• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
20 Ocak 2021

Almanya’da Türklerin dostu, ırkçılık ve PKK terör örgütü karşıtı yeni bir lider

Almanya siyasetinin geleceğini şekillendirecek yeni bir döneme geçiliyor.

Bu yeni dönemin ilk siyasi değişimi iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU)’nin genel başkanlığına Armin Laschet’in seçilmesiyle gerçekleşti.

Halen, Savunma Bakanı olarak görev yapan Kramp-Karrenbauer’in liderlik koltuğunu Laschet’e devretmesiyle birlikte CDU’da genel başkanlık, yaklaşık yirmi yıl aradan sonra, bir kez daha erkek bir siyasetçiye geçmiş oldu.

Bu değişim asıl değişimin ön hazırlıklarıdır. Zira asıl değişim 2005 yılından beri başbakanlık koltuğunda oturan ve Almanya’nın yakın tarihine damgasını vuran Şansölye Merkel, Eylül 2021’de yapılacak genel seçimlerde aday olmayacak ve aktif siyaseti bırakacak olmasıyla gerçekleşmiş olacak.

Yani Almanya’da ‘Merkel dönemi’ resmen kapanmış olacak.

CDU’nun yeni lideri olan Laschet’in, Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde CDU/CSU ittifakının başbakan adayı olup olmayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

CDU ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU), Merkel’in koltuğuna aday olacak ismi, önümüzdeki iki ay içerisinde belirlemeleri bekleniyor.

Ancak, Alman siyaset bilimcileri yeni lider Armin Laschet’in seçimlerde başbakan adayı gösterileceği ve geleceğin başbakanı olacağının ihtimal dahilinde olduğunu bildiriyorlar.

Ekonomik gücü ve AB’nin lokomotifi olması hasebiyle Almanya’daki bu siyasi değişim bizi de yakinen ilgilendirmektedir.

Çünkü Almanya, bizim için sıradan bir ülke değil.

Her iki ülkedeki toplumlar arasındaki işbirliği çok eskilere dayanmaktadır.

Türkiye ile Almanya’yı birbirine yaklaştıran tarihsel bir hafıza söz konusudur. NATO içinde müttefik oluşumuz ve çok yönlü ilişkilerimizin yanında Türkiye’nin dışında dünyanın başka hiçbir ülkesinde, Almanya’da olduğu kadar çok Türk insan yaşamıyor.

Bu gerçekten hareketle, Almanya’da yaklaşık 2 milyon 800 bin Türk’ün yaşıyor olması bakımından Almanya bizim için ayrı bir öneme sahiptir.

Almanya ile aramızdaki siyasi ilişkiler belli dönemlerde dalgalı bir görünüme sahip olsa da, tarih süreci içinde çoğu dönemlerde Türkiye-Almanya ilişkileri olumlu ve iki toplumun çıkarına faydalar sağlayan bir seyir içinde geçmiştir.

Bu yeni dönemde de benzer olumlu ve iki ülkenin yararına gelişmeler yaşanacağı yönünde iki ülke siyasi çevreleri tarafından güçlü siyasi hazırlıkların yapıldığı yönündeki haber ve yorumlar dikkat çekmektedir.

Nitekim Ankara’yı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısında, AB ile “pozitif gündem” arayışında oldukları yönündeki açıklamaları yeni dönemin olumlu yönde ilerleyeceğinin bir mesajıydı.

Halen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı olan CDU’nun yeni lideri Armin Laschet, aşırı sağcı ve ırkçılığa ve PKK terör örgütüne karşı olduğu ve göçmen örgütlerine, özellikle de Türklerin kurduğu örgütlere yakınlığıyla tanınmaktadır.

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Almanya’nın yakın tarihinde ya tek başına iktidar veya koalisyonların en büyük ortağı ola gelmiştir.

Bundan sonra da Almanya’nın siyasi geleceğinde etkili olmaya devam edecek olan CDU’nun yeni lideri Laschet, sadece PKK’yı değil, PKK’ya terör örgütü diyemeyenleri de eleştiren ve “Türklerin dostu” olarak bilinen bir siyasetçi olması iki ülke ilişkilerinin geleceği acısından olumlu bir gelişmedir.

Almanya’daki Türk Toplumu ve Almanya’daki merkez ana akım siyasetinin temsilcileri, Armin Laschet’in iki ülkenin geleceği adına Ankara’yla yakın diyalogdan yana yeni bir dönemi başlatacağını ümit ediliyor. 

Bu ümidin boşa çıkmaması dileğiyle… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hikmet Yılmaz

Obama içinde aynı muhabbeti ettiniz.İngiliz sinsi,Alman alçak, Fransız kibar hırsızdır. Türk milletinin tek dostu PAKİSTAN'DIR.
 • Yanıtla

Hakan

Sayın yazar . Tabi bizde olmadığı için meseleye vakıf olmamanız normal. Avrupa ülkelerinde devlet politikası geçerlidir liderlerin sabah akşam verdiği bireysel kararlar degil. Basta Türkiye olmak üzere ortadoğu ülkelerinde herşey liderin iki dudağı arasında olduğu için sabah başka akşam başkadır. Avrupada Turkiyenin dostu ve düşmanı yoktur. Ülkelerinin menfaati vardır haberiniz olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23