• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

BRICS, Batı emperyalizmine karşı yeni bir umut…

26 Ağustos 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

İnsanlığın yaşamakta olduğu olumsuzluklar ve gelecek adına ortaya çıkan karamsar tablonun sorumlusu hiç şüphesiz uluslararası toplum adına temsil yetkisini elinde bulunduran Birleşmiş Milletler -Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yanında NATO ve Almanya, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerin üyesi olduğu G7, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS),  Şangay Örgütü,  Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kuruluşlardır.

Bu kuruluşların, kağıt üzerinde dünyada barış ve istikrarın tesis edilmesine ve güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kuruldukları iddia edilse de gerçekte ise bu kuruluşların insanlığın hayrına bir faaliyet içinde olmadıkları açıkça görülmüştür.

Dünya veya bölgesel barış ve istikrarını tehlikeye sokabilecek kriz durumlarında bu kurum ve kuruluşlar, pek çok nedenden dolayı çatışmaları sonlandırmada yetersiz kaldığına tanık olmaktayız.

Bundan dolayı, birçok otoritenin kabul ettiği halde söyleyemediği, ancak Başkan R. Tayyip Erdoğan’ın müteaddit kereler yüksek tondan dile getirdiği “Dünya 5’ten Büyüktür” söylemi; bu ihtiyacın bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır.

*

Dünyanın yeniden şekillendiği asrın başında olduğumuz bu süreçte geleneksel küresel yönetişim sisteminin işlevsiz ve yetersiz hale gelmesinin ardından Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın başını çektiği bir grup, ‘Batı’nın hegemonyasından uzakta ‘yeni bir dünya düzeni oluşturma’ girişimini başlatarak dünyanın önde gelen gelişmekte olan ekonomilerinden oluşan BRICS adlı kuruluşu inşa etmeyi başarmış oldular.

BRICS, üye ülkeler arasındaki ticaret faaliyetlerinde yerel para birimlerinin kullanımının artırılması, ortak bir para birimine ve ortak bir ödeme sisteminin kurulması amacıyla çalışmaları içeren, ABD’nin önderliğindeki Batılı emperyalist hegemonyasını yıkmak yönünde küresel sistemi etkilemeye namzet projeleriyle de dikkat çekmektedir.

Kurucu 5 ülkenin İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşan (Brasil, Russia, India, China, South Africa) BRICS’in 15. Liderler Zirvesinde örgütün öncelikli hedefi sayılan, uluslararası ticarette ABD Dolarının hakimiyetinden kurtulma çabaları yer alıyor.

BRICS üyesi olan ülkeler, dünya nüfusunun yüzde 42’sinden fazlasını, dünya gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 23’ünü ve ticaretin yüzde 18’ini oluşturması nedeniyle küresel ticaret anlaşmaları bakımından önemli bir ağırlığa sahip.

Güney Afrika’nın gruba katıldığı 2010 yılından bu yana gruba dahil edilen yeni bir ülke olmadığı halde 15. Liderler zirvesinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Arjantin, Etiyopya ve İran gruba dahil edilmesiyle dünyanın önemli ülkelerinde oluşan BRICS grubu, Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni katılımcı ülkelerin tam üyelikleriyle 11 üyeye ulaşmış olacak.

23 ülkenin de aralarında bulunduğu en az 40 ülke zirveye katılmak istediklerini bildirmiş olmaları BRICS’e olan ilginin artmakta olduğunu göstermektedir.

BRICS’in küresel sistemi yeniden çizmek isteyen ülkelere umut olacağı gibi uluslararası kararlar konusunda ve küresel pazarlarda önemli pay ve söz hakkına sahibi olacağı anlaşılmaktadır.

*

BRICS, kimseyle rekabet etmiyor ve kimseye karşı çıkmıyor ancak yeni bir dünya düzeni oluşturma sürecinin, bağımsız gelişme ve nüfuz merkezlerinin kurulmasını istemeyen ABD öncülüğündeki Batılı emperyalist ülkeler ve onların güdümündeki küresel güç odakları, BRICS’ın güçlenmesinden ciddi kaygı duyuyorlar. 

BRICS liderler zirvesinde yeni katılımlarla genişlemeye devam etmesi ortak para birimi konusunda ve doların hegemonyasını sarsacak girişimlerin başlatılması, önemli fırsatlar ve uluslararası ilişkilere kapı aralanması, Batı’yı derinden derine tedirginleştirdi.

Batı basınında “eskiden üçüncü dünya ülkeleri dediğimiz ülkeler artık ilk sıralarda yer alıyor”. “Eski sömürge ülkelerinin zayıf duyguları eyleme dönüştü” şeklindeki gazete manşetleri endişe ve duyulan korkuyu teyit etmektedir.

BRICS, insanlığın hasretini çektiği barış, huzur ve güvenlik ile kalkınma alanlarındaki ihtiyacı karşılayabilecek mi? Şimdiden bilinmez ancak kim ne derse desin, BRICS ülkeleri hızlı bir gelişim içerisindedirler ve 2050’de güçlü ekonomisiyle BRICS, siyasi, ekonomik ve askeri manevra alanını genişletmiş, dünya siyasinin akışına yön veren etkili bir küresel aktör olma hedefini yakalama şansına sahiptir.

Dileğimiz ve beklentimiz BRICS, ABD ve uydusu AB’nin tüm karşı girişimlerine rağmen, dünyada var olan çarpık sistemin temellerini sarsacak bir kuruluş olarak tarihteki yerini alsın. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23