Genel Başkan Akşener, istifalardan pek de rahatsız görünmüyor. Ona göre “ufak olsun benim olsun”, “gidenler gitsin kalan sağlar bizimdir” düşüncesinden hareket ederek kendi koltuğunu korumanın peşinde.

Şimdi herkes bugün ve yarın devam edecek İYİ Parti kurultayında neler yaşanacağını merak ediyor.

Bazı eleştiriler seslendirilse de Sayın Meral Akşener’in tekrar genel başkan olacağı kesin. Çünkü muhalefet edenlerin çoğu partiyi terk etti.

Merak edilen bir diğer konu ise seçim hezimetinden sonra parti olarak bundan sonraki yol haritasının ne olacağıdır.

CHP ile kurulan ve gizli ortak HDP’nin de desteklediği ittifaka devam edilecek mi?

Yerel seçimlerde İYİ Parti’nin tavrı ve yönünün ne olacağı gibi sorularının cevapları sanırım kurultay sonucu ortaya çıkacaktır.

*

Gelelim ‘koltuğu kapma’ uğruna kılıçların çekildiği CHP’ye…

Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel’in başını çektiği iki farklı grup değişimde ısrarlı. 

İmamoğlu’nun aday olabileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bir yandan da ‘asla’ diyerek kapıyı kapattı.

Gelinen noktada İmamoğlu, ya genel başkana itaat ederek geri vites yapacak ya da gemileri yakıp, vuruşarak yürümeye çalışacak. 

Parti içi oligarşiyi aşamazsa kadrosuyla yeni bir parti kuracak.

“CHP’de genel başkanlık sorunu yok. Ayrıca kaybeden sadece Kılıçdaroğlu değil, aynı zamanda İmamoğlu ve Yavaş ile Millet İttifakının diğer bileşenleri de kaybeden taraftadır” diyen bir başka grup daha var.

Bu grup, Kılıçdaroğlu‘nun MYK’daki görev değişiklikleri ve yönetim kadrosunda danışmalık düzeyindeki atamalar değişim için önemli adımlar olduğu görüşünde.

Sizin anlayacağınız CHP’de zannedildiğinden çok daha büyük bir kavga var.

CHP tabanı ise bu kavgalardan rahatsız. CHP’lilerin önemli bir kesimi, değişimi sadece genel başkanlıkta değil, tüm parti kadroları kapsamında, halkın değer yargıları ve beklentileri dikkate alınarak yeni bir vizyon ve misyon yönünde bir değişim olmasını istiyor.

CHP’deki bu iç hesaplaşma kimin lehine sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Bekleyelim görelim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir

Chpdeki iç hesaplaşma ak partinin lehine sonuçlanacaktır.

Ahmet Şahin

Cenab-ı hak daima iyi niyetli olanlara versin. Hain iç ve dış düşmanlara fırsat vermesin
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23