• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Akdeniz, dünyanın en büyük göçmen mezarlığı

16 Ağustos 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Tehlikede olduğu tespit edilmesine rağmen savaş, yoksulluk, siyasi baskılar gibi nedenlerle ülkelerini terk edip Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isteyen binlerce göçmen Akdeniz’de boğularak can veriyor.

Akdeniz’de boğularak ölen mültecilerin sayısını bilmek mümkün değil. Çünkü bilinen kadar bilinmeyen, tespit edilenlerden daha çok tespit edilemeyen binler var.

Kısacası, binlerce isimsiz insanın Akdeniz’in sert dalgalarıyla boğuşurken derin sularında kaybolduğu bir insanlık faciası söz konusu.

Gelecek adına daha güvenilir bir hayat hayali uğruna insan kaçakçılarının eline düşün binlerce Afrikalı göçmen, derme çatma tekneler, şişirilen botlarla çıktıkları bu ölüm yolculuğunda Akdeniz’in sert dalgalarının da etkisiyle ya alabora oluyor ya da dalgalara dayanamayan teknelerinin parçalanmasıyla Akdeniz onlar için mezar oluyor.

Akdeniz faciasını tescilleyen raporlar ise gerçekten ürkütücü. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) raporuna göre Kuzey Afrika’dan Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken 2014- 2021 tarihine kadar aralarında binlerce çocuk ve kadınların da olduğu 20 binden fazla göçmen boğularak hayatını kaybetti. 

Sadece Akdeniz’de Boğularak Ölen Mülteci Sayısı:

2014 yılı: 3.166 kişi

2015 yılı: 3.794 kişi

2016 yılı: 4.329 kişi

2017 yılı: 3.003 kişi

2018 yılı: 2.117 kişi

2019 yılı: 1.336 kişi

2020 yılı: 1.160 kişi

2021 yılı: 1.753 kişi 

2022 yılında ise 3 bin 500 mülteci Akdeniz’de hayatını kaybetmişti.

Papa Francesco, Vatikan’daki Pazar duası sonrası konuşmasında “Acı ve utançla söylemek zorundayız: bu yılın başından beri neredeyse 2 bin erkek, kadın ve çocuk Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de ölmesi insanlığımızın açık yarasıdır” diyerek 2023’nin Ağustos ayı itibarıyla tespit edilen rakamları duyurmuş oldu.

Daha bir hafta önce yani 6 Ağustos 2023’de İtalya açıklarında batan bir göçmen teknesinde 41 kişi hayatını kaybetti,

Akdeniz’de boğularak hayatını kaybeden göçmenlerin sayısı giderek artarken, Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik eleştiriler de artıyor ve AB “Akdeniz’de insanların boğulmasını görmezden gelmekle” suçlanıyor.

Son zamanlarda ‘Göç’ etmek zorunda kalan kişilerin çok azı Avrupa’ya ulaşabiliyor. 

Madalyonun diğer yüzünde ise AB adına bir utanç tablosu var.

AB üyesi Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere bilhassa Akdeniz’e sahil ülkeler, kaçak göçmen felaketlerini engellemek amacıyla bilerek kurtarılmayan göçmen teknelerini ‘caydırıcı’ olma adına batırıldığı artık sır değil.

İtalya, Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin, ayrıca AB’nin sınır güvenlik örgütü Frontex’in baş sağlığı açıklamaları, yas ilan etmeleri, kurtulanlar ile basının önünde poz vermeleri onların suçunu örtmeye yetmez.

Çünkü, bu insanlar sadece ihmaller ve izlenen politikalardan dolaylı şekilde etkilenip yaşamlarını yitirmemişler, bizzat bilinçli şekilde, Yunan sahil güvenliği marifetiyle öldürülmüşlerdir. Ortada bir suç, bilinçli ve planlı büyük bir katliam var.

Ne hazindir ki, ABD ve Fransa’nın öncülük ettiği Batılı emperyalist ülkelerin sömürü, işgal, savaş ve iç çatışmaları kışkırtan politikaları yüzünden kendi topraklarını ve vatanlarını terk etmeye mecbur edilip göçe zorlanan bu insanlar bugün Avrupa Birliği’nin göçmen ve mülteci karşıtı politikaları yüzünden ya hayatlarını kaybediyorlar ya da insanlık onurunu ayaklar altına alan insanlık dışı muamelelere maruz kalıyorlar.

Maalesef bu hazin durum hâlâ devam etmektedir.

Özetleyecek olursak gerçek şu:

Avrupa’ya ulaşmak isterken tekne facialarında hayatını kaybeden göçmenlerin sayısında yaşanan hızlı artışla Akdeniz, dünyanın en büyük göçmen mezarlığına dönüşmüş durumdadır. 

Akdeniz, binlerce insanın Avrupa’ya gitmek isterken boğulup yaşamını yitirdiği bir deniz. Diğer bir ifadeyle ‘mare mortuum’ (ölü deniz)’dir.

Bu manzara ise insanlık adına Avrupa yani Batı için bir utanç tablosudur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23